Zavřít reklamu

Zítra začíná ostrý prodej iPhonu 14 Plus, na který jsme si od jeho uvedení Applem ve středu 7. září museli celý měsíc počkat. A je to iPhone s nejdelší výdrží na jedno nabití vůbec. Tedy to nám říká sama společnost, která si v tomto ale v přímém srovnání s iPhonem 14 Pro Max rozporuje. 

Nejdelší výdrž iPhonu 14 Plus Apple deklaroval nejen v Keynote s jeho představením, ale hrdě se k tomuto označení hlásí i přímo v Apple Online Store. Na produktové stránce tak uvádí: „pořádné Plus pro baterii,“ kdy tento slogan doprovází ještě text „iPhone 14 Plus má nejdelší výdrž baterie ze všech iPhonů.“ Kde ale pro to Apple bere nějaká data?

iPhone 14 Plus 2

Záleží na smyslu používání 

Když se podíváte na poznámky pod čarou u Apple Watch, najdete zde poměrně obsáhlé postupy, jak Apple ke konečné výdrži přišel. U iPhonů je ale značně skoupý, protože zde uvádí jen a pouze následující: 

„Všechny údaje o výdrži baterie závisí na konfiguraci sítě a na mnoha dalších faktorech; skutečné výsledky se budou lišit. Baterie má omezený počet cyklů nabití, a nakonec ji pravděpodobně bude nutné vyměnit. Výdrž baterie a počet cyklů nabití se liší podle způsobu používání a nastavení.“ 

Udává zde ale i odkaz na stránky své podpory, kde už se o poznání více rozpovídal. Jak tedy k jednotlivým číslům přišel, najdete v češtině tady. Uvádí zde jak testy pohotovosti, hovorů, tak přehrávání videa nebo audia.

iPhone 14 Plus

Když se ale nejdříve podíváme na uváděné hodnoty ve srovnání modelů v Apple Online Store, tak to lépe vyplývá spíše pro model 14 Pro Max, protože o 3 hodiny vede v přehrávání videa, o 5 hodin vede ve streamování videa a jen v přehrávání zvuku o 5 hodin prohrává. Jak tedy může být iPhone 14 Plus právě ten iPhone s nejdelší výdrží? 

Always On nerozhoduje 

Když se tedy zaměříme na ono video, tak Apple zmiňuje, že testy provedl v červenci a srpnu 2022 s předprodukčními iPhony 14, iPhony 14 Plus, iPhony 14 Pro a iPhony 14 Pro Max a softwarem, a to v LTE a 5G sítích operátorů. Testy přehrávání videa spočívaly v opakovaném přehrávání 2 hodiny a 23 minut dlouhého filmu z iTunes Storu se stereofonním zvukovým výstupem. Při testech streamování videa se opakovaně přehrával film v HDR dlouhý 3 hodiny a 1 minutu z iTunes Storu se stereofonním zvukovým výstupem. Všechna nastavení byla výchozí kromě následujících výjimek: Bluetooth byl spárovaný se sluchátky; Wi-Fi bylo připojené k síti; funkce Wi-Fi Výzva pro připojení, Automatický jas a True Tone byly vypnuté. Protože je zde displej stále aktivní, nemá na to Always On modelů 14 Pro žádný vliv.

iPhone 14 Plus 3

Jenže u zvuku je to jiné. U něho Apple zmiňuje, že testy provedl v červenci a srpnu 2022 s předprodukčními iPhony 14, iPhony 14 Plus, iPhony 14 Pro a iPhony 14 Pro Max a softwarem, a to v LTE a 5G sítích operátorů. Playlist se skládal z 358 různých skladeb nakoupených v iTunes Storu (kódování AAC 256 kb/s). Testování probíhalo se stereofonním zvukovým výstupem. Všechna nastavení byla výchozí kromě následujících výjimek: Bluetooth byl spárovaný se sluchátky; Wi-Fi bylo připojené k síti; funkce Wi-Fi Výzva pro připojení a Automatický jas byly vypnuté. iPhone 14 Pro a iPhone 14 Pro Max byly testovány s aktivním stále zapnutým displejem, ovšem displej byl zhasnutý – ke zhasnutí dojde, když je telefon například otočený displejem dolů, schovaný v tašce nebo ho máš v kapse; pokud ale bude displej rozsvícený, doba přehrávání zvuku se zkrátí. 

Nelogické testování? 

Co z toho tedy vyplývá? Že Apple u audia u iPhonu 14 Plus naměřil 100 hodin, a u iPhonu 14 Pro Max jen 95 hodin, takže automaticky bere, že má iPhone 14 Plus nejdelší výdrž, když při nějaké aktivitě vydrží nejdéle, co kdy nějaký iPhone vydržel? Toto tvrzení je opravdu sporné, i když metriky, které Apple na obě zařízení praktikoval, stejné.

S ohledem na vše řečené se s jistotou rozhodně nedá říci, že dle tohoto měření je iPhone 14 Plus skutečně ten s nejdelší výdrží. Je jen jisté, že bude mít jednu z největších výdrží. Jeho baterie je navíc shodná s tou u iPhonu 14 Pro Max, kdy se jedná o kapacitu 4323 mAh. Toto jednostranné zatížení navíc nemusí o výdrži zařízení příliš vypovídat. Jde spíše o kombinaci možností a funkcí. Na to si ale budeme ještě muset chvíli počkat, než jej provede nějaký odbornější test za pomoci naprogramovaného robota. 

Adam Kos

Není málo času, který máme, ale mnoho času, který nevyužijeme.

Jako bývalý konstruktér mám k technologiím skutečně blízko. Kolem společnosti Apple se točím již od vydání prvního iPhonu, už přes 10 let pak plním různá média svými příspěvky, a to jak webová, tak ta tištěná. Kromě toho rád koukám na kvalitní kinematografii a sbírám vintage náramkové hodinky.

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.