Zavřít reklamu

Fotografie pořízené při slabém světle vždy pro fotoaparáty v chytrých telefonech představovaly kámen úrazu. Vzhledem k omezenému prostoru pro celou fotosoustavu je to samozřejmě pochopitelné. Ostatně právě proto se výrobci smartphonů snaží nedostatky po hardwarové stránce dohnat softwarem a do svých telefonů implementují různé obdoby nočních režimů. Jeden takový dostaly i nové iPhone 11 a my jsme se rozhodli jej otestovat za různých podmínek.

Apple není zdaleka prvním výrobcem, který noční režim ve svém telefonu nabízí. Už v loňském roce s ním vyrukoval Google a formou softwarové aktualizace jej přidal do svých Pixelů. O pár měsíců později přišel s obdobnou funkcí také Samsung. Každopádně ve všech případech jde o takřka stejnou funkci, která funguje na velice podobném principu. Možná se nepatrně liší algoritmus a především pak výpočetní výkon čipu, který je nicméně v tomto ohledu stěžejní. A jak se podle dosavadních výsledků zdá, Apple je v této oblasti momentálně napřed.

Night Mode na iPhonech 11 je kombinace kvalitního hardwaru a dobře naprogramovaného softwaru. Při stisknutí spouště udělá fotoaparát několik snímků, které jsou kvalitní i díky dvojité optické stabilizaci, jež udrží objektivy v klidu. Následně se za pomoci softwaru zarovnají snímky, odstraní se rozmazané části a naopak ty ostřejší se sloučí. Upraví se kontrast, doladí se barvy, inteligentně se potlačí šum a zvýrazní detaily. Výsledkem je kvalitní fotografie s vykreslenými detaily, minimálním šumem a věrohodnými barvami.

Výhodou nočního režimu v podání Applu je, že funguje zcela automaticky – telefon sám vyhodnotí, zdali je vhodné u dané scény režim zapnout či nikoli. Jakmile se Night Mode aktivuje, objeví se vedle blesku speciální ikona. Kliknutím na ni je následně možné nastavit, jak dlouho bude telefon danou scénu snímat. Systém ale na základě světelných podmínek prakticky vždy korektně určí délku snímání – většinou 3 nebo 5 sekund. Nicméně u skutečně špatně osvětlených scén lze nastavit až 10 sekund (maximální hodnota se opět liší dle světelných podmínek). Stejně tak lze Night Mode úplně vypnout. Nutno také podotknout, že nový ultraširokoúhlý objektiv jej nepodporuje.

iPhone 11 Pro nocni rezim prostredi

V redakci jsme noční režim testovali konkrétně na iPhonu 11 Pro. Funkci jsme vyzkoušeli za různých podmínek – od celkem dobře nasvětlených objektů (nasvícené budovy) až po téměř úplnou tmu. Nicméně silné stránky Night Modu se nejlépe projeví zejména u skutečně nočních záběrů (například minimálně nasvícená ulice zalitá jen měsíčním světlem) a naopak u nasvícených budov (kostely, radnice apod.) je noční režim téměř zbytečný a atmosféra dané scény lépe vynikne, pokud fotografii pořídíte klasicky.

V galerii níže si můžete prohlédnout, jaký je rozdíl, pokud fotografii při slabém světle pořídíte klasicky a pomocí nočního režimu. Pokusili jsme se režim otestovat a například i při focení detailů.

Night Mode v podání Applu funguje skutečně velice dobře a hlavní výhodou je, že je zcela automatický. Navíc zcela eliminuje potřebu používat blesk, jelikož softwarové nasvícení je citelně kvalitnější, což vyplývá i z našeho fototestu.

.