Zavřít reklamu

Fotoaparát iPhone 13 (Pro) se oproti předchozí generaci jablečných telefonů opět posunul o kus dál. Co se fotoaparátů prakticky u všech chytrých telefonů týče, tak se jedná o jeden z hlavních segmentů, kterým se výrobci věnují nejvíce. V současné době už v určitých případech nejsme schopni rozpoznat, zdali byla fotografie pořízena chytrým telefonem, anebo zrcadlovým fotoaparátem. Za to vděčíme, minimálně u Applu, především umělé inteligenci a softwarovému vylepšování. Pojďme si společně v tomto článku připomenout 5 věcí, které jste možná o fotoaparátu iPhonu 13 (Pro) nevěděli.

Formáty ProRes a ProRAW

V případě, že si pořídíte iPhone 13 Pro nebo 13 Pro Max, tak na nich můžete využívat formáty ProRes či ProRAW. Co se týče formátu ProRes, tak se jedná o formát videa přímo od Applu. Pokud jej využijete, tak dojde k zachycený vysoce kvalitního záznamu se zachováním bohatých dat o videu, díky kterým je následně v postprodukci možné o mnoho lépe upravovat barvy. ProRAW je pak formát pro fotografie a funguje podobně jako ProRes – do snímku se tedy uloží o mnoho více dat, díky čemuž je následně možné provádět lepší a přesnější úpravy. Nevýhodou je, že ProRes videa a ProRAW fotografie zabírají v úložišti několikanásobně více místa než klasické fotky a videa.

Live Text

Jestliže vlastníte iPhone 13 (Pro), tak můžete v rámci iOS 15 využívat také skvělou funkci Live Text, potažmo Živý text. Tato funkce konkrétně dokáže rozpoznat text na jakémkoliv obrázku či fotce a převést ho do takového formátu, ve kterém s ním můžete pracovat. Pokud tedy například potřebujete rychle zkopírovat text z vyfoceného dokumentu, tak právě pomocí funkce Live Text můžete. Tato funkce je kromě Fotek k dispozici také v reálném čase v aplikaci Fotoaparát, popřípadě kdekoliv v systému, kam je možné vložit text. Více se o možnostech využití Live Textu můžete dočíst ve článku, který přikládám níže.

Makro režim

Pokud vlastníte nějaký kvalitní fotoaparát, tak s ním můžete pořizovat makro fotografie. Jedná se o detailní fotografie nějakých předmětů či jiných věcí, které jsou vyfoceny z bezprostřední blízkosti. V případě, že byste se pokusili makro fotografii vytvořit na nějakém starším iPhonu, tak se vám to nepodaří. Fotoaparátu se totiž nepodaří na tak blízkou vzdálenost zaostřit, což je ale zcela běžné. S podporou makro fotografií však přišel nejnovější iPhone 13 Pro (Max). Pokud se přiblížíte blízko k nějakému objektu, tak dojde k automatickému přepnutí na ultra-širokoúhlý objektiv, kterým je makro snímky možné pořídit. Makro režim samozřejmě můžete při focení deaktivovat, pokud vám nevyhovuje.

Speciální stabilizace

Vlajková loď loňské generace jablečných telefonů s názvem iPhone 12 Pro Max se oproti menšímu bratříčkovi a ostatním „dvanáctkám“ lišila ve fotoaparátu. Konkrétně se iPhone 12 Pro Max mohl pochlubit speciální optickou stabilizací s posuvem snímače, kterou disponoval hlavní širokoúhlý objektiv. Díky optické stabilizaci můžeme na našich telefonech pořizovat pěkné a ostré fotografie, jelikož tato technologie dokáže redukovat třes ruky a další pohyby. O to důležitější je stabilizace nutná v nočním režimu, kdy musíme iPhone několik sekund pevně držet a prakticky s ním nepohnout, pokud tedy chceme kvalitní výsledek. Optická stabilizace s posuvem snímače vloni ještě více posunula možnosti stabilizování a dobrou zprávou je, že letos je tento typ stabilizace k dispozici u všech čtyřech modelů „třináctek“.

optická stabilizace s posuvem snímače

Filmařský režim

Nejnovější iPhony 13 (Pro) na poli fotoaparátu přinesli opravdu mnoho novinek, které stojí za to. Mezi jednu z těchto novinek patří také Filmařský režim, který využijí, jak už název napovídá, především filmaři. Pokud se rozhodnete natočit video s využitím Filmařského režimu, tak iPhone dokáže v reálném čase přeostřovat z jednoho bodu na druhý – nejlépe to jde vidět například u lidských tváří. V praxi to funguje například tak, že pokud jste ve Filmařském režimu zaostřeni na jeden obličej, a poté se v záběru objeví obličej druhý, tak na něj můžete přeostřit. Skvělé je, že přeostření je možné kdykoliv změnit v postprodukci, což je dle mého názoru naprosto neskutečné. Na schopnosti Filmařského režimu se můžete podívat ve videu, které přikládám níže.

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.