Zavřít reklamu

Pro velký iPad Pro si inženýři Applu připravili zatím suverénně nejvýkonnější procesor, který pro svá mobilní zařízení kdy navrhli. Čip A9X má například dvojnásobný grafický výkon proti iPhonům 6S s procesory A9, to díky na zakázku vyrobenému grafickému procesoru.

Detailně se nyní na nejnovější „áčkový“ procesor, který si Apple sám navrhuje a jen si ho následně nechává vyrobit, podívali technici z Chipworks a společně s odborníky z AnandTech přišli na několik zajímavých zjištění.

Nejvýznamnější je asi podoba grafického procesoru. Jedná se o 12jádrový PowerVR Series7XT od Imagination Technologies, kteří běžně takový design nenabízejí. Obvykle se jedná o GPU s 2, 4, 6, 8 nebo 16 clustery, ale design je snadno škálovatelný a navíc je Apple tak významným zákazníkem, že po svých dodavatelích může vyžadovat něco víc, než dostávají jiní. Jako právě trochu jinou podobu GPU, který v iPadu Pro využívá 128bitovovou paměťovou sběrnici.

iPhony 6S a 6S Plus pro srovnání využívání 6jádrovou verzi stejného GPU, která je z hlediska grafického výkonu o polovinu pomalejší. Dle zjištění Chipworks nicméně vyrábí A9X TSMC, stejně jako v případě A9, kde se však dělí se Samsungem. U A9X není stejné dělení potvrzené, ale jelikož Apple těchto čipů potřebuje výrazně méně, možná není více dodavatelů potřeba.

A9X se pak liší také tím, že nemá vyrovnávací L3 cache, která se dosud objevila v čipech A9, A8 i A7. Podle AnandTechu mohl Apple tuto absenci nahradit větší L2 cache, rychlejší LPDDR4 pamětí a širší 128bitovou paměťovou sběrnicí a posílání dat by dokonce mělo dvakrát rychlejší než u A9.

Zdroj: ArsTechnica
.