Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

Solitaire slaví 30. výročí, stále jí hrají miliony lidí po celém světě

Populární karetní hra Solitaire, která se poprvé objevila jako součást operačního systému Windows v jeho verzi Windows 3.0, dnes slaví 30. narozeniny. Původní záměr této karetní hry byl jednoduchý – naučit nové uživatele Windows (a počítačů s moderním GUI obecně), jak používat myš v kombinaci s přesouváním grafických elementů na obrazovce počítače. Přesně pro tento účel byl gameplay Solitairu navržen a právě zde se vyskytující funkce drag-and-drop se dnes běžně využívá nejen na platformě Windows. Dnes Microsoft Solitaire, dříve Windows Solitaire, byla svého času nejpopulárnější a nejhranější počítačová hra na světě. A to především kvůli tomu, že se nacházela v každé instalaci operačního systému Windows (až do roku 2012). Loni se tato hra dočkala také zařazení do Videoherní síně slávy. Microsoft Solitaire lokalizoval do 65 jazyků a od roku 2015 je hra opět k dispozici jako součást operačního systému Windows 10. V současné době je hra dostupná i na dalších platformách, jako je iOS, Android nebo prostřednictvím webového prohlížeče.

Screenshot ze hry Solitaire
Zdroj: Microsoft

Výzkumníci otestovali internetové připojení o rychlosti 44,2 Tb/s

Tým australských výzkumníků z několika univerzit v praxi otestoval novou technologii, díky které by mělo být možné dosahovat závratných internetových rychlostí, a to i v rámci stávající (byť optické) infrastruktury. Jedná se o zcela unikátní fotonické čipy, které se starají o zpracování a odesílání dat skrze optickou datovou síť. Na této nové technologii je nejzajímavější pravděpodobně to, že se jí podařilo úspěšně otestovat v běžných podmínkách, nikoliv jen v uzavřeném a velmi specifickém prostředí testovacích laboratoří.

Výzkumníci svůj projekt otestovali v praxi, konkrétně na optickém datovém spojení mezi univerzitními kampusy v Melbourne a Claytonu. Na této trase, která měří přes 76 kilometrů, se výzkumníkům podařilo dosáhnout přenosové rychlosti 44,2 Terabitů za sekundu. Díky tomu, že tato technologie může využívat již vybudované infrastruktury, by mělo být její nasazení do praxe relativně rychlé. Z počátků logicky půjde o velmi nákladné řešení, které si budou moci dovolit jen datacentra a jiné podobné entity. Postupně by se však tyto technologie měly rozšiřovat, tudíž by mělo dojít i k využití ze strany běžných uživatelů internetové sítě.

Optická vlákna
Zdroj: Gettyimages

Samsung chce také vyrábět čipy pro Apple

Společnost Samsung se nechala v minulosti slyšet, že hodlá konkurovat taiwanskému gigantu TSMC, tedy že se hodlá ještě více angažovat v masivním byznysu okolo výroby supermoderních mikročipů. Že to Samsung myslí vážně potvrzují nové informace o tom, že společnost zahájila stavbu nové výrobní haly, ve které by se měly vyrábět mikročipy založené na 5nm výrobním procesu. Nový objekt se staví ve městě Pyeongtaek, jižně od Soulu. Cílem této výrobní haly bude výroba mikročipů pro externí zákazníky, tedy přesně to, co v současné době dělá TSMC pro Apple, AMD, nVidii a další.

Náklady na vybudování tohoto projektu překračují 116 miliard dolarů a Samsung věří, že se výrobu podaří spustit ještě do konce letošního roku. Samsung má s výrobou mikročipů (založené na EUV procesu) velké zkušenosti, neboť je hned po TSMC druhým největším výrobcem na světě. Spuštění této výroby bude v praxi znamenat to, že TSMC pravděpodobně přijde o část zakázek, zároveň by se však měla zvýšit celková globální výrobní kapacita 5nm čipů, která je, resp. bude limitována výrobními kapacitami TSMC. O ty je velký zájem a obvykle se tak nedostane na všechny a hned.

Zdroje: The Verge, RMIT, Bloomberg

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více