Zavřít reklamu

Fotoaparát iPhone 13 (Pro) se oproti předchozí generaci jablečných telefonů opět posunul o kus dál. Co se fotoaparátů prakticky u všech chytrých telefonů týče, tak se jedná o jeden z hlavních segmentů, kterým se výrobci věnují nejvíce. V současné době už v určitých případech nejsme schopni rozpoznat, zdali byla fotografie pořízena chytrým telefonem, anebo zrcadlovým fotoaparátem. Za to vděčíme, minimálně u Applu, především umělé inteligenci a softwarovému vylepšování. Pojďme si společně v tomto článku připomenout 5 věcí, které jste možná o fotoaparátu iPhonu 13 (Pro) nevěděli.

Formáty ProRes a ProRAW

V případě, že si pořídíte iPhone 13 Pro nebo 13 Pro Max, tak na nich můžete využívat formáty ProRes či ProRAW. Co se týče formátu ProRes, tak se jedná o formát videa přímo od Applu. Pokud jej využijete, tak dojde k zachycený vysoce kvalitního záznamu se zachováním bohatých dat o videu, díky kterým je následně v postprodukci možné o mnoho lépe upravovat barvy. ProRAW je pak formát pro fotografie a funguje podobně jako ProRes – do snímku se tedy uloží o mnoho více dat, díky čemuž je následně možné provádět lepší a přesnější úpravy. Nevýhodou je, že ProRes videa a ProRAW fotografie zabírají v úložišti několikanásobně více místa než klasické fotky a videa.

Live Text

Jestliže vlastníte iPhone 13 (Pro), tak můžete v rámci iOS 15 využívat také skvělou funkci Live Text, potažmo Živý text. Tato funkce konkrétně dokáže rozpoznat text na jakémkoliv obrázku či fotce a převést ho do takového formátu, ve kterém s ním můžete pracovat. Pokud tedy například potřebujete rychle zkopírovat text z vyfoceného dokumentu, tak právě pomocí funkce Live Text můžete. Tato funkce je kromě Fotek k dispozici také v reálném čase v aplikaci Fotoaparát, popřípadě kdekoliv v systému, kam je možné vložit text. Více se o možnostech využití Live Textu můžete dočíst ve článku, který přikládám níže.

Makro režim

Pokud vlastníte nějaký kvalitní fotoaparát, tak s ním můžete pořizovat makro fotografie. Jedná se o detailní fotografie nějakých předmětů či jiných věcí, které jsou vyfoceny z bezprostřední blízkosti. V případě, že byste se pokusili makro fotografii vytvořit na nějakém starším iPhonu, tak se vám to nepodaří. Fotoaparátu se totiž nepodaří na tak blízkou vzdálenost zaostřit, což je ale zcela běžné. S podporou makro fotografií však přišel nejnovější iPhone 13 Pro (Max). Pokud se přiblížíte blízko k nějakému objektu, tak dojde k automatickému přepnutí na ultra-širokoúhlý objektiv, kterým je makro snímky možné pořídit. Makro režim samozřejmě můžete při focení deaktivovat, pokud vám nevyhovuje.

Speciální stabilizace

Vlajková loď loňské generace jablečných telefonů s názvem iPhone 12 Pro Max se oproti menšímu bratříčkovi a ostatním „dvanáctkám“ lišila ve fotoaparátu. Konkrétně se iPhone 12 Pro Max mohl pochlubit speciální optickou stabilizací s posuvem snímače, kterou disponoval hlavní širokoúhlý objektiv. Díky optické stabilizaci můžeme na našich telefonech pořizovat pěkné a ostré fotografie, jelikož tato technologie dokáže redukovat třes ruky a další pohyby. O to důležitější je stabilizace nutná v nočním režimu, kdy musíme iPhone několik sekund pevně držet a prakticky s ním nepohnout, pokud tedy chceme kvalitní výsledek. Optická stabilizace s posuvem snímače vloni ještě více posunula možnosti stabilizování a dobrou zprávou je, že letos je tento typ stabilizace k dispozici u všech čtyřech modelů „třináctek“.

optická stabilizace s posuvem snímače

Filmařský režim

Nejnovější iPhony 13 (Pro) na poli fotoaparátu přinesli opravdu mnoho novinek, které stojí za to. Mezi jednu z těchto novinek patří také Filmařský režim, který využijí, jak už název napovídá, především filmaři. Pokud se rozhodnete natočit video s využitím Filmařského režimu, tak iPhone dokáže v reálném čase přeostřovat z jednoho bodu na druhý – nejlépe to jde vidět například u lidských tváří. V praxi to funguje například tak, že pokud jste ve Filmařském režimu zaostřeni na jeden obličej, a poté se v záběru objeví obličej druhý, tak na něj můžete přeostřit. Skvělé je, že přeostření je možné kdykoliv změnit v postprodukci, což je dle mého názoru naprosto neskutečné. Na schopnosti Filmařského režimu se můžete podívat ve videu, které přikládám níže.

.