Zavřít reklamu

Debata o odemčení zajištěného iPhonu, patřícímu zastřelenému teroristovi, který v prosinci v San Bernardinu se svoji ženou postřílel čtrnáct lidí, je natolik závažná, že se šéf Applu Tim Cook rozhodl poskytnout exkluzivní televizní rozhovor pro ABC World News, v němž bránil vysvětloval svou pozici ohledně ochrany dat uživatelů.

Redaktor David Muir dostal s Timem Cookem poměrně netradiční půlhodinu, během které šéf Applu vysvětloval, jaký má náhled na aktuální případ, v němž FBI žádá, aby byl vytvořen software, díky kterému by se mohli vyšetřovatelé dostat do zamčených iPhonů.

„Jediný způsob, jak získat informace – alespoň o kterém nyní víme –, by bylo vytvoření softwaru, který se podobá rakovině,“ prohlásil Cook. „Myslíme si, že je špatné něco takového vytvářet. Věříme, že to je velice nebezpečný operační systém,“ míní šéf Applu, který prozradil, že se na toto téma bude bavit také s americkým prezidentem Barackem Obamou.

FBI se při vyšetřování teroristického činu z loňského prosince dostalo do slepé uličky, protože sice zajistilo útočníkův iPhone, jenže ten je chráněn heslem, a tak chce po Applu, aby telefon odemkl. Jenže pokud by Apple žádosti vyhověl, vytvořil by „zadní vrátka“, kterými by se šlo následně dostat do jakéhokoliv iPhonu. A to Tim Cook nechce dopustit.

[su_youtube url=“https://youtu.be/kBm_DDAsYjw“ width=“640″]

„Pokud nám soud nařídí, abychom tento software vytvořili, pomyslete, k čemu dalšímu nás může donutit. Možná k vytvoření operačního systému pro sledování, možná pro zapnutí kamery. Nevím, kde tohle skončí, ale vím, že by se to nemělo dít v této zemi,“ uvedl Cook, podle kterého by takový software ohrozil stovky milionů lidí a pošlapal jejich občanské svobody.

„Tohle není o jednom telefonu,“ připomněl Cook, jak se FBI snaží argumentovat tím, že se chce pomocí speciálního operačního systému dostat pouze do jednoho zařízení. „Tenhle případ je o budoucnosti.“ Nejen podle Cooka by byl nastaven precedent, díky kterému by se pak FBI mohlo dožadovat prolomení zabezpečení a šifrování každého iPhonu. A nejen telefonů této značky.

„Pokud by měl existovat zákon, který nás to donutí udělat, pak by měl být řešen veřejně a Američané by k tomu měli říct svůj názor. Správné místo pro takovou debatu je v Kongresu,“ naznačil Cook, jak by rád celý případ řešil. Pokud by však měly rozhodovat soudy, je Apple odhodlán dojít až k Nejvyššímu soudu. „Nakonec se budeme muset řídit zákonem,“ uvedl na závěr jasně Cook, „ale teď jde o to, aby byl slyšet náš názor.“

Doporučujeme se podívat na celý rozhovor, natáčený v Cookově kanceláři, v němž šéf Applu podrobně vysvětluje implikace celého případu. Najdete ho přiložený níže.

Zdroj: ABC News
Témata:
.