Zavřít reklamu

V nabídce Applu najdeme chytré reproduktory HomePod (2. generace) a HomePod mini, které dokážou znatelně zpříjemnit fungování celé domácnosti. Nejen že je lze využít pro přehrávání hudby a audia obecně, ale zároveň disponují virtuální asistentkou Siri, díky čemuž nabízí hlasové ovládání a řadu dalších možností. Zároveň se jedná o takzvaná domácí centra. HomePod (mini) se tedy dokáže postarat o bezchybné fungování chytré domácnosti bez ohledu na to, kde ve světě se zrovna nacházíte. Můžete tak být klidně přes půl planety a prostřednictvím nativní aplikace Domácnost ovládat jednotlivé produkty.

HomePod je vzhledem k vysoké kvalitě zvuku a svým funkcím skvělým parťákem do každé (chytré) domácnosti. Jak už jsme totiž zmínili výše, lze jej použít hned několika způsoby, což skvěle podtrhává virtuální asistentka Siri. Prakticky vše s takovou můžeme ovládat přímo naším hlasem. Bohužel co ale schází, tak je podpora češtiny. Z tohoto důvodu si tedy musíme vystačit s angličtinou, případně s jiným podporovaným jazykem (např. s němčinou, čínštinou apod).

Domácí síť a HomePod (mini)

Mnohdy ale také stačí málo a HomePod nemusí fungovat vůbec. Někteří jablíčkáři si na diskuzních fórech stěžují na to, že jim HomePod funguje s chybami, nebo pro jistotu nejde vůbec. O tom může v některých případech dokonce sám informovat hned po prvním spuštění formou notifikace, která upozorňuje na nefunkční žádosti typu peer-to-peer. Na první pohled se nemusí jednat o nic hrozné – HomePod (mini) může poté normálně běžet. Většinou je ale jen otázkou času, než se z něho stane spíše přítěž. Pokud není chyba přímo v samotném kusu zařízení, v drtivé většině případů je za veškeré problémy zodpovědná špatně nastavená domácí síť, k níž je reproduktor připojen. Stačí tedy byť jen jedna špatná volba v nastavení routeru a z HomePodu se může stát bezvýznamné těžítko.

Pokud se tedy častokrát potýkáte s potížemi, kdy se HomePod například častokrát odpojuje od Wi-Fi sítě, případně se k ní vůbec nedokáže připojit, nepodporuje osobní žádosti a na hlasové ovládání vám odpovídá, že má potíže s připojením, přestože vám Wi-Fi na všech zařízeních funguje, je chyba právě ve zmiňovaném nastavením routeru, s nímž si chytrý reproduktor od Applu nemusí úplně rozumět. Bohužel pro tyto případy se ani nenabízí žádná podpora či oficiální návody a vše si tedy musíte vyřešit takzvaně po svém.

Řešení

Nyní si pojďme velice stručně posvítit na možná řešení, která dokážou pomoci se zmiňovanými problémy. Osobně jsem se v poslední době potýkal s poměrně zásadním problémem – HomePod víceméně nereagoval a po aktualizaci neustále hlásil, že se nedokáže připojit k domácí Wi-Fi síti. Jeho reset vůbec v ničem nepomohl. HomePod se pouze na pár minut až hodin tvářil, že funguje správně, ale po určité době se vše začalo opakovat.

Vypnutí možnosti „20/40 MHz Coexistence“

Po dlouhém zkoumání jsem objevil příčinu, která mi z HomePodu dělala prachobyčejné těžítko. V nastavení routeru, konkrétně v sekci základního WLAN nastavení, stačilo deaktivovat možnost „20/40 MHz Coexistence“ a rázem bylo po problémech. Podle oficiálního popisu tato možnost, když je aktivní, slouží pro omezení maximální rychlosti 2,4GHz Wi-Fi sítě na polovinu, k čemuž dochází v okamžiku, kdy je v daném prostředí detekována i jiná síť, která by mohla způsobovat rušení a obecně tak stabilitu naší Wi-Fi narušovat. V mém konkrétním případě byla funkce „20/40 MHz Coexistence“ spouštěčem všech problémů.

HomePod (2. generace)
HomePod (2. generace)

Vypnutí možnosti „MU-MIMO“

Některé routery mohou disponovat technologií s označením „MU-MIMO„, kterou vyvinula kalifornská společnost Qualcomm pro zrychlení a celkové zkvalitnění bezdrátové Wi-Fi sítě, respektive samotné konektivity. V praxi to funguje poměrně jednoduše. Technologie využívá rozšířenou soustavu antén pro vytvoření více datových toků současně, což následně pomáhá se zlepšením výkonu. To se projevuje zejména při používání streamovacích služeb, případně při hraní multiplayerových online her.

Na druhou stranu se stejně tak může jednat o původce zmiňovaných problémů. Pokud tedy nefunkční HomePod neřeší deaktivace zmiňované možnosti 20/40 MHz Coexistence, je na čase vypnout i technologii „MU-MIMO“. Ne každý router ale touto vychytávkou disponuje.

.