Zavřít reklamu

V březnu roku 2012 se společnost Apple rozhodla, že využije část z obrovského obnosu peněz, kterým disponuje, a začne zpětně odkupovat své akcie. V původním plánu bylo, že se do Cupertina vrátí cenné papíry v hodnotě 10 miliard dolarů. Letos v dubnu však Apple svůj plán přehodnotil, využil relativně nízké ceny svých akcií a objem odkupovaných akcií zvýšil na 60 miliard dolarů. Vlivný investor Carl Icahn by však chtěl, aby Apple zašel ještě mnohem dál.

Icahn na svém Twitteru vypustil informaci, že se sešel s generálním ředitelem Applu Timem Cookem a přátelsky s ním povečeřel. Při této příležitosti mu sdělil, že by pro Apple bylo dobré, kdyby zpětně odkoupil akcie rovnou za 150 miliard dolarů. Cook mu jasnou odpověď nedal a jednání o celé záležitosti bude pokračovat za tři týdny.

Carl Icahn je pro Apple důležitým investorem. V kalifornské společnosti vlastní akcie za 2 miliardy dolarů a jistě tedy je v pozici, ze které může Timu Cookovi něco radit a navrhovat. Icahnovy motivy jsou poměrně jasné. Myslí si, že je současná cena akcií Applu podhodnocená a vzhledem k tomu, kolik jich sám vlastní, má značný zájem na tom, aby vzrostla.

Zpravidla platí následující. Akciová společnost, která se rozhoduje, jak bude investovat svůj zisk, může zvolit variantu zpětného odkupu akcií (stock buyback). K takovému kroku společnost přistupuje, když své akcie považuje za podhodnocené. Tím, že skoupí část svých akcií, sníží jejich dostupnost na trhu a vytvoří tak podmínky pro růst jejich hodnoty a potažmo i pro zvýšení hodnoty celé firmy.

Investor Icahn Applu věří a myslí si, že takové řešení by bylo správné a cupertinským by se vyplatilo. V rozhovoru pro CNBC dokonce pronesl, že Tim Cook odvádí sakra dobou práci.

Zdroj: MacRumors.com, AppleInsider.com, Twitter.com
.