Zavřít reklamu

Apple představil iPhone 13 a iPhone 13 Pro, a přestože mají oba stejný čip, ve výkonu se mírně liší. Ve skutečnosti je totiž GPU čipu A15 Bionic, který se nachází v modelech iPhone 13 Pro, výkonnější, než ten v nižších modelech iPhone 13. Ať už sáhnete po jakémkoli modelu z portfolia iPhone 13, bude osazen právě čipem A15 Bionic. Apple o něm říká, že tento nový čip má dvě vysoce výkonná jádra a čtyři úsporná. Mezi „běžnými“ a „profesionálními“ modely je však rozdíl. Modely Pro totiž mají nové 5jádrové GPU, kdežto modely bez tohoto přídomku jsou osazeny jen 4jádrovým GPU. Také z toho důvodu Apple u vyšší rady uvádí poznámku „vůbec nejrychlejší čip ve smartphonu“, u nižší řady má jen poznámku „rychlejší než konkurence“.

Může za to ProRes 

O GPU čipu A15 Bionic v iPhonu 13 mini a iPhonu 13 Apple tvrdí, že ve srovnání s konkurencí (tedy ne jinými iPhony) přináší o 30 % lepší grafický výkon. Pokud jde o čip A15 Bionic v iPhonu 13 Pro a iPhonu 13 Pro Max, tak jejich GPU poskytuje až o 50 % lepší výkon. Tedy opět ve srovnání s nejvýkonnější konkurencí. Je pravděpodobné, že 5jádrové GPU je v modelech Pro přítomno z důvodu přidáním podpory kodeku ProPes.

iPhone 13

Apple při představování novinek uvedl, že A15 Bionic obsahuje nové video kodéry a dekodéry schopné pořizovat a upravovat video v ProRes, které nejen že zabírají spoustu vnitřního úložného prostoru (což mělo za následek nové 1TB úložiště), ale také vyžadují hodně z GPU. Jedná se tak o podobnou záležitost, jako v případě čipu M1 a jeho použití v počítačích Mac.

Takto Apple prezentoval vlastnosti a schopnosti fotoaparátu nového iPhonu 13 Pro:

Žádný proces výroby čipů totiž není dokonalý a jak se tento proces neustále zmenšuje, zvyšuje se náročnost výroby. Když pak pracujete na úrovni přesnosti nanometrů, výslednou kvalitu ovlivňují i jakékoli prvky kontaminace v místnosti. Společnosti se tedy často zaměřují na konkrétní specifikaci, a poté oddělují ty čipy, které nedosahují té nejvyšší kvality, a implementují je do nižších specifikací svého produktu – tedy MacBooku Air namísto MacBooku Pro, iPhonu 13 namísto iPhonu 13 Pro atd.

Na zjištění skutečného výkonu obou (respektive všech čtyřech) zařízení nebudeme ale muset čekat dlouho. Už v pátek 17. září začíná předprodej celé řady iPhonů 13 a o týden později, tedy v pátek 24. září budou telefony k dispozici ve volném prodeji. Cena startuje na 19 990 Kč u modelu iPhone 13 mini a končí na částce 47 390 Kč za model iPhonu 13 Pro Max s 1TB úložištěm.

.