Zavřít reklamu

Když jsem si bral poprvé do ruky nový iPhone 6, očekával jsem, že mě překvapí či zaskočí větší rozměry, menší tloušťka a nebo fakt, že tlačítko pro zapínání telefonu je po sedmi letech jinde, ale nakonec mě okouzlilo něco docela jiného – displej.

V drážďanském Apple Storu, který jsme při zahájení prodeje navštívili, zmizely iPhone 6 i 6 Plus během pár desítek minut. (Je však nutno říci, že jich skladem v tomto českém zákazníkovi nejbližším obchodě příliš mnoho neměli.) Obrovské fronty se ale tvořily v Apple Storech po celém světě, kde se v pátek 19. září začaly nové iPhony prodávat a většina z nich má nyní buď vyprodáno, anebo doprodává poslední desítky volných kusů.

Byť tedy Apple nabídl dvě zbrusu nové, větší úhlopříčky, zákazníci si mezi nimi zřejmě poměrně snadno vybírají. Přitom už to rozhodně není jen o tom, jestli chcete mít u svého telefonu větší nebo ještě větší displej. Zatímco iPhone 6 se jeví jako logický nástupce iPhonu 5S, iPhone 6 Plus se již zdá být zbrusu novým typem zařízení, který teprve pomalu usedává do portfólia Applu. Potenciál je v něm ovšem obrovský.

Na dálku iPhone 6 ani nevypadá o tolik větší jako iPhone 5S. Jakmile ho vezmete do ruky, pochopitelně okamžitě ucítíte o sedm desetin palce větší úhlopříčku a celkové rozměry. Kdo by se ale bál, že ani menší ze dvou nových telefonů Applu nebude dostatečně kompaktní, aby se s ním nedal nahradit čtyřpalcový iPhone, nemusí se příliš obávat. (Zde pochopitelně nemusí být každý stejného názoru, ruce máme každý odlišné.) Zvětšování displejů je nicméně trend, na který Apple chtě nechtě musel přistoupit a já musím dát za pravdu, že to smysl dává. Byť Jobsovo dogma o ideálním displeji ovládaném jedinou rukou mělo svůj smysl, doba pokročila a žádá si větší zobrazovací plochy. Obrovský zájem o větší iPhony to potvrzuje.

iPhone 6 působí v ruce přirozeně a znovu se jedná o zařízení, které je možné ovládat jednou rukou – byť maximální pohodlí iPhonu 5S to nebude. Výrazně tomu pomáhá nový profil telefonu. Oblé hrany skvěle padnou do rukou, což už je ostatně známá zkušenost například z dob iPhonu 3GS. Co však dle mého názoru ergonomii trochu škodí, je tloušťka. iPhone 6 je na můj vkus příliš tenký a pokud si vezmu do ruky iPhone 5C s podobným profilem a iPhone 6, drží se první jmenovaný přístroj zásadně lépe. Být iPhone 6 o pár desetin milimetru tlustší, nepomohlo by to jen velikosti baterie a zakrytí vystouplé čočky fotoaparátu, ale také ergonomii.

[do action=“citace“]Svým prstem jste nyní zobrazeným pixelům ještě blíže.[/do]

Se zakulacenými rohy souvisí provedení přední části nového iPhonu. To je jedním slovem dokonalé. Designérský tým si na nových strojích rozhodně vybral i své slabé chvilky, ke kterým se dostanu záhy, ale přední strana může být chloubou iPhonu 6 i 6 Plus. Kulaté hrany přechází ve skleněný povrch displeje tak, že nepoznáte, kde už displej končí a kde začíná hrana telefonu. Tomu napomáhá i provedení nového Retina HD displeje. Applu se totiž podařilo zdokonalit technologii výroby a pixely jsou nyní ještě blíže svrchnímu sklu, což znamená, že jste se svým prstem zobrazeným bodům ještě blíže. Může se to zdát jako maličkost, ale ta rozdílná zkušenost je v pozitivním slova smyslu znát.

Fanoušci „krabicovitého“ designu iPhonů 4 až 5S mohou být zklamáni, ale nedokážu si představit, že by Apple mohl z důvodu větších displejů nechat iPhone 6 a 6 Plus hranatý. Nedržel by se dobře a s velice tenkým profilem to zřejmě ani nebylo úplně možné. Co však Applu můžeme mít za zlé, je provedení zad nových iPhonů. Plastové linky pro propustnost signálu jsou právě tou slabší designérskou chvilkou. Například u „vesmírně šedého“ iPhonu nejsou šedé plasty tak křiklavé, ale bílý element na zádech zlatého iPhonu doslova bije do očí. Také je otázka, jaký vliv bude mít na používání iPhonu vystouplá čočka fotoaparátu, kterou již Apple nedokázal do velice tenkého těla vměstnat. Každopádně až praxe ukáže, jestli se například nebude sklíčko čočky zbytečně škrábat.

Na druhou stranu je ale třeba pochválit, jak kvalitně nový iPhone 6 fotí. Oproti verzi Plus sice nemá (trochu nepochopitelně) optickou stabilizaci, nicméně fotografie jsou skutečně prvotřídní a Apple má nadále suverénně jeden z nejlepších foťáků mezi mobilními telefony. Uvnitř Apple Storu jsme pochopitelně neměli příliš možností, jak vylepšenou čočku otestovat, nicméně alespoň fotografie pro potřeby tohoto článku jsme pořídili větším iPhonem 6 Plus a vyzkoušeli jsme, jak funguje automatická stabilizace videa. Výsledek byl i přes třesoucí se ruce, jako kdybychom měli iPhone celou dobu na stativu.

S novými iPhony jsme strávili jen pár desítek minut, ale svědomitě mohu říct, že iPhone 6 je i nadále telefonem do jedné ruky. Ano, rozhodně se bude skvěle (a pro mnohé lépe) ovládat oběma, ale pokud bude třeba, není větší problém dosáhnout na většinu prvků na displeji (případně pomůže sesunutí displeje pomocí Reachability), ač se zřejmě budeme muset naučit držet nový iPhone trochu jinak. Vzhledem k jeho tvaru a rozměrům to ale bude během chvíle přirozené. Čtyřpalcový iPhone 5S je sice čtyřpalcový iPhone 5S, ale pokud byste rádi upgradovali a zároveň se obáváte větších rozměrů, doporučuji si nový iPhone 6 osahat. Zjistíte, že změna není tak velká, jak se může zdát.

Fotografie v článku jsou pořízeny iPhonem 6 Plus.

.