Zavřít reklamu

Nový iMac Pro se již pár týdnů prodává a bylo tak jen otázkou času, než se dostane do rukou lidem ze společnosti iFixit. Čekání na detailní informace o tom, co se nachází uvnitř, jsou u konce, neboť iFixit včera vydal detailní popis toho, co se uvnitř nachází a jak se k tomu dostat. Originální článek s desítkami obrázků ve vysokém rozlišení najdete zde.

iFixit si pro své řádění vybral „základní“ model iMacu Pro s cenovkou 4999 dolarů (139 990 korun), ve kterém se nachází 8 jádrový Xeon W (3,2/4,2GHz), 32GB DDR4 ECC RAM, AMD Vega 56 a 1TB NVMe SSD. De-konstrukce nové pracovní stanice je velmi podobná té z klasického 5K iMacu. Zásadním rozdílem je odlišná architektura vnitřních komponent, za kterou stojí nové řešení chlazení, která je rozhodně potřeba, jak se ukázalo v článku níže. Kvůli chlazení například zmizela původní schránka na rychlou výměnu operační paměti. Ta je stále vyměnitelná, jen to zabere trochu více práce.

Rozebrání iMacu Pro ukázalo, že se jedná o úplně standardní DIMM sloty pro DDR4 ECC RAM. V základní konfiguraci se uvnitř nachází čtveřice 8GB modulů s frekvencí 2666MHz. Stroj tak můžete osadit vlastní sadou ECC paměti do maximální kapacity 128GB (4 x 32GB moduly). Pokud se tak rozhodnete, přijdete o záruku ale vyjde vás to podstatně levněji, než když si necháte více operační paměti namontovat od Applu, který chce za maximální konfiguraci RAM příplatek téměř 77 tisíc korun. Nákup po „vlastní ose“ vás vyjde zhruba na polovinu.

Kromě operační paměti to vypadá, že je možné vyměnit i instalované SSD disky. Byť se jedná o proprietární design Applu, dají se jednoduše vymontovat a vyměnit tudíž je jen otázkou času, než se na trhu objeví kompatibilní řešení. Vyměnit se dá také procesor, v tomto případě se však jedná o velkou neznámou, neboť se nejedná o standardní Xeon W čipy ale pro procesory, které Intel pro Apple mírně upravuje (především s ohledem na maximální TDP). Socket pro procesory by však měl být standardní, možným problémem může být nekompatibilita standardně prodávaných procesorů se základní deskou na firmwarové úrovni.

Co naopak vyměnitelné není, je grafický čip. Ten je napájen na základní desku a budoucí upgrade v tomto případě nehrozí. Grafická karta s vámi tedy bude po celou dobu životnosti tohoto počítače. Na webu iFixitu se nachází opravdu hromada fotek na kterých je obsah tohoto počítače do nejmenšího detailu rozebrán. Pokud se o počítačový hardware alespoň trochu zajímáte, doporučuji se na článek podívat. Nový iMac Pro uvnitř vypadá opravdu skvěle.

Zdroj: iFixit

.