Zavřít reklamu

Mezi modely počítačů, které v současné době produkuje společnost Apple, patří také Mac mini. Tento model byl naposledy aktualizován v roce 2020, a v poslední době se hojně spekuluje o tom, že bychom se letos mohli dočkat příchodu nové generace Macu mini. Jaké byly začátky tohoto počítače?

V portfoliu společnosti Apple se za dobu existence firmy objevila obrovská spousta nejrůznějších počítačů odlišného designu, funkcí, ceny i velikosti. V roce 2005 do tohoto portfolia přibyl model, který se vymykal především svou velikostí. Mac mini první generace, který byl představen v lednu roku 2005, byl v době svého vydání nejlevnějším a nejdostupnějším počítačem od Applu. Jeho rozměry byly ve srovnání s all-in-one Macy opravdu drobné, a počítač vážil jen něco málo přes jeden kilogram. Mac mini první generace byl osazen procesorem PowerPC 7447a a vybaven USB porty, FireWire portem, Ethernet portem, DVD/CD-RV mechanikou nebo třeba 3,5mm jackem. Přímo o raketovém vzestupu se sice u Macu mini nedá hovořit, rozhodně si ale tento model postupem času našel svou fanouškovskou základnu. Mac mini si získal oblibu zejména u uživatelů, kteří chtěli vyzkoušet počítač od Applu, ale nepotřebovali nutně all-in-one model, případně nechtěli do nového jablečného stroje investovat příliš mnoho peněz.

Postupem času se Mac mini dočkal řady aktualizací. Pochopitelně se mu nevyhnul například přechod na procesory z dílny společnosti Intel, po několika letech zase došlo pro změnu k odstranění optické mechaniky, přechodu na unibody design (Mac mini třetí generace) nebo třeba ke změně rozměrů a barvy – v říjnu roku 2018 byl například představen Mac mini v barevné variant Space Gray. K velmi významné změně v produktové linii Maců mini došlo naposledy v roce 2020, kdy společnost Apple představila pátou generaci tohoto drobného modelu, která byla osazena procesorem Apple silicon. Mac mini s čipem Apple M1 nabídl výrazně vyšší výkon, podporu až dvou externích displejů, a byl k dostání ve variantě s 256GB SSD a 512GB SSD.

Od představení poslední generace Macu mini uběhnou letos dva roky, takže není divu, že v poslední době nabírají na obrátkách spekulace o možné aktualizaci. Podle těchto spekulací by příští generace Macu mini měla nabídnout prakticky nezměněný design, mohl by být ale k dostání ve více barvách. Co se portů týče, spekuluje se o Thunderbolt, USB, HDMI a Ethernet konektivitě, k nabíjení by měl podobně jako u 24” iMacu sloužit magnetický nabíjecí kabel. V souvislosti s budoucím Macem mini se zpočátku spekulovalo o čipu M1 Pro nebo M1 Max, nyní se ale analytici přiklánějí spíše k tomu, že by mohl být k dostání ve dvou variantách – jedna by měla být vybavena standardním M2 čipem, druhá pro změnu čipem M2 Pro. Nová generace Macu mini by měla být představena v průběhu tohoto roku – nechme se překvapit, zda k představení dojde již v rámci červnové WWDC.

.