Zavřít reklamu

V posledních dnech se začaly na webu objevovat informace o tom, že současná verze operačního systému iOS trpí na další závažný problém. Systém má být velice citlivý na příjem specifického znaku z indické abecedy, který když uživateli do zprávy přijde (ať už jde o iMessage, e-mail, zprávu pro Whatsapp a další) celý interní systém iOS Springboard spadne a v podstatě jej není možné nahodit zpět. Tím se znemožní odesílání jakýchkoliv zpráv, mailů či využívat jiných způsobů komunikace. Oprava je však již na cestě.

Na chybu narazili italští blogeři, kterým se jí podařilo reprodukovat jak na iPhonu s iOS 11.2.5, tak na poslední verzi macOS. V případě, že do tohoto systému přijde zpráva obsahující znak z indického nářečí Telugu, celý interní systém pro komunikaci (iOS Springboard) se zhroutí a není možné jej nahodit zpátky. Aplikace, do které zpráva přišla, již nepůjde otevřít, ať už jde o mailového klienta, iMessage, Whatsapp a další.

V případě iMessage se dá situace řešit jen poměrně krkolomným způsobem, kdy vám musí ten samý uživatel poslat ještě jednu zprávu, díky které bude možné vymazat celou konverzaci z telefonu, pak bude možné iMessage opět používat. V případě dalších aplikací je však podobné řešení velmi složité, až nedostupné. Chyba se objevuje jak v populární aplikaci Whatsapp, tak ve Facebook Messengeru, Gmailu, a Outlooku pro iOS.

Jak se později ukázalo, v současných betaverzích iOS 11.3 a macOS 10.13.3 je tento problém vyřešený. Tyto verze se však ostrého vydání dočkají až v průběhu jara. Společnost Apple v noci vydala prohlášení, že s opravou do jara čekat nebude a že v následujících dnech vydají malou bezpečnostní záplatu, která v iOS a macOS tuto chybu opraví.

Zdroj: The Verge, Appleinsider

.