Zavřít reklamu

Už v únoru bylo oznámeno, že Clubhouse kopie v podání Facebooku je v čilých přípravách. Nové sociální síti založené na zvuku je totiž v poslední době věnována skutečně velká pozornost. Nyní už známe první pohled na to, co Facebook interně nazývá jako „Live Audio“. Samozřejmě to není nic jiného než to, co je Clubhouse, jen v bledě modrém. 

Vývojář Alessandro Paluzzi objevil, jak tuto novou funkci v mobilní aplikaci Facebooku povolit, i když je běžným uživatelům stále skrytá. O screeny se poté podělil s magazínem TechCrunch, který také podrobně popsal, jak má funkce vlastně fungovat (alespoň tedy ve aktuálně rozpracované verzi). Funkce zvuku zde byla integrována do místností Messengeru, což je funkce podobná aplikaci Zoom. Uživatelé by zde tak měli najít možnost spustit živé zvukové vysílání čili tvořit místnosti podobně, jako v Clubhousu.

Jakmile je místnost vytvořena, může uživatel pozvat další uživatele, aby se připojili ke konverzaci prostřednictvím příspěvku na Facebooku, přímé zprávy v Messengeru nebo sdílením veřejného odkazu. Profilové obrázky uživatelů v této místnosti jsou zobrazeny za pomoci kruhových ikon a budou rozděleny mezi moderátory a uživatele, kteří jen poslouchají a mohou se přihlásit o slovo. Ano, stejně to má i Clubhouse. Paluzzi nicméně zmiňuje, že se jedná pouze o nedokončené rozhraní, které v tomto okamžiku není ani funkční. Jestli tedy bude Live Audio i ve finální verzi vypadat takto, je otázkou. Proč by ale nemělo? Facebook evidentně chce svým uživatelům nabídnout to, s čím slaví úspěch Clubhouse, tak proč kompletně neokopírovat něco, co funguje a jen to přehodit do vlastního rozhraní?

Facebook nebo Twitter? Možná někdo úplně jiný 

Facebook ale není sám, pokud jde o hon za tím, kdo alternativu ke Clubhousu přinese jako první. Aktuálně tak má rozhodně navrch Twitter, který své Spaces už testuje u širšího publika. Ostatně přinesl už i aktualizaci své iOS aplikace, která Spaces ohlašuje. Od dubna ji chce navíc zpřístupnit všem.

Clubhouse

 

Jak se pak vyvíjí situace kolem tajemného Fireside, za kterým stojí americký podnikatel, televizní osobnost, majitel médií a investor, jehož čisté jmění je podle Forbes odhadováno na 4,3 miliardy dolarů, a v žebříčku Forbes 400 se umístil na 177. místě, Mark Cuban, zatím není známo (zprávu o službě jako první přinesl magazín The Verge). Má ale hon za tím, kdo bude první, smysl? Rozhodně. I když jsou zde dvě strany mince. Hodně totiž záleží na platformě, kterou používáte.

Clubhouse

Clubhouse minulý měsíc překonal hranici 8 milionů stažení. Toto číslo zajistili výhradně uživatele platformy Apple. Pokud nejste o situaci informovaní, na Androidu má aplikace stále nula stažení. Je tomu proto, že na tuto platformu není jednoduše k dispozici. A navíc ještě „chvíli“ nebude. Spoluzakladatel a generální ředitel Clubhousu Paul Davison totiž v rámci nedělního eventu Clubhouse Townhall sdělil, že i když na aplikaci pro Android usilovně pracují, budou přípravy trvat ještě několik měsíců.

Clubhouse week commencing

V případě Facebooku i Twitteru to tak znamená, že kdo bude první a kdo přinese svou alternativu, a to samozřejmě zejména na platformu Android, může na tom hodně vydělat. Obě sítě navíc mají velkou výhodu v tom, že už mají oproti Clubhousu obrovskou uživatelskou základnu a nemusí řešit nějaké prémiové pozvánky (na čemž asi bude tratit Fireside). Kdo už v síti je, ten si novou podobu hlasové komunikace bude moci užít. Budou-li Twitter nebo Facebook na Androidu před Clubhousem, mohou mu vzít hodně. Ale také nemusí.

Obě sítě jsou obrovské, letité a nějak vnímané. A pak zde máte nového, malého, dravého a prémiového hráče, kterého chce vyzkoušet každý. Mnoho uživatelů, a také autor tohoto textu, tak mohou jednoznačně upřednostnit Clubhouse. To jednoduše proto, že tato síť nepřihazuje žádný balast kolem v podobě statusů přátel, zájmových skupin, seznamek, bazarů a v neposlední řadě reklam. Jeho jednoduché rozhraní navíc nesvádí k žádnému zbytečnému překlikávání se mezi množství nabídek. Celý boj je nicméně v průběhu a bude zajímavé sledovat, jak se s ním každý z účastněných popasuje. Clubhouse můžete stahovat zdarma v App Store. K plnému využívání sítě však budete potřebovat pozvánku od někoho, kdo už je jejím uživatelem.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Já už teda v Clubhousu jsem, ale není to nakonec až tak nic zajímavého, u čeho bych trávil dny a noci. Nicméně jako nápad se mi to líbí a je to pro mě zajímavé právě tím, že tam nejde dělat naprosto nic jiného než to, k čemu je to určeno a to je dobře a doufám, že to tak i zůstane. Tím pádem mě absolutně nezajímá, co chystá Facebook, Twitter, nebo kdokoli jiný. Je vidět, že tyhle sítě, zejména pak Facebook už je prostě na konci svých sil a už neví coby. Tak prostě jen okopíruje něco, co funguje. Doba, kdy Facebook přicházel s novinkami, tak ta už je dááávno pryč.

celý text

Čtěte více.