Zavřít reklamu

Ani v tomto týdnu nevynecháme na Jablíčkáři další díl naší rubriky o historii Apple produktů. Tentokrát padla volba na produkt, jehož historie je relativně krátká – na iPad Pro. Pojďme si v kostce shrnout jeho začátky a postupný vývoj až k nedávno vydané nejnovější generaci.

V současné chvíli je na světě již pátá generace iPadu Pro. První produkt z této linie byl představen v září roku 2015. Úhlopříčka jeho displeje činila 12,9”, a jeho prodej byl oficiálně zahájen v listopadu téhož roku. Jednalo se o první iPad s LPDDR4 RAM a pro práci na něm mohli uživatelé používat Apple Pencil. V březnu roku 2016 přišla společnost Apple s menší, 9,7” verzí iPadu Pro. Na druhou generaci museli uživatelé čekat dva roky. V červnu roku 2017 Apple představil iPad Pro, který byl osazený procesorem A10X Fusion, a který byl k dostání ve verzi s 64 GB, 256 GB a 512 GB úložištěm. Předchozí 9,7” iPad Pro byl nahrazen 10,5” modelem, v případě 12,9” verze došlo k aktualizaci. Apple zároveň přestal prodávat oba iPady předchozí generace. Třetí generace iPadu Pro byla představena koncem října roku 2018 a k dostání byla v 11” a 12,9” variantně. iPad Pro třetí generace se mohl pochlubit full-screen displejem, novou 1T B variantou a funkcí Face ID. Jednalo se také o první iPady Pro, které byly vybaveny USB-C portem. K těmto iPadům Pro si uživatelé mohli zakoupit kryt Smart Keyboard Folio.

V březnu roku 2020 byl představen iPad Pro čtvrté generace. Rozměry displejů zůstaly stejné jako v případě předchozí generace, nové modely se ale dočkaly vylepšených fotoaparátů, procesoru A12Z a LiDAR skeneru. Uživatelé si k nim mohli zakoupit Magic Keyboard s trackpadem. Pátá generace iPadu Pro je opravdu čerstvou záležitostí – Apple ji představil minulý týden na své jarní Keynote. Design i velikosti displejů zůstaly zachovány, nejnovější iPad Pro je ale osazen čipem M1 od Applu, nabízí 5G konektivitu, podporu Thunderbolt a USB 4 a podporu pro až 6K externí displeje. 12,9” varianta iPadu Pro páté generace je vybavena Liquid Retina XDR displejem s mini-LED podsvícením.

.