Zavřít reklamu

Když Apple spustil spolu s iPhone OS 2.0.1 obchod App Store, okamžitě odstartoval velký boom různorodých aplikací od různých vývojářů. Apple ale nenechal všechno jen na nich, během tří let existence obchodu firma vydala šestnáct vlastních aplikací.  Některé z nich měly za účel předvést vývojářům, „…jak se to má dělat“, jiné rozšiřují funkcionalitu zařízení tak, jak by běžní vývojáři kvůli omezenému přístupu ani nemohli. A některé z nich jsou zkrátka iOS verze populárních aplikací pro Mac.

iMovie

Všechna iOS zařízení v dnešní době umí nahrávat video, nejnovější generace dokonce v HD 1080p. Díky Camera Connection Kit lze zařízení spojit také s libovolným fotoaparátem a pohyblivé obrázky získat z něj, protože v dnešní době to většina zvládá. A ať už byly záběry pořízeny jakkoliv, aplikace iMovie vám umožní jednoduše sestříhat profesionálně vypadající video. Ovládání je dost podobné svému staršímu bratříčkovi z OS X. To znamená, že pomocí drag-and-drop lze vybrat snímky, stejně snadno mezi ně přidat přechody, dodat hudební podkres, titulky a vše je hotovo. Finální snímek je možné odeslat e-mailem, přes iMessage, Facebook, nebo třeba po AirPlay do televize. V nově vydané verzi je také možné podobně jako na Macu sestavit k takto vytvořeným filmům trailer. Jejich design se sice asi brzy okouká, ale iMovie pro iOS je přesto geniální.

iPhoto

Poslední aplikace z řady iLife pro iOS vyšla poměrně nedávno spolu s novým iPadem. Umožňuje upravovat fotky v rozhraní, které kombinuje desktopové aplikace iPhoto, pár funkcí profesionálnějšího Aperture, a to vše přizpůsobené multi-touch ovládání. Fotografie je možné zmenšovat, jednoduše vyrovnat perspektivu, aplikovat různé filtry, ale i měnit nastavení jako je kontrast, barevná saturace, expozice atp. Více informací o všech funkcích aplikace iPhoto můžete nalézt v této recenzi.

GarageBand

Pokud vlastníte počítač Mac, určitě jste zaregistrovali, že jste spolu s ním dostali předinstalovanou sadu iLife. A dost možná jste si alespoň chvíli hráli s hudební aplikací GarageBand. Ta umožňuje v přehledném a nepřetechnizovaném prostředí nahrávat hudbu z připojených nástrojů nebo mikrofonu, ale i bez profesionální výbavy si přijdete na své. Pomocí množství syntezátorů a efektů můžete vytvořit dobře znějící skladbu. A verze pro iPad jde ještě o krok dál: předkládá před uživatele věrně vypadající, ale i znějící kopie skutečných nástrojů, jako je kytara, bicí nebo klávesy. Pro úplné amatéry je aplikace doplněna nástroji s předponou Smart. Kupříkladu jedna z nich, Smart Guitar, začátečníkům pomůže s tvorbou jednodušších skladeb tak, že se zapnutím Autoplay sama opakuje tradiční kytarové postupy. Takto vytvořenou skladbu pak lze poslat do iTunes a vzápětí do dekstopového GarageBand nebo Logic. Druhá možnost je hudbu pomocí AirPlay přehrát třeba na Apple TV.

iWork (Pages, Numbers, Keynote)

Všechna iZařízení umí v základu otevřít kromě obrázků a PDF také náhled souborů Microsoft Office. To se hodí, když si chcete rychle prohlédnout prezentaci do školy, finanční zprávu od šéfa z práce, dopis od kamaráda. Ale co když je potřeba do souboru zasáhnout, udělat pár úprav, nebo třeba napsat celý nový dokument? Apple si uvědomil, jak uživatelům tahle možnost chybí, a proto vytvořil iOS verzi své populární kancelářské sady iWork. Skládá se stejně jako její desktopový bratříček ze tří aplikací: textového editoru Pages, tabulkového procesoru Numbers a prezentačního nástroje Keynote. Všechny aplikace dostaly zcela nový design, tak aby se daly dotykově ovládat jak na iPadu, tak na trochu ztísněném displeji iPhone. Některé oblíbené funkce si ale zachovaly, jsou to například užitečná vodítka, která vám pomohou správně zarovnat bloky textu nebo obrázky. Kromě toho Apple propojil aplikace s operačním systémem: pokud vám někdo pošle přílohu ve formátu Office, jedním ťuknutím ji můžete otevřít v příslušné aplikaci iWork. A naopak když vytváříte nový dokument a chcete ho např. rozeslat e-mailem, máte na výběr tři formáty: iWork, Office, PDF. Kancelářská sada od firmy Apple se zkrátka hodí každému, kdo potřebuje na cestách upravovat soubory Office a za cenu 8 € za aplikaci by byl hřích si ji nepořídit.

Keynote Remote

K sadě iWork nabízí Apple za symbolickou cenu ještě jednu doplňující aplikaci, Keynote Remote. Jedná se o doplněk pro majitele desktopové verze iWorku a pak některého z malých zařízeních iOS, které umožňuje ovládat prezentaci spuštěnou na počítači a třeba i spojenou kabelem do projektoru, praktičtěji přes iPhone nebo iPod touch. Kromě toho pomáhá prezentujícímu i zobrazením poznámek, počtu snímků a tak podobně.

iBooks

Když Apple vyvíjel iPad, okamžitě bylo zřejmé, že úžasný desetipalcový IPS displej je jako stvořený pro čtení knih. Proto společně s novým zařízením představil novou aplikaci iBooks a s ní úzce spjatý obchod iBookstore. V podobném obchodím modelu tak spousta různých vydavatelů nabízí svoje publikace v elektronické verzi pro iPad. Výhodou oproti klasickým knihám je možnost změny fontu, nedestruktivní podtrhávání, rychlé vyhledávání, propojení s oxfordským slovníkem a hlavně se službou iCloud, díky kterému se všechny knihy a i například záložky v nich okamžitě přenášejí mezi všemi zařízeními které vlastníte. Bohužel čeští vydavatelé, co se týče elektronické distribuce, dost otálejí, a proto u nás iBooks využije pouze anglicky mluvící uživatel. Pokud chcete iBooks pouze vyzkoušet a nechce se vám platit, můžete si buď stáhnout bezplatnou ukázku jakékoliv knihy anebo jednu z mnoha volných publikací od Project Gutenberg. Užitečná je také možnost nahrát do iBooks PDF soubory. Ta se hodí zejména vysokoškolským studentům, kteří jsou zavaleni materiály a jinak musí texty nepohodlně číst na počítači, nebo zbytečně tisknout na množství papíru.

Find My Friends

Jednou z výhod iPhone je možnost být neustále připojen na internetu díky síti 3G a určit svou polohu díky GPS. Nejednoho uživatele pak jistě napadlo, jak by bylo praktické díky této vymoženosti vědět, kde se zrovna nachází jeho rodina a přátelé. A právě proto vyvinul Apple aplikaci Find My Friends. Po přihlášení s Apple ID umožňuje přidávat „kamarády“ a poté sledovat jejich polohu a krátké statusy. Z bezpečnostních důvodů je možné sdílení polohy jednoduše vypnout, nebo ho nastavit pouze dočasně. Ať už hledáte nástroj k hlídání svých dětí, nebo vás jen zajímá, co zrovna dělají vaši přátelé, Find My Friends je příjemná alternativa k sociálním sítím typu Foursquare.

Find My iPhone

iPhone je úžasně všestranné zařízení pro práci i zábavu. V jednom případě vám ale nepomůže: pokud ho někde ztratíte. A právě proto Apple vydal jednoduchou aplikaci Find My iPhone, která vám pomůže ztracené zařízení najít. Stačí se přihlásit pomocí svého Apple ID a aplikace pak pomocí GPS telefon vyhledá. Jen je dobré mít na paměti, že aplikace využívá ke komunikaci internetové připojení. Pokud vám tedy někdo zařízení ukradl, je nutné si toto uvědomit co nejdříve – znalý zloděj totiž může zařízení smazat nebo odpojit od internetu, a pak si ani Find My iPhone nepomůže.

AirPort Utility

Majitelé Wi-Fi zařízení AirPort nebo Time Capsule určitě ocení možnost rychle spravovat svou bezdrátovou stanici přes mobilní zařízení. Ti, kdo znají novou verzi aplikace AirPort Utility z OS X, budou u iOS verze jako doma. Na hlavní obrazovce vidíme grafické zobrazení domácí sítě, což se hodí při použití vícera AirPort stanic v jedné síti. Utilita po rozkliknutí jedné ze stanic zobrazí seznam právě připojených klientů a také nám umožní všemožné úpravy: od zapnutí návštěvnické Wi-Fi sítě až po složitější nastavení zabezpečení, přesměrování NAT apod.

iTunes U

iTunes není jen hudební přehrávač a obchod s hudbou; je možné přes něj stahovat i filmy, knížky, podcasty, a v neposlední řadě také vysokoškolské přednášky. A právě ty se těšily takovému zájmu, že jim Apple pro iOS vyčlenil samostatnou aplikaci: iTunes U. Její prostředí vypadá podobně jako iBooks, jen s tím rozdílem, že na poličce nejsou vystaveny knihy, ale jednotlivé kurzy. A rozhodně nejde o nějaké domácí podesty. Mezi jejch autory jsou taková zvučná jména jako Stanford, Cambridge, Yale, Duke, MIT nebo Harvard. Kurzy jsou přehledně rozděleny do kategorií podle zaměření a jsou buď pouze zvukové, anebo obsahují i videozáznam ze samotné přednášky. Lze s trochu nadsázky říct, že jedinou nevýhodou používání iTunes U je následné uvědomění si bídné úrovně českého školství.

Texas Hold’em Poker

Tato aplikace sice už není nějaký čas ke stažení, stejně ale rozhodně stojí za zmínku. Jak už název napovídá, jde o hru v Texas Hold’em Poker. Zajímavé je na tom právě to, že jde o jedinou hru vyvinutou pro iOS přímo Applem. Pěkným audiovizuálním zpracováním populární karetní hry chtěl Apple ukázat, jak se dá co nejvíc využít potenciál vývojářských nástrojů. 3D animace, multi-touch gesta, Wi-Fi multiplayer až pro 9 hráčů. Krátká životnost hry má poměrně jednoduchý důvod: do hry se vložili velcí hráči typu EA nebo Gameloft a i menší vývojáři ukázali, že už ví, jak na to.

MobileMe Gallery, MobileMe iDisk

Následující dvě aplikace jsou již historií. MobileMe Gallery a MobileMe iDisk totiž, jak už název napovídá, využívaly nepříliš populární služby MobileMe, kterou úspěšně vystřídal iCloud. V případě Gallery, která sloužila k nahrávání, prohlížení a sdílení fotek z iPadu i jiných zařízení, je jasnou volbou služba Photo Stream. Aplikace iDisk byla alternativou jen do jisté míry: aplikace sady iWork jsou schopny ukládat dokumenty do iCloudu; pro ostatní soubory je nutné použít řešení třetích stran, například velmi populární Dropbox.

Remote

Kdo jednou podlehl kouzlu společnosti Apple a pořídil si řekněme iPhone, najde si často cestu i k dalším produktům jako třeba počítačům Mac. Může za to do jisté míry i promyšlená propojitelnost. Té značně pomáhá právě i aplikace Remote, která umožňuje iOS zařízením přehrávat po Wi-Fi hudbu ze sdílených knihoven iTunes, ovládat hlasitost reproduktorů připojených přes AirPort Express, nebo třeba udělat z iPhone dálkové ovládání k Apple TV. Už jen pro možnost ovládat televizi multi-touch gesty stojí aplikace Remote za vyzkoušení. Z App Store je možné ji stáhnout zdarma.

.