Zavřít reklamu

Pokud na jakémkoliv moderním fotoaparátu či chytrém telefonu pořídíte fotografie, tak samotný obraz není jediné, co se zaznamená. Kromě něj se totiž do souboru fotografie uloží také metadata, tedy data o datech. V rámci těchto metadat se nachází například informace o tom, jaké zařízení fotografii pořídilo, jaký byl využitý objektiv, kde byla fotka pořízena a jak byl nastaven fotoaparát. Kromě toho dochází samozřejmě také k zaznamenání data a času zaznamenání. Díky metadat tedy můžete zjistit mnoho dalších informací o fotografii jako takové, což se může hodit v mnoha situacích.

iOS 15: Jak změnit datum a čas pořízení fotografie

Všechna metadata si můžete zobrazit pomocí speciálních aplikací, v iOS 15 už možnost pro jejich zobrazení bude k dispozici dokonce nativně ve Fotkách. Nutno podotknout, že s pomocí speciálních aplikací lze s metadaty i různě pracovat, popřípadě je měnit, což se může v některých situacích hodit. V již zmíněném novém operačním systému iOS 15, který vyšel před zhruba třemi týdny na WWDC21 po boku iPadOS 15, macOS 12 Monterey, watchOS 8 a tvOS 15, je možné jednoduše měnit datum a čas pořízení fotografie. Postup je následující:

  • Prvně je nutné, abyste se na vašem iPhonu s iOS 15 přesunuli do aplikace Fotky.
  • Jakmile tak učiníte, tak si najděte určitou fotografii, u které chcete metadata změnit.
  • Po nalezení fotografie ji rozklikněte, a poté ve spodní části obrazovky klepněte na ikonu ⓘ.
  • Dále se ve spodní části obrazovky zobrazí veškerá dostupná EXIF metadata.
  • Nyní v rozhraní se zobrazenými metadaty klepněte vpravo nahoře na tlačítko Upravit.
  • Pak už jen stačí, abyste si vybrali nové datum a čas pořízení, popřípadě také časové pásmo.
  • Nakonec, jakmile budete mít vše nastaveno, stačí klepnout vpravo nahoře na Hotovo.

Pomocí výše uvedeného způsobu tedy můžete přímo na vašem iPhonu s nainstalovaným iOS 15 změnit datum a čas pořízení vybrané fotografie. Samozřejmě, jak už bylo zmíněno, tak pokud využijete nějakou specializovanou aplikaci, tak budete schopni metadata změnit kompletně. V iOS 15 si nově dokonce můžete zobrazit informace i o takových obrázcích, které uložíte z různých aplikací či z webu. Pokud u takového obrázku rozkliknete metadata, tak se vám zobrazí název aplikace, ze které obrázek pochází. Pokud tuto možnost rozkliknete, tak se vám zobrazí veškeré obrázky, které máte z konkrétní aplikace uložené.

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více