Zavřít reklamu

I dnes jsme si pro naše věrné čtenáře připravili tradiční IT souhrn, ve kterém se věnujeme těm nejzajímavějším a nejžhavějším novinkám, které se za uplynulý den odehrály ve světě informačních technologií. Dnes se podíváme na pokračování sporu Apple vs. Epic Games, dále vás informujeme o úspěších nedávno vydané herní pecky Microsoft Fligh Simulator a v poslední novince vás upozorníme na ukončení služby Ever, která sloužila k ukládáni fotografií a videí. Vrhněme se přímo na věc.

Pokračování sporu Apple vs. Epic Games

Ve včerejším IT souhrnu jsme vás informovali o tom, jakým způsobem se postupně vyvíjí spor mezi herním studiem Epic Games a společností Apple. Abyste byli v obraze, tak studio Epic Games před několika dny v rámci iOS verze hry Fortnite hrubě porušilo pravidla jablečného App Storu. Po tomto porušení pravidel se Apple rozhodl Fortnite z App Storu stáhnout, načež Epic Games žalovalo jablečnou společnost za zneužívání monopolního postavení. Obě společnosti mají na tuto situaci samozřejmě rozdílné pohledy a svět se víceméně rozdělil na dvě skupiny – první skupina souhlasí s Epic Games a druhá s Applem. Kromě toho jsme vás informovali o tom, že právě dnes proběhne soud, ve kterém se dozvíme více informací o pokračování celého sporu. Apple v minulosti dokonce studiu Epic Games pohrozil zrušením vývojářského profilu, kvůli čemu by Epic Games nemohlo nadále ani vyvíjet svůj Unreal Engine, na kterém je závislých nespočet her a vývojářů.

Jak to bude s Unreal Enginem

Dnes tedy proběhlo soudní řízení, ve kterém padlo hned několik verdiktů. Soudce se zaměřil na to, proč by ze strany Epic Games měla hra Fortnite v rámci App Storu zůstat nepozměněná, tedy s nepovolenou platební metodou, na právníky Applu byl poté vznesen dotaz, z jakého důvodu by naopak Fortnite v App Store zůstat neměl. Právníci obou společností si samozřejmě obhájili svá tvrzení. Na řadu však poté přišla řeč ohledně zrušení vývojářského profilu Epic Games v App Storu, čímž by došlo k poškození několika různých her. Epic Games doslova uvedl, že tímto krokem by byl Unreal Engine kompletně zničen, kromě toho se studio také nechalo slyšet, že už nyní si vývojáři využívající tohoto enginu stěžují. Apple na tohle odpověděl, že je řešení jednoduché – stačí, aby Epic Games jednoduše splnil požadavky Applu. Poté by ke zrušení vývojářského profilu nedošlo a „všichni by byli šťastní“. Tak jako tak byl nakonec vznesen rozsudek, že Apple může studiu Epic Games vývojářský profil zrušit, nesmí ale zasahovat do vývoje Unreal Engine. Nezávisle na návratu hry Fortnite do App Storu by tedy ostatní vývojáři a hry měli zůstat nepoznamenáni.

fortnite a apple
Zdroj: macrumors.com

Dočkáme se ještě někdy Fortnitu v App Storu?

Pokud tento článek čtou vášniví hráči Fortnite na iPhonech či iPadech, kteří čekají na to, až se celý tento spor vyřeší, tak i pro ně máme vcelku dobré zprávy. Na soudním řízení samozřejmě přišla řeč i na to, jak to vlastně bude s hrou Fortnite v App Storu. Ukázalo se, že Apple je připraven hru Fortnite opět přivítat v rámci App Storu, opět pokud však dojde k dodržení podmínek, tedy k odstranění zmíněné nepovolené platební metody ze hry: „Naší hlavní prioritou je, aby získali uživatelé App Storu ten nejlepší požitek a hlavně prostředí, kterému mohou věřit. Těmito uživateli myslíme také hráče hry Fortnite, kteří se rozhodně těší na další sezónu hry. Souhlasíme s názorem soudce a sdílíme jeho názor – nejjednodušší cestou pro studio Epic Games bude, když jednoduše přijme podmínky App Storu a nebude je porušovat. Pokud Epic Games kroky, které navrhl soudce, dodrží, tak jsme ochotni opět přivítat Fortnite v App Storu s otevřenou náručí,“ uvedl u soudu Apple. Vypadá to, že rozhodnutí je tedy momentálně jen a jen na studiu Epic Games. Soudce dále potvrdil, že celou tuto situaci vyvolalo studio Epic Games.

Microsoft slaví úspěch. Jeho Microsoft Flight Simulator je velmi oblíbený

Je to několik dnů nazpátek, co jsme se dočkali vydání nové a očekávané herní pecky od Microsoftu s názvem Microsoft Flight Simulator. Jak už název hry napovídá, tak se v ní ocitnete ve všemožných letadlech, ve kterých se můžete prohánět celým světem. Vzhledem k tomu, že tato hra využívá reálných mapových podkladů, tak termín „celým světem“ v tomto případě myslíme smrtelně vážně. Bez problémů se tedy v Microsoft Flight Simulator můžete proletět například nad svým domem, anebo nad vaší vysněnou destinací. Nově vydaná hra si během několika dní vysloužila obrovský úspěch a získala velkou hráčskou základnu. Některé zámořské internetové obchody dokonce hlásí, že hráči kvůli Flight Simulatoru vykoupili téměř všechno příslušenství pro virtuální ovládání letadel, tedy kniply a podobné. Hrajete Microsoft Flight Simulator také?

Přelet nad Prahou v Microsoft Flight Simulator:

Služba Ever bude ukončena

Služba Ever, na kterou si uživatelé mohou ukládat fotografie a videa, bude po sedmiletém provozu ukončena, a to konkrétně již 31. srpna. Dnes se uživatelé Ever dočkali zprávy, ve kterém je samotná společnost o tomto kroku informuje. Ve zprávě uvádí, že dojde ke smazání veškerých dat z této služby, tedy fotografií, videí a dalších, kromě toho přikládá také návod, pomocí kterého lze veškerá data ze služby Ever exportovat. Pokud patříte mezi uživatele Ever, tak se pro export stačí přesunout do aplikace či na webovou stránku služby, kde poté klepněte na ikonu exportu. V rámci mobilní aplikace poté stačí klepnout na Export Photos & Videos. Doba exportu samozřejmě záleží na počtu dat. Ever uvádí, že export tisíců fotografií bude trvat několik minut a export desítek tisíc fotografií až několik hodin.

ever_logo
Zdroj: everalbum.com

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Tak ten rozsudek je tak nějak winwin situace pro Apple pochopitelně a dále je to winwin situace pro vývojáře třetí strany, protože ti by neměli přijít o UE, což ze strany Applu byla hloupost, takže tady jsem rád, že ten soudce jasně řekl, že takhle to má být. No a Epic si musí rozmyslet, jestli bude porušovat pravidla a nebo ne.

    Příteli jestli hraješ tu blbost nebo tvoje dítě tak sám víš že appl tě jen obira o peníz který by epick chtěl věnovat právě tvůrcům a dětem co tu hru hrají a pomáhají v její rozvíjení. Apple si účtuje 30% za to ze ta hra muže být na iOS a nijak k rozvoji nepřispívá. Takže jestli souhasis s Člověkem co si mysli ze Apple je bezkonkurencni tak si jen další ovce do počtu.
    Napsáno z iPhone 11

    Kamarade, proc platit Applu 30%? Proc platit vyvojarum 70%? V tom Applu jsou ale zlodeji, tohle si muzou dovolit jen oni. Nebo počkat, ono vlastne i na jinych hernich platformach si berou provizi 30% – Steam, GOG, Microsoft store, Playstation, Xbox, Nintendo, Google store, Amazon, Walmart a dalsi. Cinsky Tencent dokonce 50%. Ale to je u techto dalsich firem vporadku, tady jim to jako uzivatele radi zaplatime, ale jen ten Apple….

celý text

Čtěte více.