Zavřít reklamu

Včera jsme se naprosto dle očekávání dočkali uvedení nového iPhonu SE druhé generace. Tento iPhone s téměř 100% jistotou naváže na úspěch minulé generace, a to především díky své ceně, kompaktnosti, a také hardwaru. Už víme, že si v Česku mohou lidé tento iPhone v základním modelu pořídit za 12 990 korun, k dispozici jsou poté tři barevné varianty – černá, bílá a červená. Pojďme se společně podívat o něco blíže na to, čím Apple nejnovější iPhone SE vybavil, a co od hardwaru můžete očekávat.

Procesor, RAM, baterie

Když jsme se před několika lety dočkali příchodu iPhonu XR, tak mnohým lidem jednoduše nešlo do hlavy, jak je možné, že tento levný a „podřadný“ model disponuje stejným procesorem, jako vlajkové lodě. Apple tímto krokem samozřejmě na jednu stranu dělá dobře – získává si tak „srdce“ jablečných příznivců, jelikož do všech nových modelů osazuje nejvýkonnější procesor, někteří lidé by však samozřejmě ocenili osazení staršího procesoru a tím tak i nižší cenu. Ani v případě nového iPhonu SE jsme se však nedočkali žádného ošizení, jelikož do něj Apple osadil momentálně nenovější a nejvýkonnější procesor Apple A13 Bionic. Tento procesor je vyroben 7nm výrobním procesem, maximální takt dvou výkonných jader je 2.65 GHz. Další čtyři jádra jsou úsporná. Co se týče paměti RAM, tak je potvrzeno, že Apple iPhone SE 2. generace disponuje pamětí 3 GB. Co se týká baterie, tak ta je naprosto totožná s iPhonem 8, má tedy kapacitu 1 821 mAh.

Displej

Skvělá cena nejnovějšího iPhonu SE je způsobena především také využitým displejem. Právě displej je jeden z prvků, díky kterým můžete rozeznat vlajkové lodě od „levnějších“ iPhonů. V případě iPhonu SE 2. generace jsme se dočkali LCD displeje, který Apple označuje jakožto Retina HD. Je velmi podobný s displejem, který využívá například iPhone 11. Nutno tedy podotknout, že se nejedná o OLED displej. Rozlišení tohoto displeje je 1334 x 750 pixelů, citlivost poté 326 pixelů na palec. Kontrastní poměr nabývá hodnot 1400:1, maximální jas displeje je 625 nitů. Samozřejmostí je funkce True Tone a podpora barevného gamutu P3. Mnozí lidé Apple haní za to, jaké displeje u levnějších zařízení používá, a že se jedná o takové displeje, které nemají ani rozlišení Full HD. V tomto případě bych situaci rád porovnal k fotoaparátům, kde hodnota megapixelů taktéž už dávno prakticky nic neznamená. U displejů od Applu pomalu přestává být tedy důležité rozlišení, jelikož každý uživatel, který měl iPhone 11 v ruce, ví, že je tento displej naprosto perfektně barevně odladěný, a že rozhodně nejde jednotlivé pixely na displeji vidět. V tomto případě má tedy Apple rozhodně navrch oproti ostatním společnostem.

Fotoaparát

U nového iPhonu SE jsme se dočkali taktéž (nejspíše) nové fotosoustavy, byť jen s jedním jediným objektivem. Na internetu kolují spekulace o tom, zdali Apple u iPhone SE 2. generace náhodou nevyužil starý fotoaparát z iPhonu 8, ostatní uživatelé zase tvrdí, že v novém iPhonu SE najdeme fotoaparát z iPhonu 11. Co však víme na 100 % je fakt, že se jedná o klasický širokoúhlý objektiv s 12 Mpix a clonou f/1.8. Vzhledem k tomu, že iPhone SE 2. generace nedisponuje druhým objektivem, tak jsou portréty „dopočítávány“ softwarově, na ultra-širokoúhlý objekiv poté můžeme úplně zapomenout. Nechybí automatická a optická stabilizace obrazu, sekvenční režim, LED True Tone blesk, a také kryt objektivu ze „safírového“ krystalu. Co se týče videa, tak je iPhone SE 2. generace schopen natáčet až v rozlišení 4K při 24, 30 či 60 snímcích za sekundu, zpomalený režim je poté k dispozici ve 1080p při 120 nebo 240 snímcích za sekundu. Přední fotoaparát má 7 Mpix, clonu f/2.2 a dokáže nahrávat 1080p video při 30 FPS.

Zabezpečení

Mnoho příznivců jablečné společnosti očekávalo, že se Apple u iPhonu SE 2. generace již nevrátí k Touch ID, avšak opak je pravdou. Apple v iPhonech i nadále Touch ID nepohřbívá a rozhodl se, že 2. generace iPhonu SE prozatím Face ID nenabídne. Podle mnohých názorů, které jsem měl už možnost si vyslechnout i osobně, je právě absence Face ID jedním z hlavních důvodů, proč se lidé pro koupi iPhonu SE 2. generace jednoduše nerozhodnou a raději zakoupí použitý iPhone 11, který Face ID disponuje. Otázkou tedy zůstává, zdali by Apple neudělal lépe, kdyby Touch ID nahradil Face ID a zbavil se tak obrovských rámečků, které jsou na dnešní dobu, co si budeme nalhávat, opravdu veliké. Ideální možností by v tomto případě byla i čtečka otisků prstů schovaná pod displejem. Nyní už je ale zbytečné se zabývat nad tím, co by, kdyby.

iPhone SE
Zdroj: Apple.com

Závěr

Nový iPhone SE druhé generace svými vnitřnostmi rozhodně překvapí, především tedy poté nejnovějším procesorem Apple A13 Bionic, který se nachází také v nejnovějších iPhonech 11 a 11 Pro (Max). Co se týče paměti RAM, tak na tento údaj si prozatím budeme muset ještě počkat. V případě displeje Apple vsadil na ověřenou Retinu HD, fotoaparát poté rozhodně neurazí. Jedinou vadou na kráse dle názorů právě Touch ID, jenž mohlo být nahrazeno Face ID či čtečkou otisků v displeji. Jaký máte z nového iPhonu SE 2. generace pocity vy? Rozhodli jste se pro jeho koupi, anebo si zakoupíte jiný model? Dejte nám to vědět do komentářů.

Diskuze k článku

  Face ID je sice fajn, ale není to vždy to nejlepší. BTW v dnešní době roušek to Face ID asi není úplně skvěle použitelné venku… Zlatý otisk…

  no a ked musis v obchode pouzivat rukavice, tak ako riesis otlacok prstu pri otvarani telefonu, alebo platbe kartou???? Nuz velmi jednoducho, asi tak isto ako pre Face ID. Rucnym tadavanim kodov. Takze tvoj nazor je absolutne chybny……..

  Kapacita baterie je tragická. Jinak se mi telefon, jako levná varianta líbí. Mám 6S Plus, už druhou baterii a nabíjím tak třikrát denně (i když bezdrátové nabíjení by to do určité mír řešilo). Takže si počkám, zda se mezi novými iPhony na podzim neobjeví nějaký bateriový rekordman.

  Za me dobry, ale velky. Kdyby vse toto nacpali do těla SE1gen bylo by to mega. SE sem mel kuli vekosti, co je maly je dobry. Na zbytek mam ipad. Takto uvazuju ze se2gn nee a pockam si na 12pro, prave kuli velikosti.

  Ad fotoaparát:
  The iPhone SE’s camera might have the same technical specs as the one in the iPhone 8—12MP, f/1.7—but it’s much improved, bringing Portrait mode with depth control, Portrait lighting, next-gen Smart HDR, and QuickTake video, advanced camera features that will take pictures that belie the SE’s $399 price tag.

  FaceID nepřidají a je to logické. Cena zařízení by byla jiná, už by se posunuli na cenu XR. Malý telefon s velkým displejem od Applu, sen českého národa ???‍♂️. Navíc za dobrou cenu. Samozřejmě každý by chtěl za málo hodně muziky, ale jsme u Applu :). Apple by si tím trošku odstřelil top modely. Takže jestli někdo chce FaceID, tak si připlatí ??. Prostě ten foun je zaměřený na určité zákazníky cena při zachování ekosystému.

  Čekal jsem na novej SE a doufal, že se nepotvrdí, že to bude na bází iP8. To tělo 8 je jen o 7 mm menší než třeba Xs, kterej se dá pořídit v super stavu z druhé ruky taky za 13 a dostanu větší a kvalitnější displej v celkově podobné velikosti těla. Tohle nemá smysl!
  Nechávám si svůj SE 1. gen.

celý text

Čtěte více