Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Wistron nabírá až 10 tisíc zaměstnanců kvůli iPhonu

Jak jistě všichni víte, vývoj jablečných telefonů probíhá v Kalifornii, konkrétně tedy v Apple Parku. Z důvodu nižších nákladů ale samotná výroba samozřejmě probíhá především v Číně. V posledních letech se každopádně kalifornský gigant snaží o expanzi výroby i do ostatních zemí, přičemž nejčastěji se hovoří o Indii a Vietnamu. Na našem magazínu jsme vás nedávno informovali o tom, že se budou vůbec poprvé vyrábět vlajkové jablečné telefony ve zmiňované Indii. Na tomto území výrobu zaštiťuje společnost Wistron.

iPhone 6S India Wistron
Zdroj: MacRumors

Podle nejnovějších zpráv začala aktuálně firma nabírat nové zaměstnance. Prodeje iPhonů totiž neustále rostou a pro posilnění výroby je potřeba zaměstnat co možná nejvíce lidí. Wistron již údajně zaměstnal zhruba dva tisíce lidí a rozhodně se zde nehodlá zastavit. Magazín The New Indian Express hovoří o tom, že by se celkově mělo vytvořit deset tisíc pracovních míst, díky čemuž práci dostane ještě osm tisíc tamních obyvatel. Tato továrna se přitom soustředí na výrobu klíčových komponent, mezi které se řadí například procesor, operační paměť a úložiště. Zmiňované součástky by měly tvořit až polovinu ceny celého telefonu.

iPhone 12 (koncept):

Již delší dobu se hovoří o opuštění Číny, čemuž navíc „pomáhá“ aktuálně probíhající obchodní válka mezi Čínou a Spojenými státy. K celé situaci se navíc vyjádřil i člen představenstva největší společnost jablečného dodavatelského řetězce Foxconn, podle kterého se blíží konec Číny jakožto největší továrny světa. Apple pravděpodobně bere celou situaci vážně a snaží se tak posílit firmy mimo zmiňovanou Čínu.

Macy sužuje nový malware, v ohrožení jsou citlivá data uživatelů

Žádná technologie není bezchybná a vždy se jednou za čas objeví nějaký ta chybička, která svým způsobem narušuje celkovou bezpečnost. Ačkoliv na takzvané počítačové viry trpí především operační systém Windows, jež má na trhu daleko vyšší podíl, a proto je pro hackery řekněme atraktivnější, tak i na Macu bychom jich našli hned několik. Aktuálně na novou hrozbu upozornili bezpečnostní výzkumníci ze společnosti Trend Micro. Nově objevený malware dokonce dokáže spravovat a ovládat napadený systém. Kdo je v ohrožení a jak se vir šíří?

MacBook Pro virus hack malware
Zdroj: Pexels

Jedná se o nezvyklý vir, který je úzce spojen s projekty v rámci vývojářského studia Xcode. Co je na malwaru nezvyklé je to, že může být přímo obsažen téměř v libovolném projektu zmiňované aplikace, což navíc do značné míry usnadňuje jeho šíření. Jakmile se kód dostane i do vaší práce, stačí vám, když daný kód sestavíte a v momentě se stáváte infikovanými. V ohrožení jsou tedy bezesporu (nejen) vývojáři. Obrovským problémem však je, že sami programátoři si svou práci častokrát sdílejí v rámci sítě Github, odkud se může snadno „nakazit“ doslova kdokoliv. Malware naštěstí dokáže detekovat nástroj od Google zvaný VirusTotal.

A čeho je vlastně tento virus schopen? Malware dokáže napadnout Safari i ostatní prohlížeče, ze kterých je schopen vytáhnout vaše osobní data. Mezi ty můžeme zařadit například soubory cookies. Nadále si dokáže poradit s tvorbou zadních vrátek na poli JavaScriptu, díky čemuž může modifikovat zobrazení stránek, číst osobní bankovní informace, blokovat změny hesel a dokonce se zmocnit i hesel nových. To bohužel není všechno. Nadále jsou totiž v ohrožení i data z aplikací jako Evernote, Poznámky, Skype, Telegram, QQ a WeChat. Malware je také schopen dělat screenshoty, které může vzápětí nahrát na servery útočníka, šifrovat soubory a zobrazovat náhodné poznámky. Infikovat se virem může prakticky kdokoliv, kdo si spustí aplikaci s příslušným kódem. Trend Micro proto uživatelům doporučuje, aby stahovali aplikace pouze z ověřených zdrojů, jež nabízí dostatečnou vrstvu zabezpečení.

Apple Music pro studenty na 6 měsíců zdarma, má to ale háček

Prázdniny se pomaličku schylují ke konci a Apple pokračuje se svou kampaní Back to School. Tentokrát ale nezlevňuje produkty či podobně, ale nabízí studentům šestiměsíční přístup k platformě Apple Music zcela zdarma. Samozřejmě je ale nutné splnit elementární podmínky. Abyste získali přístup i vy, musíte být kompletně novým uživatelem platformy (například přejít ze Spotify či si poprvé pořídit streamovací hudební platformu).

Apple Music pro studenty zdarma
Zdroj: 9to5Mac

Následně se už jen stačí verifikovat skrze systém UNiDAYS, který ověří, zdali jste skutečně studentem vysoké školy. Detailnější informace o nabídce si můžete prohlédnout zde.

.