Zavřít reklamu

V pondělí k velkému překvapení všech požádalo FBI o zrušení chystaného soudního slyšení, kde mělo vystoupit proti Applu, po němž chtělo prolomit zabezpečení jeho iPhonu. FBI se doslova na poslední chvíli stáhlo údajně kvůli tomu, že našlo firmu, která mu odemkne iPhone bez asistence Applu.

Před soud se mělo americké ministerstvo spravedlnosti, pod které FBI spadá, a Apple dostavit v úterý, tedy jen pár desítek hodin poté, co kalifornská firma představila nové produkty. Nakonec ale právě během této události FBI požádalo soud o zrušení stání.

Na poslední chvíli prý vyšetřovatelé získali od vnějšího zdroje metodu, jak by se šlo dostat do zabezpečeného iPhonu 5C, nalezeného u teroristy zabíjejícího v San Bernardinu, i bez asistence Applu. FBI svůj zdroj nejmenovala, nicméně postupně vyplulo na povrch, že se bude patrně jednat o izraelskou firmu Cellbrite, která se zabývá mobilním forenzním softwarem.

Podle expertů z oboru, kteří se případem zabývají a na něž se odvolávají Reuters nebo Ynet, má Cellebrite pomáhat odemknout tento iPhone, který je zabezpečený kódem a automatickým smazáním, pokud je kód zadán desetkrát špatně.

Spolupráce Cellebrite a FBI by nebyla příliš překvapivá, protože už v roce 2013 spolu obě strany podepsaly kontrakt, v rámci kterého izraelská firma pomáhá s extrakcí dat z mobilních zařízení. A právě to nyní potřebuje FBI i v ostře sledovaném případu proti Applu. Během něj se na vyšetřovatele obrátilo mnoho subjektů, které chtěly s prolomením kódu pomoci, ale žádný neuspěl.

Až Cellebrite měl v neděli FBI ukázat, že má metodu, kterou by mohl data ze zabezpečeného telefonu získat. Proto přišel požadavek na zrušení soudního slyšení tak pozdě. Systém UFED, který Cellebrite používá, podle dokumentů FBI podporuje všechny hlavní používané technologie, takže by se měl dostat i právě do iPhonů, potažmo iOS.

Experti spekulují, že se Cellebrite pokusí prolomit kód technikou kopírování paměti NAND (NAND mirroring), která mimo jiné zkopíruje celou paměť zařízení, aby se do něj mohla nahrát zpět, jakmile bude zařízení po deseti chybných pokusech smazáno. Jak se bude celá situace vyvíjet, zatím není jasné, ani jestli se podaří FBI s novou metodou zabezpečení skutečně obejít. Nicméně soud by mělo ministerstvo spravedlnosti o průběhu informovat nejpozději začátkem příštího měsíce.

Zdroj: The Verge

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Mám dojem, že kdyby to byla taková brnkačka, ta to bylo už dávno hotové. Budí to ve mne spíše dojem, že FBI se zaleklo soudu, okolo kterého se Applu mistrně podařilo vyvolat slušný humbuk. Precendens samozřejmě funguje oboustranně a pokud by FBI prohrálo, znamenalo by to pro něj na dlouhou dobu šmytec s podobně debilními žádostmi.
    Tonoucí se stébla chytá a tak asi zkusí první úplně všechny možnosti a možná že když si iPhone „omylem“ smažou, dovolí jim to z celé kauzy vycouvat se ctí…

celý text

Čtěte více.