Zavřít reklamu

Po několika měsících čekání jsme se konečně dočkali – Apple právě představil očekávaný iPhone 13 a iPhone 13 mini. Jak se navíc déle předpokládalo, letošní generace přichází s řadou zajímavých novinek, které si rozhodně říkají o pozornost. Pojďme se tedy společně podívat na změny, jaké si pro nás cupertinský gigant letos připravil. Rozhodně to stojí za to.

mpv-shot0389

Po stránce designu Apple vsází na vzhled loňských „dvanáctek,“ který si lidé prakticky okamžitě zamilovali. První změnu každopádně můžeme zpozorovat při pohledu na zadní fotomodul, kde jsou dva objektivy seřazeny diagonálně. Další zajímavá novinka přichází v případě dlouho kritizovaného výřezu displeje. Ačkoliv jsme se bohužel nedočkali jeho kompletního odstranění, tak se alespoň můžeme radovat z částečného zmenšení. Přesto však byly zachovány všechny potřebné komponenty TrueDepth kamery pro Face ID.

Polepšil si pak také i Super Retina XDR (OLED) displej, který je nově až o 28 % jasnější se svítivostí až 800 nitů (u HDR obsahu se dokonce jedná o 1200 nitů). Zajímavá změna přišla navíc v případě jednotlivých komponentů. Jelikož je Apple uvnitř zařízení přeskládal, dokázal tak získat místo pro větší baterii.

mpv-shot0400

Z hlediska výkonu Apple opět uniká konkurenci. Toho dokázal implementací čipu Apple A15 Bionic, který si zakládá na 5nm výrobním procesu a v porovnání se svým předchůdcem je podstatně výkonnější a úspornější. Celkově jej pohání 15 miliard tranzistorů tvořící 6 CPU jader (z čehož jsou 2 výkonná a 4 úsporná). Díky tomu je čip o 50 % rychlejší než nejvýkonnější konkurence. O grafický výkon se pak stará 4jádrový grafický procesor. Ten je pak ve srovnání s konkurencí o 30 % rychlejší. Součástí čipu je samozřejmě také i 16jádrový Neural Engine. Sečteno, podtrženo – celkově si čip A15 Bionic dokáže poradit s až 15,8 biliony operací za sekundu. Nechybí mu samozřejmě ani podpora 5G.

Nezapomnělo se ani na fotoaparát. Ten opět využívá možnosti čipu A15, konkrétně tedy jeho komponenty ISP, která obecně vylepšuje samotné fotografie. Hlavní širokoúhlý fotoaparát nabízí rozlišení 12 MP s clonou f/1.6. Cupertinský gigant u iPhonu 13 také vylepšil noční fotografie, jež jsou o poznání kvalitnější díky lepšímu zpracování světla. Jako další objektiv je použit ultra-širokoúhlý fotoaparát s rozlišením 12 MP, 120° zorným polem a clonou f/2.4. Oba senzory navíc nabídnou noční režim a na přední straně se pak nachází 12MP kamera.

Zajímavější je to každopádně v případě videa. Jablečné telefony už tak nabízejí nejlepší video na světě, což se nyní posouvá o úroveň kupředu. Přichází totiž zbrusu nový režim Cinematic Mode. Ten funguje prakticky jako portrétový režim a umožní jablíčkářům při samotném natáčení využívat selektivní zaostřování – konkrétně dokáže zaostřit objekt a držet se na něm i v pohybu. Následně samozřejmě nechybí podpora HDR, Dolby Vision a možnost natáčení 4K videa při 60 snímcích za sekundu (v HDR).

mpv-shot0475

Jak již bylo zmíněno výše, díky přeorganizaci interních komponentů Apple dokázal zvětšit baterii zařízení. Ve srovnání s loňským iPhonem 12 se navíc jedná o zajímavé vylepšení. Drobnější iPhone 13 mini totiž nabídne o 1,5 hodiny delší výdrž a iPhone 13 až o 2,5 hodiny delší výdrž.

Dostupnost a cena

Nový iPhone 13 (mini) bude z hlediska úložiště startovat na 128 GB, namísto 64 GB, které nabízel iPhone 12 (mini). iPhone 13 mini s 5,4″ displejem bude k dostání od 699 dolarů, iPhone 13 s 6,1″ displejem pak od 799 dolarů. Následně bude možné si připlatit za 256GB a 512GB úložiště.

.