Zavřít reklamu

Máme tu takřka konec týdne, Vánoce se pomalu, ale jistě blíží a my pro vás máme další nálož novinek. Bohužel vás však musíme zklamat, tentokrát se žádný start rakety nekonal, a tak se držíme poněkud při zemi. To nicméně neznamená, že se nám podařilo zastavit lavinu nových zpráv, které lomcují technologickým světem a nabízejí nám pohled pod pokličku toho, co nás vlastně čeká příští rok. Konec konců, letošek většině lidstva příliš nevyšel, a tak je třeba zakončit rok 2020 poněkud pozitivně. Proto tu máme speciální exkluzivní dohodu mezi HBO a Roku, skvělý způsob jak uchránit svůj balík před zloději a především zmínku o The Boring Company, která, jak název napovídá, stojí za „nudným“ Hyperloopem, který se chystá do Las Vegas.

HBO se snaží zachránit streamovací platformu. Pomoci by mu v tom mohla dohoda s Roku

Jak jistě víte, letošní rok se nesl ve znamení drastických změn, které pohnuly nejen s fyzickým světem „tam venku“, ale zejména s tím technologickým. Lidé pracují i studují z domova, technologičtí giganti se snaží přicházet s novými přelomovými zařízeními a řada kamenných podniků pomalu zavírá dveře a vstupuje do virtuálního světa. Podobně je to i u kin, které byly zasaženy pandemií koronaviru a snaží se hromadně přecházet do online prostoru. Společnost HBO v tomto ohledu není nováčkem, a byť se výhradně na streamovací platformy zaměřuje již dlouho, konkurence službu HBO Max jaksi zadupala do země. Mediální gigant totiž čelí nejen Netflixu, ale i raketově rostoucímu Disney+ a dalším, neméně oblíbeným platformám.

I z tohoto důvodu se představitelé rozhodli podniknout poněkud riskantní a kontroverzní krok. A tím je exkluzivní dohoda se společností Roku, která sice u nás nemá takový věhlas a působnost jako „za velkou louží“, ale zato výraznou měrou ovlivňuje chod a dostupnost většiny streamovacích platforem. Služba HBO Max však dosud v tomto portfoliu chyběla, což se dnešním dnem mění. HBO totiž podepsalo s Roku dohodu, která konečně začlení službu do ekosystému, díky čemuž se bude moci více zviditelnit a konkurovat i zavedeným gigantům. Zejména pak tento krok kvitují fanoušci v souvislosti s filmem Wonder Woman 1984, který si bohužel nemůže odbýt premiéru v kinech, a tak zavítá prozatím výhradně na streamovací platformy.

Bojíte se o svůj balík? Bývalý inženýr NASA přišel na způsob, jak zloděje spolehlivě odradit

Ačkoliv u nás si jen tak někdo netroufne ukrást balík před tím, než si ho vyzvednete, v zahraničí je tomu poněkud jinak. Zejména Spojené státy totiž trpí tím, že kurýři často nechají zásilku přede dvěřmi nebo na verandě, což řadu kolemjdoucích může svádět k tomu, aby si zboží nelegálně přivlastnili. Policie s tímto příliš nenadělá, a tak se technologičtí giganti snaží seč mohou, aby podobným incidentům zabránili. Jedním z řešení jsou drony, popřípadě automatizované dodání. Bývalý inženýr NASA však přišel ještě na jeden elegantnější způsob, jak chmatavé ruce od převzetí balíku odradit. Stačí totiž do zásilky implementovat malou neškodnou bombu, která sice dotyčného nijak nezraní a nepoškodí balík, ale pořádně zloděje vystraší.

Inženýr k realizaci svého nápadu použil poměrně drastické a nepříjemné prostředky jako jsou třpytky, speciální sprej imitující skunka a především zvuky policejní sirény, které donutí i ty nejotrlejší chmatáky, aby si svůj zločin raději rozmysleli. Samozřejmě nechybí ani několik malých kamer, které dotyčného natočí a mimo reakce zajišťující sladkou pomstu poslouží jako případný materiál pro policii a právníky, pokud by se daná věc řešila soudně. Takzvaná Glitterbomb staví výhradně na Arduinu, tedy malém počítači, který lze přizpůsobit k téměř jakýmkoliv účelům. A pokud si zloději přece jen troufnou balík ukrást, nechybí ani SIM, díky níž lze data v reálném čase odesílat do cloudu a eventuálně takto „posbírat“ inkriminující materiály.

The Boring Company se snaží využít situace v Las Vegas. Budoucnost městské dopravy se blíží

Společnost The Boring Company pod taktovkou vizionáře Elona Muska nejspíše není třeba příliš představovat. Právě ta totiž stojí za novým systémem pozemní dopravy s názvem Hyperloop, který svou nadčasovou přepravní rychlostí dokáže konkurovat zavedeným systémům a hravě je nahradit. Dosud v různých městech probíhalo pouze testování, nicméně situace v Las Vegas výrazně společnosti nahrává. Jednokolejka v proslulém městě gamblingu a kasín totiž vyhlásila bankrot a město se pomalu začíná poohlížet po způsobech, jak zastaralou formu dopravy nahradit něčím novým a dosud nevídaným. Právě proto do hry okamžitě vstoupila The Boring Company se svým Hyperloopem.

Problém dosud tkvěl v tom, že si jednokolejka držela pomyslný monopol a Elon Musk tak nemohl kopat tunely, kde se mu zachtělo. To naštěstí dnešním dnem končí a The Boring Company má volné pole působnosti. Navrhované řešení v podobě „osekaného“ Hyperloopu by tak umožňovalo nejen propojit celé město, včetně jeho zázračných míst, ale také by odemklo nové možnosti v podobě podzemní dopravy, kde by se řidiči pohybovali ve svém autě, avšak bez dopravních omezení. Představte si takové metro, jen místo jednotného zařízení dotyčný vjede do kapsle a pomocí speciálního modulu se bude pohybovat daleko rychleji, než by to umožňovala standardní doprava. Rozhodně se tak jedná o první krok vstříc budoucnosti městské dopravy a jak se ukázalo, město Las Vegas je tomu více než nakloněno.

.