Zavřít reklamu

Na začátku června se nám Apple při příležitosti vývojářské konference WWDC21 pochlubil s novými operačními systémy. Ačkoliv jejich prezentaci zvládl na výbornou, značné ovace pravděpodobně sklízet nebude. Aktuálně totiž portál SellCell přišel se zajímavým průzkumem, ve kterém se zúčastněných lidí dotazoval, zdali je systémy iOS 15 a iPadOS 15 ohromily, případně co se jim líbí nejvíce. A výsledky vcelku překvapily.

iOS 15 a režim soustředění pro zvýšení produktivity: 

Průzkumu se zúčastnilo 3 tisíce lidí starších 18 let, které by šlo ještě rozdělit na muže a ženy v poměru zhruba 1:1. Všichni respondenti pak byli ze Spojených států amerických a jedná se o pravidelné uživatele iPhonů či iPadů. Přes 50 % dotazovaných odpověděli, že jsou novinky z iOS/iPadOS 15 pouze trošku, nebo prakticky vůbec zajímavé, přičemž podle 28,1 % jsou mírně zajímavé a jen 19,3 % si stojí za tím, že jsou extrémně, anebo velmi zajímavé. Podle 23 % účastníků tohoto průzkumu je nejlepší novinkou zmiňovaných systémů možnost si uložit různé průkazy totožnosti do aplikace Wallet, což se vlastně nás, českých jablíčkářů, vůbec netýká. Dalších 17,3 % respondentů pak oceňuje lepší vyhledávání Spotlight a 14,2 % z nich si oblíbilo novinky v Najít.

mpv-shot0076
Představení iOS 15 si vzal na starost Craig Federighi

Nové systémy se ale také pochlubily novými funkcemi, které se s úspěchem bohužel nesetkaly. Méně než jedno procento respondentů považuje Shared with You v iMessage, novinky ve Zdraví a lepší Apple Maps za okouzlující, což je žalostně málo. Zhruba 5 % z nich pak oceňuje Spatial Audio, sdílení obrazovky, zobrazení v mřížce a portrétový režim ve FaceTime, předesignované notifikace a nový režim Soustředění. Aby průzkum nebyl jen o kritice, dostali jeho účastníci prostor pro vyjádření toho, co by v systémech nejradši viděli oni. Opět se potvrdilo, že kamenem úrazu je iPadOS, který své uživatele limituje. Podle 14,9 % by na iPadu měly být profesionálnější aplikace jako Xcode a Final Cut Pro a 13,2 % by zase uvítalo lepší podporu pro připojení externího displeje. V případě obou systémů by pak 32,3 % uživatelů ocenilo interaktivní widgety a 21 % touží po always-on displeji.

Průzkum se také zabýval pověrčivostí v případě názvu iPhonu 13:

.