Zavřít reklamu

Pokud se podíváte na aktuální nabídku jablečných počítačů, tak zjistíte, že Apple za poslední dobu ušel opravdu kus cesty. Je to téměř rok od představení vůbec prvních počítačů s čipy Apple Silicon a v současné chvíli se těmito čipy může chlubit MacBook Air, 13″, 14″ a 16″ MacBook Pro, Mac mini a 24″ iMac. Z hlediska přenosných počítačů už tedy disponují čipy Apple Silicon všechny, u nepřenosných počítačů je na řadě ještě iMac Pro a Mac Pro. Nejočekávanějším je v současné chvíli právě iMac Pro a 27″ iMac s Apple Silicon. Na internetu se v poslední době o novém iMacu Pro objevují různé spekulace – pojďme si je společně v tomto článku shrnout.

iMac Pro nebo náhrada za 27″ iMac?

Hned na začátek je nutné zmínit, že u spekulací, které se v poslední době objevují na internetu, není zcela jasné, zdali se ve všech případech hovoří o iMacu Pro či o náhradě za 27″ iMac s procesorem Intel, který Apple aktuálně i nadále nabízí po boku 24″ iMacu s čipem Apple Silicon. V tomto článku každopádně budeme počítat především s tím, že se jedná o spekulace mířené na budoucí iMac Pro, jehož prodej byl před několika měsíci (dočasně?) ukončen. Zdali se tedy dočkáme znovuzrození či nahrazení 27″ iMacu je tedy prozatím záhadou. Jisté je ale to, že změn bude u následujícího iMacu k dispozici opravu hodně.

iMac 2020 koncept

Výkon a specifikace

Sledujete-li dění ve světě Applu, tak vám zajisté před dvěma týdny neuniklo představení nových očekávaných MacBooků Pro, konkrétně 14″ a 16″ modelu. Tyto zbrusu nové a přepracované MacBooky Pro přišly se změnami snad na všech frontách. Kromě designu a konektivity jsme se dočkali především nasazení vůbec prvních profesionálních čipů Apple Silicon, které mají označení M1 Pro a M1 Max. Nutno zmínit, že těchto profesionálních čipů od Applu bychom se měli dočkat právě u budoucího iMacu Pro.

mpv-shot0027

Hlavnímu čipu samozřejmě sekunduje také operační paměť. Nutno zmínit, že právě kapacita jednotné paměti je v kombinaci s čipy Apple Silicon nesmírně důležitá a dokáže zásadně ovlivnit celkový výkon jablečného počítače. Tuto jednotnou paměť totiž kromě CPU využívá zároveň i GPU, což mnoho uživatelů neví. Základní model budoucího iMacu Pro by měl nabízet jednotnou paměť o kapacitě 16 GB, vzhledem k novým MacBookům Pro si každopádně uživatelé budou moci nakonfigurovat i variantu s 32 GB a 64 GB. Úložiště by pak v základu mělo mít 512 GB a k dispozici bude několik variant s kapacitou až do 8 TB.

Displej a design

Apple v poslední době u některých svých nových produktů nasadil revoluční displeje s technologií mini-LED. Vůbec poprvé jsme se s touto technologií displeje setkali u 12.9″ iPadu Pro (2021) a dlouhou dobu se jednalo se jednalo o jediné zařízení, které mini-LED displej nabízelo. Kvality tohoto displeje nelze popřít, a tak se Apple rozhodl, že mini-LED displej přinese u již zmíněných nových MacBooků Pro. Podle dostupných informací by se měl dále mini-LED displeje dočkat i nový iMac Pro. S tím je pak jasné, že se dočkáme i ProMotion displeje. Tato technologie umožňuje adaptivní změnu obnovovací frekvence, a to od 10 Hz do 120 Hz.

iMac-Pro-concept.png

Co se týče designu, tak se Apple u nového iMacu Pro vydá naprosto stejným směrem jako u všech ostatních produktů, které nedávno představil. Těšit se tak můžeme především na více hranatější vzhled. Svým způsobem se dá tvrdit, že nový iMac Pro bude po stránce vzhledu kombinací 24″ iMacu společně s Pro Display XDR. Velikost displeje by měla být 27″ a nutno zmínit, že budoucí iMac Pro zcela jistě nabídne černé rámečky okolo displeje. Díky tomu bude jednoduše možné rozpoznat klasické verze jablečných počítačů od těch profesionálních, jelikož se očekává, že příští rok nabídne bílé rámečky i „obyčejný“ MacBook Air, po vzoru „obyčejného“ 24″ iMacu.

Konektivita

24″ iMac nabízí dva konektory Thunderbolt 4, dražší varianty pak ještě nabízí dva konektory USB 3 typu C. Tyto konektory jsou nesmírně výkonné a mají obrovský potenciál, bohužel to ale stále není ono a „klasické“ konektory minimálně profesionálům schází. S příchodem již několikrát zmíněných nových MacBooků Pro jsme se dočkali navrácení pořádné konektivity – konkrétně Apple přišel se třemi Thunderbolt 4 konektory, HDMI, čtečkou SDXC karet, sluchátkovým konektorem a napájecím konektorem MagSafe. Budoucí iMac Pro by měl nabídnout podobnou výbavu, samozřejmě kromě MagSafe nabíjecího konektoru. Těšit se tedy můžeme kromě Thuderboltu 4 na HDMI konektor, čtečku SDXC karet a sluchátkový konektor. Již v základní konfiguraci by měl iMac Pro navíc nabídnout konektor Ethernet na napájecí „krabičce“. Napájení pak bude vyřešeno podobným magnetickým konektorem jako u 24″ iMacu.

Dočkáme se Face ID?

Mnoho uživatelů si stěžovalo na to, že si Apple dovolil představit nové MacBook Pro s výřezem, avšak bez toho, aniž by do něj umístil Face ID. Osobně se mi tento krok nezdá vůbec špatný, ba naopak je výřez něčím, co již několik let definuje Apple, který tak udělal to nejlepší, co mohl. A pokud očekáváte, že se Face ID dočkáme alespoň u stolního iMacu Pro, tak se nejspíše pletete. Nepřímo to potvrdil také viceprezident produktového marketingu Macu a iPadu, Tom Boger. Ten konkrétně uvedl, že Touch ID je na počítači o mnoho příjemnější a jednodušší na používání, jelikož již máte ruce položené na klávesnici. Stačí tak pravou rukou přejet do pravého horního rohu, položit prst na Touch ID a je hotovo.

Cena a dostupnost

Podle dostupných informací z úniků by měla cena nového iMacu Pro startovat na zhruba 2 000 dolarech. Vzhledem k takto „nízké“ částce se nabízí otázka, zdali se náhodou doopravdy nejedná pouze o budoucí 27″ iMac, a nikoliv o iMac Pro. Úplně smysl by to ale nedávalo, jelikož 24″ a 27″ modely by si měly být „rovné“, podobně jako v případě 14″ a 16″ MacBooku Pro – rozdíl by měl být pouze ve velikosti. Zlevňování u profesionálních produktů Apple rozhodně nemá v plánu, tudíž si osobně myslím, že cena bude prostě a jednoduše vyšší, než se uvádí ve spekulacích. Jeden z leakerů dokonce uvádí, že se přímo v Applu interně o tomto budoucím iMacu hovoří jakožto o iMacu Pro.

iMac 27" a víc

Nový iMac Pro by měl spatřit světlo světa již v první polovině roku 2022. Po jeho boku bychom se měli dočkat také představení přepracovaného MacBooku Air a náhrady za současný 27″ iMac, který Apple i nadále nabízí s procesory Intel. Jakmile tyto produkty Apple představí, tak již bude prakticky dokonán slíbený přechod na Apple Silicon, společně s kompletním přepracováním produktů. Díky tomu bude možné nové produkty od těch starých rozeznat jednoduše na první pohled – to je přesně to, co Apple chce. S procesorem Intel tak již zůstane pouze vrcholný Mac Pro.

.