Zavřít reklamu

Síla mobilních telefonů je v tom, že jakmile je aktivujete a spustíte aplikaci fotoaparátu, můžete s nimi ihned pořizovat fotografie a videa. Stačí namířit na scénu a zmáčknout spoušť, kdykoli a (skoro) kdekoli. Máte-li pak už svou galerii v aplikaci Fotky patřičně obsáhlou, jistě se vám hodí rychlejší její prohledávání. I k tomu slouží filtrování. 

Aplikace Fotky je tím místem, kde najdete veškerý svůj obsah zachycený aplikací Fotoaparát. Pořízený záznam napříč časem zde můžete procházet v záložce Knihovna nebo Alba. Podle velikosti svého displeje, a vlastně i podle kvality svého zraku, si můžete matici zobrazení pohodlně upravit, aby vám to maximálně vyhovovalo.

Velikost matice 

Právě v záložce Knihovna Alba najdete vpravo nahoře nabídku tří teček. Když na ni kliknete, můžete po jednotlivých krocích matici zvětšovat, takže zobrazovaný obsah bude větší, nebo naopak zmenšovat. V Knihovně pak vidíte i označení let, díky čemuž se v ní můžete lépe orientovat. Zvětšení nebo zmenšení matice však můžete činit i gestem sevření a rozevření prstů.

Ikona tří teček toho ale skrývá více. Pokud kliknete na nabídku Originály, snímky se vám zobrazí v takovém poměru stran, ve kterém jste je zachytili. Chcete-li se vrátit k původnímu zobrazení, najdete zde nabídku Čtverce.

Filtry 

Nejedná se zde o fotografické filtry, které můžete na své snímky aplikovat, ale výběrové filtry, které vám podle vaší volby zobrazí patřičný obsah. Lze se zde přepnout do zobrazení všech přítomných položek, vašich položek nebo těch, které s vámi někdo sdílí. Tím zajímavějším je ale sekce Zobrazit.

Aniž byste přecházeli do alba Oblíbené, můžete si zde rychle zobrazit jen ty snímky, které máte takto označené. Tím zásadnějším je zde ale volba Upravené. Záložka Alba vám sice umožní otevřít si obsah, který spadá pod Selfies, Live Photos, Dlouhé expozice, Panoramata atd., vámi upravené snímky zde ale nikde nenajdete, což právě tento filtr řeší, protože editace není zjevná ani v metadatech snímku.

Jakmile jej vyberete, v Knihovně nebo Albech vidíte jen ty snímky, které jsou nějakým způsobem editované. Automaticky sem spadají Portrétové fotografie, najdete zde ale i ty, kterým jste určili dlouhou expozici, nebo je jakkoli v aplikaci upravili. Nachází se zde také takové fotografie, které jste si do galerie uložili z aplikací vývojářů třetích stran. Ty totiž Fotky automaticky jako upravené označují. Chcete-li vybraný filtr zrušit, stačí jej opětovně vybrat. Že jej máte aktivní vám pak rozhraní ukazuje modrou ikonou v pravém horním rohu. 

Mnohonásobný výběr 

Potřebujete-li sdílet více snímků, více jich přesunout do nějakého alba, nebo jich více naráz smazat, činíte tak přes nabídku Vybrat. Položky můžete vybrat postupným jejich označováním, rychlejší ale je, když na jedné podržíte prst a potom jím posunete potřebným směrem – po řádku nebo sloupcích. Nemusíte tak pořád klepat do displeje a rychleji tím vymezíte svůj požadavek. Pak už stačí jen zvolit ikonu sdílení, nebo naopak tu koše pro smazání.

.