Zavřít reklamu

Apple chystá reinkarnovat Touch ID v iPhonech. Ovšem ne v takové podobě, jak jsme jej znali. Inženýři z Cupertina totiž plánují zabudovat senzor otisků prstů přímo do displeje. Snímač by měl doplnit současné Face ID a objevit by se mohl v iPhonech už příští rok.

Zvěsti o tom, že se Apple snaží implementovat Touch ID do displeje svých telefonů, se v poslední době objevují čím dál častěji. Začátkem minulého měsíce s nimi vyrukoval slavný Apple analytik Ming-Chi Kuo a dnes se zprávou přichází uznávaný novinář Mark Gurman z agentury Bloomberg, který se ve svých predikcích mýlí skutečně sporadicky.

Stejně jako Kuo, také Gurman tvrdí, že Apple má v plánu nabídnout novou generaci Touch ID po boku současné Face ID. Uživatel si tak bude moct zvolit, zdali svůj iPhone odemkne za pomoci otisku prstu nebo obličeje. Právě možnost volby může přijít vhod ve specifických situacích, kdy jedna z metod nemusí fungovat zcela korektně (například Face ID při nasazení motorkářské helmy) a uživatel tak může zvolit druhý způsob biometrické autentizace.

Apple podle všeho spolupracuje s vybranými dodavateli a podařilo se mu již vytvořit první prototypy. Kdy inženýři vyvinou technologii do takové úrovně, aby mohla začít její ostrá výroba, je prozatím nejasné. Podle Bloombergu by Touch ID v displeji mohl nabídnout již iPhone v příštím roce. Vyloučené ale není ani zpoždění až na další generaci. Ming-Chi Kuo se přiklání spíše k variantě, že senzor otisků pod displejem se u iPhonů objeví v roce 2021.

Senzor otisků prstů pod displejem nabízí ve svých telefonech už řada konkurenčních firem, namátkou například Samsung nebo Huawei. Ty většinou využívají snímače od Qualcommu, který umožňuje snímat papilární linie na vcelku velké ploše. Apple by ale mohl nabídnout o něco sofistikovanější technologii, kdy by snímání otisku fungovalo po celé ploše displeje. Že společnost má tendence vyvinout právě takový senzor, dokazují i nedávné patenty.

iPhone-touch id v displeji FB
.