Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Jablečné produkty trpí neopravitelnou bezpečnostní chybou, která může ukrást data uživatelů

Kalifornský gigant je odjakživa znám tím, že mu záleží na soukromí a bezpečnosti svých zákazníků. To potvrzuje hned několik kroků a vychytávek, které jsme za poslední roky mohli vidět. Nic ale není bezchybné a jednou za čas se nějaká ta chybička zkrátka najde – někdy menší, někdy větší. Pokud se o dění kolem jablečné společnosti zajímáte, tak určitě víte o hardwarové chybě známé jako checkm8, která umožňovala tvorbu jailbreaku pro všechny modely iPhone X a starší. V tomto směru je důležité zvýrazněné slovíčko hardwarová.

Čipsety Apple:

Jestliže totiž dojde k odhalení nějaké bezpečnostní chyby, Apple zpravidla neotálí a její opravu ihned přibalí do další aktualizace. Když je ale chyba hardwarová, bohužel se nedá opravit a uživatelé jsou tak potencionálně vystaveni danému nebezpečí. Podle nejnovějších informací hackeři z týmu Pangu objevili novou (opět hardwarovou) chybu, která napadá bezpečností čip Secure Enclave. Ten na jablečných zařízení zajišťuje šifrování dat, ukládá informace k Apple Pay, Touch ID či Face ID a funguje na bázi unikátních privátních klíčí, které navíc nejsou nikde uloženy.

iPhone náhled fb
Zdroj: Unsplash

Již v roce 2017 navíc došlo k objevení podobné chyby napadající zmiňovaný čip. Tehdy se ale hackerům nepodařilo rozluštit privátní klíče, díky čemuž zůstala uživatelská data prakticky v bezpečí. V současnosti by to ale mohlo být horší. Doposud totiž není úplně jasné, jak daná chyba funguje, případně jak by se dala zneužít. Stále existuje šance, že v tomto případě by k rozluštění klíčů mohlo dojít, což by hackerům dalo přímý přístup ke všem datům.

Prozatím pouze víme, že chyba postihuje produkty s čipsetem od Apple A7 až po A11 Bionic. Kalifornský gigant si je chyby tedy pravděpodobně vědom, protože na iPhonu XS či novějším ji již nenajdeme. Jablečné operační systémy jsou naštěstí solidně zabezpečeny i jinými cestami, díky čemuž se nemusíme ničeho obávat. Jakmile o chybě budeme vědět více informací, opět vás o nich informujeme.

Apple smazal téměř 30 tisíc aplikací z čínského App Storu

V Čínské lidové republice se lidé trápí s řadou nejrůznějších problémů. Podle nejnovějších zpráv agentury Reuters byl navíc Apple o víkendu nucen smazat téměř třicet tisíc aplikací z tamního App Storu, protože postrádaly oficiální licenci od čínských úřadů. Údajně by se až v devadesáti procentech případů mělo jednat o hry a k odstranění dvou a půl tisíc aplikací došlo již během prvního červencového týdne.

Apple Store FB
Zdroj: 9to5Mac

Celý případ se přitom táhne již od října. Tehdy totiž Apple vývojářům sdělil, že buďto ke svým aplikacích dodají patřičné licence, nebo 30. června dojde k jejich odstranění. Následně kalifornský gigant ještě 8. července rozeslal e-maily, které informovaly o následujícím postupu.

Apple čelí soudnímu sporu za porušení patentu v souvislosti se Siri

Čínská společnost specializující se na umělou inteligentu obvinila Apple za porušení jejich patentu. Patent se přitom zaobírá virtuální asistencí, která je podobná s hlasovou asistentkou Siri. O této informaci jako první informoval magazín Wall Street Journal. Společnost Shanghai Zhizhen Network Technology Co. po Applu požaduje náhradu ve výši deseti milionů čínských jüanů, tedy zhruba 32 miliard korun, za škody způsobené zneužitím tohoto patentu.

iOS 14 Siri
Zdroj: Redakce Jablíčkář

Součástí žaloby je navíc poměrně absurdní požadavek. Čínská společnost totiž chce, aby Apple na území Číny přestal vyrábět, používat, prodávat a importovat všechny produkty, které zmiňovaný patent zneužívají. Celý záležitost sahá až do března roku 2013, kdy začaly první soudní spory ohledně zneužití patentu v souvislosti s technologií Siri. Jak se bude situace vyvíjet je prozatím nejasné.

.