Zavřít reklamu

Jarní událost společnosti Apple je naplánována na večer 20. dubna. Jako nejpravděpodobnější se jeví představení iPad Pro 5. generace. Různé úniky informují o tom, že tento iPad Pro 2021 dostane 12,9“ displej založený na technologii mini-LED. Nebude to ale jediná jeho novinka. Razantně naroste i výkon a možná se můžeme těšit na 5G. 

Displej 

Mini-LED je nová forma podsvícení, která se používá pro LCD zobrazovače. Nabízí mnoho stejných výhod jako OLED, ale často může nabídnout vyšší jas, lepší energetickou účinnost a nižší riziko vypálení pixelů. To je také důvod, proč by mu měl Apple dát ve větších displejích iPadů přednost před technologií OLED. Jeho výrobní náklady jsou totiž také nižší. Očekává se, že mini-LED technologie navíce přijde i do řady MacBooků Pro, a to ještě v tomto roce.

iPad Pro 2021 2

Design 

Apple iPad Pro 2021 bude z hlediska vzhledu prakticky identický s modelem z loňského roku, podle výrobců příslušenství by měl obsahovat jen méně otvorů pro reproduktory. Nic, až na barevné provedení pozvánky, nenaznačuje tomu, že by se měly změnit jeho barevné varianty. Už díky pojmenování tabletu je jasné, pro jakou práci je určen, a tak se u něho Apple, na rozdíl od řady Air, bude s barevnými kombinacemi držet při zemi. Protože je přítomno Face ID, Touch ID se určitě nedočkáme.

Prohlédněte si koncept iPadu Pro z budoucnosti:

Výkon 

Největší změnou tedy pravděpodobně bude právě posun technologie displeje a samozřejmě jeho osazení novým čipem pravděpodobně založeným na Apple Silicon M1, který poskytne tabletu ještě lepší výkon (dokonce snad i takový, jaký má aktuální Mac mini). Magazín 9to5Mac už našel v kódu iOS a iPadOS o novém procesoru A14X i důkazy. iPady Pro jsou nyní osazeny procesorem A12Z Bionic a novinka by měla mít až od 30 % lepší výkon. I když paměť RAM Apple nikde neuvádí, očekává se alespoň 6 GB. Z integrované paměti by mělo být na výběr ze 128, 256, 512 GB a 1 TB.

iPad Pro 2021 6
 

Fotoaparát 

Čtvrtá generace iPadu Pro byla prvním produktem společnosti Apple, který představil skener LiDAR, nyní přešel i na iPhony a to do modelů 12. Nezdá se, že by měla společnost představit jeho novou generaci, ale očekává se, že iPad Pro dostane upgrade svých fotoaparátů, které dostanou podobné technologie právě jako má iPhone 12. 5. generace iPadu Pro by tak mohla mít duální fotoaparát, kdy ten širokoúhlý 12Mpx bude mít clonu ƒ/1.8 a 10MPx ultraširokoúhlý se zorným polem 125 ° nabídne clonu ƒ/2.4. Apple může také přidat podporu pro technologie Smart HDR 3, ProRAW a Dolby Vision.

Konektivita 

Agentura Bloomberg pak nedávno uvedla, že nové iPady Pro budou poprvé vybaveny připojením Thunderbolt, namísto klasického USB-C. Toto by otevřelo dveře k dalšímu možnému příslušenství, jako jsou externí displeje, úložiště a další. Současné modely iPadu Pro jsou omezeny pouze na příslušenství USB-C, takže tento krok do ekosystému „Thunderbolt“ by byl velkou, a nutno říci, že i vítanou, změnou. Samozřejmostí jsou Wi-Fi a Bluetooth nejnovějších standardů, nově by ale měla verze Cellular umět 5G. Smart konektor pro připojení periférií Applu samozřejmě zůstane zachován. Proto se ani nebude příliš měnit design tabletu, aby šel iPad Pro 2021 používat se stávající Magic Keyboard. I když se však klávesnice měnit nijak nebude, měli bychom se dočkat už třetí generace příslušenství Apple Pencil.

Dostupnost 

I když je představení novinky už za rohem, očekává se, že její uvedení na trh bude s mírným zpožděním, nebo bude vrcholný iPad Pro dostupný pouze v omezeném množství. Mohou za to aktuální problémy s distribucí komponent, a to zejména displejů a procesorů. Nicméně pokud Apple uvede více modelů iPadu, ostatních by se to týkat nemělo, protože ty by měly být stále osazeny stávajícími Liquid Retina panely. Je totiž docela možné, že se dočkáme i nového základního iPadu a iPadu mini, který by mohl být inovovaný po vzoru modelu Air.

.