Zavřít reklamu

Platební metoda Apple Pay je jednou z nejoblíbenějších vychytávek u většiny jablíčkářů. Apple s ní přišel již v roce 2014 a lze s její pomocí platit prostřednictvím iPhonu nebo Apple Watch. Při nákupech v obchodě již tedy není potřeba vytahovat platební kartu – jednoduše se stačí k terminálu přiblížit telefonem či hodinkami a platbu ověřit. Vše přitom funguje svižně, bezpečně a intuitivně. Ostatně právě proto si uživatelé tuto funkci ihned velice oblíbili. Čeští jablíčkáři si ale museli počkat až do roku 2019, kdy došlo k jejímu oficiálnímu spuštění i u nás.

Prakticky stejnou službu najdeme i na opačné straně barikády, respektive u telefonů s operačním systémem Android. Zde se totiž nachází Google Pay, která funguje prakticky stejně a pro své fungování ji stačí NFC čip – stejně jako je tomu na iPhonech. Ačkoliv jsou v jádru obě metody prakticky totožné, tak i přesto je Apple Pay v očích mnoha uživatelů z nějakého důvodu populárnější. Proč to tak někomu může připadat?

Stejné jádro, jedna drobná odlišnost

Jak už jsme zmínili výše, obě služby jsou víceméně stejné. V rámci obou si do zařízení můžete nahrát vaši platební kartu, která se následně využívá při placení (skrze NFC čip). Ať už platíte přes Apple Pay, nebo Google Pay, celá transakce je kvůli maximálnímu soukromí zabezpečena formou tokenizace, čímž dochází k zakrytí osobních informací a anonymizaci celého procesu. Obchodník si vás tak nemůže spojit s danou transakcí. Na tomto jádru tedy staví jak Apple, tak i Google. Stejně tak lze obě varianty použít i pro placení na internetu a v e-shopech. To se v případě jablečné služby navíc týká i počítačů Mac s Touch ID.

Kdybychom srovnávali pouze tyto technické informace, tak nám vyjde jasná remíza a vítěze zkrátka neurčíme. Hlavní roli ale sehrává naprostá drobnost. Nad tou sice většina lidí zcela mávne rukou, avšak pro někoho může být důležitým faktorem, kvůli čemuž danou platební metodu ve finále nemusí vůbec používat.

Google Pay

Metoda Apple Pay těží především z toho, že je prakticky předpřipravená na každém kompatibilním zařízení, díky čemuž ji lze používat prakticky okamžitě. Klíčová je v tomto ohledu nativní aplikace Peněženka, která slouží pro uchování platebních karet, lístků, letenek, věrnostních karet a dalších. Vše se tedy již nachází v daném iPhonu, aniž bychom museli cokoliv řešit. Při platbách přes Apple Pay na internetu pak navíc systém použije i osobní informace z kontaktu. Za zmínku také rozhodně stojí funkce Apple Pay Cash, s jejíž pomocí si jablíčkáři mohou posílat peníze například rovnou přes zprávy iMessage. Je v tom však menší háček – v našich končinách bohužel není dostupná.

U Google Pay je to trošku jinak. Na konkurenčních telefonech je totiž nejprve nutné si z Obchodu Play stáhnout oficiální aplikaci Google Pay, a až poté je možné ji využívat stejným způsobem jako zmiňovanou Peněženku. Bohužel čas od času se také objevují nemilé problémy v podobě zmizení uložených karet, což může být vcelku frustrující.

.