Zavřít reklamu

V dnešním díle našeho seriálu o historii produktů od Applu si tentokrát připomeneme iPhone X – iPhone, který byl vydán při příležitosti desátého výročí uvedení historicky prvního smartphonu od Applu. iPhone X kromě jiného také určil podobu většiny budoucích iPhonů.

Spekulace a domněnky

Z pochopitelných důvodů panoval ohledně “výročního” iPhonu značný rozruch již dávno před jeho představením. Mluvilo se o radikální změně designu, nových funkcích i inovativních technologiích. Podle většiny spekulací měl Apple na zářijové Keynote v roce 2017 představit trojici iPhonů, přičemž iPhone X měl být high-endovým modelem s 5,8″ OLED displejem. Zpočátku se mluvilo o snímači otisků prstů, umístěném pod displejem, s blížící se Keynote se ale většina zdrojů shodla na tom, že iPhone X nabídne ověření za pomoci Face ID. Na internetu se objevily také uniklé snímky zadního fotoaparátu chystaného iPhonu, přítrž spekulacím o názvu učinil únik firmwaru, potvrzující, že nový iPhone skutečně ponese pojmenování “iPhone X”.

Představení a specifikace

iPhone X byl představen spolu s iPhone 8 a 8 Plus na Keynote 12. září roku 2017, prodávat se začal v listopadu téhož roku. S pozitivní odvezou se setkala například kvalita jeho displeje, o něco hůře byl pak přijat výřez v jeho horní části, kde se kromě předního fotoaparátu nacházely senzory pro Face ID. iPhone X byl také kritizován také pro svou nezvykle vysokou cenu nebo pro vysoké náklady na opravu. Mezi další pozitivně hodnocené součásti iPhonu X patřil fotoaparát, který v hodnocení DxOMark získal celkem 97 bodů. Vydání iPhonu X se ale neobešlo bez jistých problémů – někteří uživatelé v zámoří si například stěžovali na problém s aktivací, s příchodem zimních měsíců se zase začaly objevovat stížnosti na to, že iPhone X přestává při nízkých teplotách fungovat. iPhone X byl k dostání ve vesmírně šedé a stříbrné variantě a s kapacitou úložiště 64. GB nebo 256 GB. Byl vybaven 5,8″ Super Retina HD OLED displejem s rozlišením 2436 x 1125 pixelů a nabízel odolnost třídy IP67. Na jeho zadní straně se nacházel 12MP fotoaparát se širokoúhlým objektivem a teleobjektivem. Telefon se přestal prodávat 12. září roku 2018.

.