Zavřít reklamu

Letos v únoru Apple odhalil poměrně zajímavou a dlouhou dobu očekávanou funkci s názvem Tap to Pay, s jejíž pomocí lze prakticky každý iPhone proměnit v platební terminál. Ostatním pak už jen postačí přiložit jejich telefon a zaplatit prostřednictvím platební metody Apple Pay. Bezesporu se jedná o úžasnou funkci s obrovským potenciálem. Podle dostupných informací navíc nyní startuje v některých Apple Storech ve Spojených státech amerických, kde si ji zákazníci budou moci vyzkoušet.

Ačkoliv se Tap to Pay na první pohled jeví jako perfektní vychytávka, má obrovský problém, který se týká především nás. Asi žádného fanouška už nepřekvapí, že na tuto funkci mohou (zatím) rovnou zapomenout. Jako tradičně bude totiž funkční pouze ve Spojených státech, zatímco my máme zkrátka smůlu. To ale není jediný problém. Pojďme si na ni tedy společně posvítit a říct, kde Apple dělá nehezkou chybu.

Nevyužitý potenciál

Samozřejmě je poměrně předčasné říkat, že Apple u své nové funkce Tap to Pay opět mrhá jejím potenciálem, každopádně prozatím se tak situace jeví. Jak už jsme uvedli výše, bezesporu největší překážkou je, že prozatím je funkce k dispozici pouze ve Spojených státech a nějaký ten pátek tomu tak ještě bude. Dalším důležitý problém opět souvisí s její dostupností, což se dotýká i amerických jablíčkářů, kteří si funkci jen tak neužijí. K dispozici ji totiž, dle oficiálních informací od Applu, budou mít pouze obchodníci. Obyčejný člověk ji tedy nebude moci využít. Právě v tomto ohledu se řada jablíčkářů shoduje na tom, že takto cupertinský gigant promrhává skvělou příležitost.

Apple Tap to Pay
Funkce Tap to Pay v praxi

Někteří však mohou argumentovat funkcí Apple Pay Cash, díky které lze posílat peníze prostřednictvím iMessage. Celý proces je nesmírně jednoduchý, rychlý a perfektně přijde vhod pro rodiny či party přátel. Tato funkce je k dispozici již od roku 2017 a za dobu své existence se stala solidní pomůckou pro řadu uživatelů jablečných operačních systémů. Právě kvůli této možnosti se může zdát zavedení Tap to Pay pro jednotlivce jako zbytečné, když si jednoduše mohou peníze převést prostřednictvím nativní aplikace Zprávy. Na místě je však také dodat, že i tato funkce je nečekaně k dispozici jen v USA.

Usnadnění menších obchodů

Funkce Tap to Pay u jednotlivců však může posloužit pro úplně jiné účely. Převedení peněz mezi známými lze samozřejmě rychle vyřešit skrze zmiňovaný Apple Pay Cash. Jenže co když daný člověk něco prodává někomu cizímu, případně dělá domácí výprodej a podobně? V takové situaci by už bylo na místě, aby dokázal přijímat i platby kartou, respektive skrze Apple Pay, což by mohlo znatelně usnadnit spoustu záležitostí. Jak to ale prozatím vypadá, na něco takového mohou američtí jablíčkáři prozatím zapomenout.

.