iWant

iPhone je nejpopulárnějším fotoaparátem na síti Flickr

iWant

Populární server na ukládání a sdílení obrázků Flickr, zveřejnil každoroční statistiky týkající se chodu tohoto celosvětově známého serveru. V rámci těchto statistik (nebo žebříčků, chcete-li) mohou uživatelé najít například 25 nejlepších fotografií za rok 2017, nebo nejpopulárnější zařízení a nejpopulárnější značky. A právě v těchto dvou kategoriích i letos vládne Apple. Jablečné společnosti se v rámci tohoto žebříčku daří už od roku 2014, kdy se s iPhonem vyhoupla na druhé místo (za Canon) tím, že se jí podařilo přeskočit giganta Nikon. Od roku 2015 pak oba žebříčky pravidelně vyhrává a letošní rok není výjimkou.

Co se týče značek fotoaparátů, ze kterých byly fotografie na Flickru uložené, vede Apple s 54%. Na druhém místě je Canon s 23% a na třetím Nikon s 18%. Pokud se podíváme na nejpopulárnější zařízení jako taková, na prvním místě je smartphone (v tomto případě jde převážně o iPhony různých generací, 9 z 10 nejpopulárnějších fotoaparátů v TOP 10 byly právě jablečné telefony, 9. byl Canon 5D Mark III) s 50%. Následují klasické zrcadlovky (DSLR) s 33%, poté stále ještě populární „kompakty“ s 12% a v posledních letech čím dál více oblíbené bezzrcadlovky s 4%.

Zajímavé je, že nejpopulárnější používané iPhony v rámci sítě Flickr, jsou starší modely jako iPhone 6, 6s a 5s. Ze zveřejněných dat je také možné vysledovat trend, který se zde již několik let objevuje. S neustálým zlepšováním fotografických schopností v telefonech, upadá popularita klasických kompaktů (v angl. point and shoot camera). Kompakty na Flickru zažily poměrně drastický meziroční propad o 9%. Naopak jak smartphony, tak zrcadlovky si mírně polepšily – o 2, resp. o 8%. Kromě těchto dat se můžete podívat také na 25 nejlepších snímků, nebo na vítěze v jednotlivých kategoriích, jako jsou například portrétové fotografie, příroda a zvěř, krajina apod.