Zavřít reklamu

Nový operační systém macOS Monterey nabízí opravdu nespočet nových funkcí, byť se to na první pohled nemusí zdát. Po stránce vzhledu je oproti původnímu macOS Big Sur vylepšení spíše pomálu, co se však týče nějakých užitečných funkcí, tak se letos Apple opravdu překonal. Všeobecně se často považuji spíše za kritika macOS, a to i skrz to, že tento systém využívám každý den. Letos ale musím říct, že se vylepšení Applu opravdu povedla, a že ve finále ani nemám prakticky co kritizovat. Pochvaluji si například nové funkce ve FaceTime, díky kterým je tato aplikace mnohonásobně lepší a využitelnější. Pojďme se společně na některé nové funkce podívat.

Obrazové efekty

Koronavirus zasáhl a změnil naprosto celý svět. Z kanceláří a školních lavic jsme se museli přesunout do home office režimu a namísto komunikace z očí do očí jsme museli využívat různé komunikační aplikace. Jak se ale říká – všechno zlé je k něčemu dobré. A u koronaviru v kombinaci s komunikačními aplikacemi to platí dvojnásob. Vzhledem k tomu, že počet uživatelů těchto aplikací strmě vzrostl, tak světoví technologičtí giganti do nich začali přidávat nové funkce. Mezi jednu z nich patří také možnost rozmazání pozadí. Tato funkce je nově k dispozici i ve FaceTime z macOS Monterey a je nutné zmínit, že oproti jiným aplikacím funguje mnohokrát lépe. Využívá totiž Neural Engine a nikoliv software jako takový, tudíž jsou výsledky o mnoho lepší, na druhou stranu je ale právě kvůli Neural Engine k dispozici jen na zařízeních s Apple Silicon. Rozmazání pozadí, potažmo portrétní režim, lze aktivovat tak, že ve FaceTime hovoru klepnete vpravo dole ve svém rámečku na ikonu portrétu. Portrétní režim ale můžete využít i v jiných aplikacích – v tomto případě stačí otevřít ovládací centrum, přesunout se do Obrazové efekty a Portrét aktivovat.

Režim mikrofonu

Na předchozí stránce jsme si řekli více o obrazových efektech, potažmo o portrétním režimu, který je možné v macOS Monterey aktivovat. Kromě obrazu jsme se však dočkali také vylepšení zvuku – Apple konkrétně přidal režimy mikrofonu. Tyto režimy jsou k dispozici celkově tři, a to Standardní, Izolace hlasu a Široké spektrum. Režim Standardní zvuk z mikrofonu nijak nemění, Izolace hlasu se postará o to, aby druhá strana slyšela čistě váš hlas bez šumu a Široké spektrum zase přenese naprosto vše, včetně šumu a ruchů. Pro změnu režimu mikrofonu otevřete v macOS Monterey ovládací centrum, kde klepněte na Režim mikrofonu a vyberte si jednu z možností. Abyste mohli režimy mikrofonu využít, tak musíte využít kompatibilní mikrofon, tzn. například AirPods.

Mřížkové zobrazení

V případě, že se k vašemu FaceTime hovoru připojí více uživatelů, tak dojde k „rozházení“ jejich okének všemožně po celém okně aplikace. Co si budeme nalhávat, v některých případech tohle zobrazení nemusí být úplně vhodné, především pokud má rád uživatel pořádek a jakýsi řád. Přesně pro tyto jedince přidal Apple do FaceTime v macOS Monterey možnost pro zobrazení v mřížce. Pokud tohle zobrazení aktivujete, tak se všechny okna zobrazí stejně velké a zarovnané do mřížky. Pro aktivaci mřížkového zobrazení stačí klepnout v pravém horním rohu okna na tlačítko Mřížka. Abyste mohli tohle zobrazení využít, tak je nutné, aby se hovoru účastnili 4 nebo více uživatelů.

facetime mřížka zobrazení

Hovory s kýmkoliv přes odkaz

Pokud se zamyslíte nad tím, jak jsme doposud využívali FaceTime, tak zjistíte, že to bylo především s blízkou rodinou či kamarády. Na nějakou podnikatelskou využitelnost jsme mohli zapomenout, tak stejně jsme mohli zapomenout na přizvání uživatelů nejablečných zařízení. V nových systémech. včetně macOS Monterey, se tohle Apple konečně rozhodl změnit. Do FaceTime hovoru nově můžete přizvat jakéhokoliv uživatele – je jedno, zdali využívá Android, Windows či Linux. Jedincům, kteří nevlastní Apple zařízení, se po připojení do FaceTime hovoru objeví jeho webové rozhraní. Navíc k tomu, pro přizvání do hovoru už nemusíte znát telefonní číslo uživatele. Všechny můžete pozvat jednoduše odesláním odkazu. Pro vytvoření nového FaceTime hovoru pomocí odkazu aplikaci otevřete, a poté klepněte na Vytvořit odkaz. Následně odkaz stačí sdílet. Odkaz lze zkopírovat i při hovoru, a to po otevření bočního panelu.

SharePlay

Jestliže patříte mezi jedince, kteří se zajímají o vše, co se okolo Applu šustne, tak si nejspíše pamatujete na letošní WWDC21, kde jablečná společnost představila nové operační systémy a další novinky. Při představování novinek ve FaceTime hovořil kalifornský gigant především o funkci SharePlay. Prostřednictvím SharePlay ve FaceTime budou uživatelé schopni zároveň společně poslouchat hudbu či sledovat filmy. Tato funkce je již aktuálně k dispozici v iOS 15, co se však týče macOS Monterey, tak si ještě nějakou chvíli budeme muset počkat – Apple uvádí, že se dočkáme někdy na podzim. Kromě SharePlay budeme konečně schopni také sdílet obrazovku z našeho Macu. Stejně jako u SharePlay je sdílení obrazovky již k dispozici na iPhone i iPad.

.