Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

App Storu se v roce 2020 dařilo. Jaké aplikace byly nejpopulárnější?

Apple se nám dnes pochlubil s velice zajímavou tiskovou zprávou, která pojednává především o App Storu a popularitě jablečných služeb. Během Nového roku cupertinská společnost zaznamenala dosavadní rekord v útratách ve zmiňovaném obchodě, kdy se jednalo o neuvěřitelných 540 milionů dolarů, což je téměř 11,5 miliard korun. Za uplynulý rok se bezsporu největší popularitě těšily aplikace Zoom a Disney+, které zaregistrovaly nejvíce stažení ze všech. Oblíbenost také rapidně vzrostla u her.

Apple služby
Zdroj: Apple

Jablečná společnost se nadále pochlubila tím, že si sami vývojáři již od roku 2008 na produktech a službách skrze App Store vydělali 200 milionů dolarů, což je zhruba 4,25 miliard korun. Posledním velice zajímavým údajem je, že během týdne od Štědrého dne do Nového roku uživatelé v App Storu utratili 1,8 miliard dolarů, tedy 38,26 miliard korun.

Mac App Store dnes slaví 10. narozeniny

U jablečného obchodu na aplikace ještě chvíli zůstaneme, avšak tentokrát si posvítíme na ten, který můžeme znát z Maců. Zatímco standardní App Store se na iPhonech objevil již v červenci roku 2008, na Mac App Store jsme si museli počkat až do 6. ledna 2011, kdy Apple vydal Mac OS X Snow Leopard 10.6.6, a proto dnes oslavuje své 10. narozeniny. Při samotném spuštění obchodu se na něm nacházelo něco málo přes tisíc aplikací a sám Steve Jobs to komentoval slovy, že si uživatelé tento inovativní způsob objevování a kupování aplikací rozhodně oblíbí. Ještě během prvního roku provozu Mac App Store překonal určité milníky. Dokázal například překonat jeden milion stažení během prvního dne a 100 milionů stažení v závěru roku, tedy v prosinci 2011.

Představení Mac App Store v roce 2011
Představení Mac App Store v roce 2011; Zdroj: MacRumors

Google plánuje aktualizovat své aplikace a doplnit tak informace o tom, jaká data sbírají

Ve včerejším souhrnu jsme vás informovali o velice zajímavé zprávě, která se týká společnosti Google a soukromí. Apple totiž od verze iOS 14.3 v App Storu začal použít štítky zvané Ochrana soukromí v aplikaci, díky čemuž uživatele ještě před instalací informuje o tom, jaká data o vás bude program sbírat, zdali si je s vámi spojí a jak je využije nadále. Tohle pravidlo začalo platit od 8. prosince 2020 a každý vývojář musí upřímně zapsat pravdivé informace. Zajímavostí ale je, že od data platnosti Google neaktualizoval jedinou svou aplikaci, zatímco na Androidech ano.

Společnost Fast Company si pohrávala s myšlenkou, že se Google snaží do poslední chvíle zatajit, jak nakládá se sesbíranými daty uživatelů. Především tedy po tom, co se na Facebook po vyplnění zmiňovaných informací snesla laviny kritiky. Aktuálně se do toho vložil uznávaný magazín TechCrunch s odlišným názorem, který se na to dívá z druhé strany. Google by údajně neměl nikterak bojkotovat tuto novou funkci, ale naopak se připravuje na vydání nových aktualizací, jež přijdou buďto v příštím, nebo přespříštím týdnu. Je každopádně zajímavé, že na Androidech byly některé programy aktualizovány ještě před Vánocemi. Zmiňovaný zdroj ale zastává názor, že dané updaty na konkurenční platformě byly již připraveny, zatímco přes vánoční volno se na ničem nepracovalo.

iPhone 13 by díky Samsungu mohl nabídnout 120Hz displej

Ještě před představením loňských iPhonů 12 se hojně hovořila o potenciálních vychytávkách. Nejčastěji byla řeč například o návratu k hranatému designu, což se posléze také potvrdilo. Poměrně proměnlivé zprávy jsme viděli na téma displejů. Jeden týden se totiž hovořilo o příchodu displeje s vyšší obnovovací frekvencí, zatímco další týden se tyto informace negovaly s tím, že Apple není schopen tuto technologii spolehlivě implementovat. Podle nejnovějších zpráv od TheElec bychom se letos mohli konečně dočkat, a to díky konkurenčnímu Samsungu. Pokud se ptáte kdy vyjde iPhone 13 , odpovědí je samozřejmě jako každý rok podzim letošního roku.

Představení iPhonu 12:

Cupertinská společnost se údajně chystá použít technologii LTPO od Samsungu, která by konečně umožnila implementaci displeje s obnovovací frekvencí o 120 Hz. Samozřejmě se prozatím jedná o pouhou spekulaci a do představení letošních iPhonů zbývá ještě několik měsíců. Je tedy možné, že se během této doby objeví řada odlišných zpráv. Nezbývá nám proto nic jiného, než si počkat až na ikonickou zářijovou keynote. Uvítali byste tento posun vpřed, nebo vám stačí dosavadní displeje?

.