Zavřít reklamu

Vítejte v naší každodenní rubrice, ve které si zrekapitulujeme ty největší zajímavosti (nejen) ze světa IT a technologií, které se za posledních 24 hodin udály, a my máme pocit, že byste o nich měli vědět.

AMD kraluje i v procesorovém low-endu

Dnešní den se nesl zejména ve znamení nedávno avizovaných novinek od AMD. Společnost oficiálně zahájila prodej (tudíž vypršelo embargo na první recenze) svých nových levných procesorů pro klasické desktopové počítače. Modely Ryzen 3 3100 a 3300X sklízí obrovskou chválu v recenzích a dá se očekávat, že v nadcházejících měsících půjde o jedny z nejpopulárnějších procesorů (pro běžné uživatele) vůbec. AMD tímto krokem prakticky uzavírá svou třetí generaci ZEN procesorů a hardwaroví nadšenci tak mohou s napětím očekávat, co společnost přinese na konci roku, kdy by mělo dojít k zahájení prodeje prvních procesorů 4. generace architektury ZEN. Co se výše zmíněných týče, recenzí je na webu celá řada (například Anandtech, nebo nespočet videí od populárních tech-youtuberů, viz níže). Pochvalují zejména skvělý poměr cena/výkon, který nejen poráží současné čipy od Intelu, ale ve velké míře také nabourává trh s použitými procesory, neboť některé populárnější modely Intelu si velmi dobře držely cenu. S tím je nyní konec a dvojice novinek s budget trhem pravděpodobně mocně zamává.

AMD představilo (profesionální) procesory pro notebooky

Když už se dnes o AMD mluví ve velkém, společnost se toho rozhodla využít a oznámila novou „profesionální“ řadu mobilních procesorů. Jedná se o čipy, které více či méně vychází z běžných spotřebitelských mobilních čipů 4. generace, které společnost představila 2 týdny zpět. Jejich Pro varianty se však v několika ohledech liší, a to zejména v počtu aktivních jader, velikosti cache a nabízí navíc některé „profesionální“ funkce a instrukční sady, které v běžných „spotřebitelských“ CPU dostupné nejsou. K tomu se váže důkladnější proces certifikace a hardwarové podpory. Tyto čipy jsou určeny pro masivní nasazení v enterprise, business a dalších podobných sektorech, kde se nakupuje ve velkém a zařízení vyžadují jinou úroveň podpory, než klasické počítače/laptopy. Procesory navíc obsahují i vylepšené bezpečnostní nebo diagnostické funkce jako například AMD Memory Guard.

Co se týče procesorů samotných, AMD zatím nabízí tři modely – Ryzen 3 Pro 4450U se 4/8 jádry, 2,5/3,7 GHz frekvencí, 4 MB L3 cache a iGPU Vega 5. Prostřední variantou je Ryzen 5 Pro 4650U se 6/12 jádry, 2,1/4,0 GHz frekvencí, 8 MB L3 cache a iGPU Vega 6. Vrcholným modelem je pak Ryzen 7 Pro 4750U s 8/16 jádry, 1,7/4,1 GHz frekvencí, totožnou 8 MB L3 cache a iGPU Vega 7. Ve všech případech jde o úsporné 15 W čipy.

Dle AMD jsou tyto novinky až o 30 % výkonnější v jednovláknových a až o 132 % výkonnější ve vícevláknových úlohách. Grafický výkon mezigeneračně povyrostl o drobných 13 %. Vzhledem k výkonu nových mobilních čipů od AMD by bylo skvělé, kdyby se objevily v Macboocích. Jedná se ale spíše jen zbožné přání, než-li o reálnou záležitost. Je to samozřejmě obrovská škoda, neboť Intel je v současné době ten, kdo hraje „druhé housle“.

Microsoft ukázal první gameplay z nadcházejícího Xboxu

Společnost Microsoft před několika minutami zveřejnila prostřednictvím YouTube kanálu GameSpot záznam z akce Inside Xbox, v rámci které mělo dojít k premiérovému zveřejnění prvních gameplay videí z nadcházející konzole Xbox Series X. V průběhu streamu se ukázalo, že úplně o klasická gameplay videa nešlo, i tak se však objevily trailery hned k několika launch titulům jako Bloodlines 2, Ascent, Second Extinction, Yakuza 7 či nový Assassins Creed Valhalla. Záznam si můžete prohlédnout na videu níže, stream začíná v čase 26:30.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více