Zavřít reklamu

Není den, kdy by se v médiích nemluvilo o TikToku – i v dnešním IT souhrnu se mu budeme v rámci první novinky věnovat. Ve druhé novince se budeme věnovat chybě, která se objevila v Microsoft Office, v předposlední novince se podíváme na chystané funkce pro aplikace od Googlu a v poslední novince vás informujeme o možném příchodu skládacího telefonu od Googlu. Vrhněme se tedy přímo na věc.

Microsoft má zájem o odkoupení celého TikToku

Během posledních dnů se toho, co se TikToku týče, odehrálo opravdu požehnaně. Celou tuto kauzu před několika týdny odstartovalo zakázání aplikace TikTok v Indii. Vláda se zde rozhodla TikTok zakázat kvůli tomu, že má údajně sbírat citlivá data a špehovat uživatele. Po tomto zákazu se ke stejnému kroku začala uchylovat také vláda Spojených států amerických, nejvíce se do celé kauzy samozřejmě zapojil Donald Trump. Ten zprvu prohlásil, že se chystá TikTok doopravdy zakázat, a to ze stejných důvodů, jako vláda Indie. Pak se do toho ještě vložil Microsoft, který oznámil, že by rád část aplikace TikTok od společnosti ByteDance, která tuto aplikaci provozuje, odkoupil. Konkrétně měl Microsoft zájem o část TikToku v USA, Kanadě, Austrálii a na Novém Zélandu. Poté, co Microsoft prohlásil tuto informaci, tak se Donald Trump rozhodl lehce ustoupit.

tiktok na iphone
Zdroj: rollingstones.com

Uvedl, že pokud se podaří Microsoftu do 15. září se společností ByteDance domluvit na odkoupení, a pokud po případném odkoupení provede určité bezpečnostní procedury, které vyloučí potenciální sbírání dat a špehování uživatelů, tak k zákazu TikToku ve Spojených státech amerických nedojde. Původně se dokonce spekulovalo o tom, že by měl mít o TikTok zájem Apple, to se ale vcelku rychle vyvrátilo, a tak je Microsoft prakticky jedinou společností, která má o odkoupení zájem. Microsoft uvedl, že nebude žádným způsobem veřejnost informovat o tom, jakým způsobem jednání ohledně odkoupení probíhají. Jedinou informaci Microsoft uveřejní až 15. září, kdy řekne, zdali se na odkoupení domluvil či nikoliv. Trump se však snaží Microsoft popohnat tomu, aby případně od společnosti ByteDance odkoupil celý TikTok a nikoliv jen jeho část. Uvidíme, jak celá tato kauza dopadne, a zdali bude TikTok za měsíc a pár dnů doopravdy spadat pod křídla nové společnosti.

Chyba v Microsoft Office může způsobit hacknutí vašeho zařízení

Pokud patříte mezi uživatele, kteří namísto nativního kancelářského balíčku iWork preferují balíček Microsoft Office, tak zbystřete. Ukázalo se totiž, že až do nedávné aktualizace se v rámci Microsoft Office nacházela závažná bezpečnostní chyba. Potenciální útočník mohl pomocí maker, které se v Microsoft Office nachází, spustit na pozadí jakékoliv makro bez vědomí uživatele, pomocí kterého byl poté schopen spustit klasický příkazový řádek. Skrze něj už mohl provádět jakékoliv administrátorské akce – od otevření aplikace Kalkulačka (viz video níže), až po smazání disku.

Chyb v Microsoft Office se neustále využívá v rámci operačního systému Windows, v macOS je však výskyt takové chyby ojedinělý. Dobrou zprávou ale je, že tato chyba byla opravena, a to již s příchodem macOS 10.15.3 Catalina. Co si ale budeme nalhávat, mnoho uživatelů své aplikace a systém pravidelně neaktualizuje, a tak se stále může nakazit nespočet z nich. Vše, co k nakažení musíte udělat, je stáhnout a spustit infikovaný soubor s příponou .slk, jenž pochází z kancelářského balíčku Microsoft Office. Pokud chcete nakažení zabránit, tak pravidelně aktualizujte systém (Předvolby systému -> Aktualizace software) a samozřejmě také všechny své aplikace.

Postup, pomocí kterého lze chybu využít:

microsoft office chyba postup
Zdroj: objective-see.com

Google chystá nové funkce, které se objeví v iOS

Společnost Google dnes oznámila nové funkce, které má v plánu přidat v rámci jedné z budoucích aktualizací do iOS. V prohlášení Google prvně uvádí, že konečně zpřístupnil nový dynamický Gmail pro všechny uživatele iOS, díky čemuž získávají o mnoho lepší a příjemnější zkušenost z využívání této aplikace. Co se týče plánů, které Google teprve chystá, tak lze zmínit nové funkce v Dokumentech, Tabulkách a Slides pro mobilní zařízení. Uživatelé by se měli dočkat přepracovaného uživatelského rozhraní pro komentování a mnoho dalšího. Dále se konečně dočkáme podpory formátů Microsoft Office, které bude možné i na mobilních zařízeních bez problémů otevírat a upravovat. Do Slides se poté chystají nové prvky pro ovládání a nakonec Google zmínil, že pro většinu svých aplikací chystá (konečně) tmavý režim, chcete-li Dark Mode, díky kterému se při používání aplikací od Googlu sníží spotřeba baterie.

Googlu unikl dokument o chystaném skládacím zařízení

U společnosti Google zůstaneme i v rámci tohoto odstavce. Této společnosti totiž dnes unikl speciální interní dokument, ve kterém se nachází plány do blízké budoucnosti. Jeden z plánů, který Google má, je představení nového skládacího Pixelu. V rámci interního dokumentu dostal skládací telefon Googlu krycí jméno Passport (pas), a tak lze předpokládat, že se bude konstrukčně jednat o zařízení podobné Samsungu Galaxy Fold. Google vývoj svého skládacího telefonu žádným způsobem netají, minulý rok dokonce potvrdil, že se snaží zdokonalit technologie, které by mohl pro svůj skládací Pixel použít. Konkrétně bychom se skládacího Pixelu mohli dočkat někdy v roce 2021. Tím pádem by zůstal už jen Apple, který by svůj ohebný telefon doposud nepředstavil – Samsung přišel se zmíněným Foldem, Huawei s Mate X a Google by měl svůj vlastní Pixel. Vypadá to však, že se Apple žádným způsobem do vývoje ohebného telefonu neangažuje a kdo ví, jestli o něj vůbec má zájem.

.