Zavřít reklamu

Apple před roky vsadil na vlastní mobilní procesory. Tento krok se opravdu vyplatil a nyní jeho poslední řada A13 Bionic patří mezi špičku na trhu.

Server AnandTech podrobil procesory Apple A13 detailní analýze a testování. Výsledky zaujmou nejen fanoušky hardwaru, ale techniky obecně. Applu se totiž opět podařilo razantně navýšit výkon a to zejména v grafické oblasti. Procesory A13 tak mohou soupeřit s těmi desktopovými od Intelu a AMD.

Procesorový výkon narostl o zhruba 20 % při srovnání s předchozí generací Apple A12 (nikoli A12X, kterou známe z iPadů Pro). Tento nárůst odpovídá tvrzení, které Apple uvádí přímo na svém webu. Apple však narazil na limity příkonu energie.

Ve všech testech SPECint2006 Apple musel navýšit příkon procesoru A13 SoC a v mnoha případech jsme skoro celý 1 W nad Apple A12. Na maximálním možném výkonu si tak procesor žádá neúměrně více. Většinu úloh tak zvládne méně úsporně, než A12.

Nárůst spotřeby o 1 W se nezdá nijak drastický, ale pohybujeme se v oblasti mobilních zařízení, kde je spotřeba zásadní parametr. AnandTech má navíc obavy, že nové iPhony budou více náchylné k přehřívání a následně podtaktování procesoru, aby se zařízení uchladilo a teploty zvládlo.

iPhone 11 Pro a iPhone 11 FB

Výkonu jako desktop a grafické podání ještě lepší než dříve

Apple ale udává, že A13 je o 30 % více úsporný než čip A12. To může být pravda, neboť vyšší spotřeba se projevuje pouze v maximální zátěži procesoru. Při běžných činnostech se tak optimalizace může prokázat a procesor dosáhnout naopak lepších výsledků.

Celkově je Apple A13 výkonnější než všechny dostupné mobilní procesory od konkurence. Navíc je skoro 2x výkonnější než jiný nejsilnější procesor na platformě ARM. AnandTech dodává, že se A13 může teoreticky poměřovat s řadou desktopových procesorů od Intelu a AMD. Jde však o měření syntetického a multiplatformního benchmarku SPECint2006, který nemusí brát v potaz všechna specifika a návrh dané platformy.

Největší nárůst se ale koná v grafické oblasti. A13 v iPhone 11 Pro předčí o 50 – 60 % svého předchůdce A12 v iPhone XS. Testy byly naměřeny benchmarkem GFXBench. Apple tak překonává sám sebe a v marketingových prohlášeních se dokonce podhodnocuje.

Není nutné pochybovat o tom, že si přechodem na vlastní procesory Apple velmi pomohl a dost možná nás brzy čeká přechod i u počítačů.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.