Zavřít reklamu

Po loňském listopadu vydal Google aktualizaci pro svůj iOS mobilní prohlížeč Chome až minulý měsíc. I po tak dlouhém čekání však nepřinesla nic než opravy několika chyb. Novinky přináší až aktuální verze s označením 90. Jedná se zejména o widgety, ze kterých můžete spustit dokonce hru Dino. Společnost poměrně netypicky přeskočila verze 88 a 89 a přichází až s tou, která sjednocuje označení mobilního prohlížeče s těmi pro ostatní operační systémy, tedy Android, Mac, Windows a Linux, kterou vydala v polovině minulého měsíce. Hlavní novinkou jsou zejména widgety, které můžete s iOS 14 používat jak na iPhonech tak iPadech.

K dispozici jsou celkem tři. První má rozměr 2×1 a nabízí přístup k vyhledávání, anonymnímu režimu, hlasovému vyhledávání a skenu QR kódů. Druhý o rozměru 1×1 vás přesměruje na novou kartu, ve které můžete začít vyhledávat a konečně třetí o stejné velikosti nabídne přesměrování na hru Dino, ve které v roli dinosaura skáčete přes překážky. Kromě těchto tří variant widgetů a nutné opravě několika známých chyb je poslední novinkou správce hesel použitých v mobilním prohlížeči, který najdete v Nastavení.

Nejsou widgety jako widgety 

Novou podobu widgetů přinesl Apple spolu s iOS 14. U aplikací, které je podporují, si můžete skrze dlouhé podržení prstu na ploše zařízení a symbol plus přidat různé zkratky k jejich funkcím. Zní to sice fajn, ale samozřejmě to má jeden podstatný háček. Stejně jako u kteréhokoli jiného widgetu tak i u těch v 90. verzi prohlížeče Google Chrome se totiž jedná jen o možnost přímého přesměrování na funkci aplikace, kterou nabízí. V iOS totiž nejsou widgety nijak interaktivní. I když to tak vypadá, přímo do něho nemůžete začít psát URL, nemůžete v něm ani hrát dinosauří hru. V každém případě se vám tak nejdříve spustí aplikace Chromu a až poté se aktivuje požadovaná funkce n a kterou widget odkazuje.

 

Protože jsou ale interaktivní widgety jednou z funkcí, po které jejich uživatelé volají nejčastěji, doufejme, že se jich dočkáme v iOS 15. Podobu nového operačního systému pro iPhony se dozvíme na úvodní události k zahájení konference WWDC21, které je plánováno na termín od 7. do 11. června.

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.