Zavřít reklamu

Na stránkách Jablíčkáře vám v rubrice Historie Apple produktů čas od času představíme počátky a vývoj jablečného hardwaru. V dnešní díle bude řeč o iPodu Classic, který společnost Apple poprvé představila již v roce 2001.

První generace iPodu Classic byla představena 23. října roku 2001. Apple svůj přehrávač tehdy propagoval dnes již proslulým sloganem “1000 skladeb ve vaší kapse”. iPod s monochromatickým LCD displejem a 5GB diskem se začal prodávat v listopadu téhož roku, a jeho cena činila 399 dolarů. iPod první generace se mohl pochlubit sympaticky kompaktními rozměry a středovým tlačítkem pro ovládání, na jedno nabití sliboval až desetihodinový provoz.

V březnu roku 2002 pak spatřila světlo světa ještě jeho 10GB verze, která byla o sto dolarů dražší než první model. V červenci téhož roku představil Apple iPod druhé generace, který byl opatřený dotykovým ovládacím kolečkem namísto mechanického. 10GB varianta iPodu druhé generace stála 399 dolarů, 20GB varianta o stovku dolarů více, zatímco cena 5GB iPodu první generace byla v té době snížena na 299 dolarů. V prosinci roku 2002 pak Apple představil limitovanou edici svých iPodů s podpisy Madonny, Tony Hawka nebo Becka, případně s logem kapely No Doubt na zadní straně.

O rok později byl představen iPod třetí generace, u kterého došlo ke kompletnímu přepracování. Vyznačoval se tenčí konstrukcí, novým 30pinovým konektorem a dotykovým kolečkem pro ovládání. Přední část přístroje měla zaoblené hrany, iPod třetí generace byl k dostání v 10GB, 15GB a 30GB variantě, a nabízel kompatibilitu jak s Macem, tak i s počítači s operačním systémem Windows. Apple svůj třetí iPod vybavil lithium-ionovou baterií, kvůli čemuž došlo ke snížení výdrže na jedno nabití na osm hodin. V září roku 2003 byl pak 15GB model nahrazen 20GB verzí a 30GB model 40GB verzí. iPod čtvrté generace, který byl představen o rok později, přinesl v několika směrech revoluci. Od iPodu Mini si vypůjčil “klikací” ovládací kolečko, a Apple v jeho balení částečně zredukoval příslušenství.

iPod čtvrté generace se dočkal dvou speciálních verzí – limitované U2 edice a Harry Potter edice. Na podzim roku 2004 byl také představen iPod Photo s LCD displejem s rozlišením 220 x 176 pixelů a podporou řady obrazových formátů. Baterie tohoto iPodu slibovala na jedno nabití až 15 hodin provozu, cena 40GB verze činila 499 dolarů. Na jaře roku 2005 došlo k nahrazení 40GB verzí tenčí a levnější 30GB variantou, a v roce 2005 Apple představil iPod 5. generace s 2,5” QVGA displejem a menším klikacím kolečkem. Byl to také zároveň první iPod, který disponoval schopností přehrávání videí. S iPodem páté generace se kromě jiného vrátila také limitovaná U2 edice. K aktualizaci iPodu páté generace došlo v září roku 2006, kdy Apple zavedl o něco jasnější displej, prodloužil dobu přehrávání videí a vylepšil také sluchátka. O rok později pak spatřila světlo světa sedmá generace iPodu Classic, která se vyznačovala tenčí konstrukcí, vylepšenou životností baterie a také nabídkou 160GB varianty.

.