iWant

Profesionální fotograf se podíval na to, jak fotí nový iPhone X

iWant

Profesionální fotograf Austin Mann na svém webu publikoval poměrně komplexní recenzi fotografických schopností nového iPhonu. iPhone X si vzal na svůj výlet do Guatemaly a fotil, fotil a fotil (mezi tím nahrál i nějaké to video). Výsledky publikoval na svém blogu a vzhledem ke kvalitě recenze se šíří po Apple webech jako lavina. O jeho článku Tweetnul i Tim Cook, který jej tak trochu reklamně využil. To ovšem nic nemění na tom, že se jedná o velmi dobře odvedenou práci.

Kromě fotografií obsahuje test poměrně hodně textu. Autor se jednotlivě zaměřuje na schopnosti fotoaparátu, kamery, mikrofonu, fotografických režimů apod. V textu novinku často porovnává s iPhonem 8 Plus, který mu rukama prošel také.

Na novince oceňuje například podporu optické stabilizace obrazu, která je zde dostupná pro obě hlavní čočky (na rozdíl od iPhonu 8 Plus, kdy je optickou stabilizací vybavena jen jedna čočka). Fotografie jsou tak podstatně kvalitnější, snazší na focení a lépe si poradí s prostředím s nízkou úrovní osvětlení. To platí i pro čelní Face Time kameru a režim Portrait Lightning, který v šeru funguje překvapivě dobře.

Čelní kamera obsahuje jen jednu čočku, tudíž režimu Portrait Lightning pomáhá Face ID systém, resp. jeho infračervený emitor, který skenuje obličeje před sebou a tuto informaci předává dále softwaru, který díky tomu může vytáhnout ten správný objekt. Portrétové fotografie je tak možné pořizovat v takových světelných podmínkách, ve kterých by klasické dvoučočkové řešení z nedostatku světla vůbec nefungovalo.

Kromě fotografických schopností si autor pochvaluje také kvalitu nahrávání zvuku. Ačkoliv se o tom téměř nikdo nezmiňuje, mikrofony v novém iPhonu X jsou prý podstatně lepší, než ty v předchozích modelech. Byť se podle oficiálního vyjádření Applu jedná o stejný hardware, v tomto případě se jim ho podařilo lépe vyladit. Další detaily v recenzi najdete zde. Pokud vás iPhone X zajímá primárně jako fotomobil, jedná se o velmi dobré čtení.

Zdroj: Austin Mann

 • Bentley

  S 12MPX to nikdy nebude fotit dobře. Opravdu je to o pixelech. Kvalitni optika taky, ale naco by vám byl Bentley 1,6TDI????

  • Na co Bentley?

   😂😂😂 To se hned pozná odborník. Budeš se divit, ale ty pixely jsou až to poslední, co na to má vliv. Byly tu i profi přístroje s menším počtem pixelů, věříš? 😜

   • Bently

    za tu cenu by mel byt 50mpix!!!!! BOHUŽEL SE MÝLIŠ-PIXELY JSOU TO, CO U STAVBY ZÁKLADY, EPL ZATÍM STAVÍ NA BAŽINĚ….

    • FMX

     On cihlu sice nevezme do ruky, ale odborník je to na slovo vzatý. Takový pan Lorenc v Bentley.
     Teď vážně. Fotografováním se zabývám notnou řádku let a s klidným srdcem mohu konstatovat, že plácáte nesmysly. Přesně takto mluvily marketingové materiály prodejců mobilních telefonů v době honby za rozlišením foťáků v mobilech. Pixely jsou sice fajn, ale rozlišení by mělo být úměrné kvalitě optiky a velikosti snímače. Jen pro zajímavost si zkuste porovnat fotky např. z Nikonu D700 nebo D3 (také 12 Mpx) s kvalitním objektivem proti jakémukoliv „foto-mobilu“ se stejným nebo vyšším rozlišením. Možná se budete divit jak je možné, že ta profi zrcadlovka fotí lépe, když má motor jenom „1.6TDI“. Tím nechci říct, že dnešní mobily fotí špatně. Většina fotek stejně putuje na internet, kde se rozlišení notně sníží a pak už netrénované oko takřka nepozná rozdíl. Chtěl jsem jenom přimět kolegu Lorence k zamyšlení. Není dobré se snažit „sofistikovaně“ mluvit o něčem, čemu člověk nerozumí. Vypadá pak s prominutím jako hlupák.

     • PROFI FOTOGRAF

      ACH JO, TAK JEŠTĚ JEDNOU. JEN PODOTÝKÁM ŽE JSEM PROFESSIONÁLNÍ FOTOGRAF!!!
      JE VÍCE FAKTORŮ KTERÉ ROZHODUJÍ O KVALITĚ FOTKY. TEN PRVNÍ A NEJDŮLEŽITĚJŠÍ JE MNOŽSTVÍ PIXELŮ, PAK SAMOZŘEJMĚ OPTIKA, STABILIZACE ATD ATD.
      MILÝ PANE POKUD BUDETE MIT 1MPX FOTÁK, TAK VÁM NEPOMŮŽE ANI DUCH SVATÝ
      PROČ EPL VOLÍ CESTU ŽE 12 JE SUPER? JE TO JEDNODUCHÉ-EPL ČIPY A JÁDRA JSOU NIC MOC A ZPRACOVÁNÍ FOTKY 23 MPIX BY ZABRALO ČIPU HODNĚ ČASU A ENERGIE. TAK PROČ TOTO DĚLAT? VŽDYT 99% LIDI FOTKU VIDÍ JEN NA DISPLEJI TELEFONU.
      DOPORUČOVAL BYCH VÁM, ABY JSTE SI OTEVŘEL FOTKY Z IPHONU V PC A PAK PSAL O FOTOGRAFOVÁNÍ TECHNICKÉ ČLÁNKY A NEKRMIL LIDI HLOUPOSTMA. JE MOŽNÉ, ŽE BYDLÍTE V LEGOLANDU-TAK TO SE OMLOUVÁM-TAM JE IPHONE S FOTÁKEM DOMA!!!
      MÁM IPHONA X A JE SUPER-AŽ NA TEN FOTAK KDE ŠUMÍ OBRAZ SNAD I VE DNE.
      PROČ DĚLAT KVALITNĚJŠÍ FOTAK, KDYŽ PR ODDĚLENÍ EPLU JASNĚ ŘÍKÁ: JEŠTĚ JE ČAS, AŽ IPHONE Xs ZA ROK BUDE MÍT O 3% VĚTŠÍ BATERII A ULTRASUPER FOTAK 12,8MPX. LIDI OPRAVDU SEŽEROU VŠECHNO.
      ALE SOUHLASÍM S VÁMI V TOM, ŽE POKUD SE NA LEGO KOSTIČKU DÍVÁM Z 2KM, TAK JE KRÁSNÁ A KULATOUČKÁ A BEZ CHYBY. ALE Z 20CM JE TO TROŠKU JINAK.
      POKUD FOTÍTE, TAK FOTTE JAKO DOPOSUD RODINNÉ OSLAVY S BABIČKAMA A NAROZENINY ZNÁMÝCH V HOSPODĚ A TAM JE MŮŽETE PŘIKRMOVAT VERZEMI, ŽE ČÍM MÉNĚ PIXELŮ, TÍM LÉPE.
      JE MI VÁS LÍTO.
      PS: VÍTE ŽE KONOFILM 35MM MĚL CCA 30MPX?
      KINOFILM – TO JE TO NA CO SE DŘÍVE TOČILI FILMY VÍTE? TŘEBA JEN PRO ZAJÍMAVOST: ARABELA NEBYLA NATOČENA AJFONEM ALE ARRI, ALE TOMU STEJNĚ NEROZUMÍTE, TAKŽE ŠUPKY DUPKY DO NEJBLIŽŠÍ HOSPODY ROZDÁVAT FOTOBLUDY….

      • michal

       :D trololololo
       nechte ho bejt kluci, byl proste moc dlouho na slunicku a je to prece PROFESIONALNI FOTOGRAF co jezdi v bently.. My ostatni se proste spokojime s 12MPx iphonem a budeme si vklidu jezdit skodovkou

       • Jagi

        Bentley zatím nemám, ale šlechtické auto ano – Jaguar, dokonce 3.
        Ale chlubit se nebudu, jen podotýkám-vše na benzin, žádný diesel-rozumim totiž i motorům

      • FMX

       Četl jste vůbec co jsem psal? V jedné větě mi dáváte za pravdu a v druhé vše popíráte. Neřekl jsem, že menší rozlišení znamená lepší fotku. Jenom to, že rozlišení by mělo být úměrné zbytku sestavy. I já jsem strávil poměrně dost času v temné komoře, ale vy jste z ní evidentně už nikdy nevylezl. Jinak by jste nemohl plodit takové nesmysly bez hlavy a paty. Dřív než začnete psát další vášnivou odpověď si zkuste třídit myšlenky a taky něco nastudovat o technologii dnešních snímačů a o tom jaký vliv na kvalitu (zejména šum) má hustota pixelů. Větší snímač při stejném rozlišení snese daleko horší světelné podmínky. V tom mi doufám nebudete jako profesionální fotograf oponovat.

      • Grifin

       Člověče, ty jsi dobrý magor. A ještě o sobě říct, že jsi profesionální fotograf? Vždyť ani nevíš, jak se to píše. :-))) Ty rozumíš focení jako koza petrželi a je to vidět už na tom, co píšeš. Profi fotograf neřeší počet pixelů ani stabilizaci. Jsi kus vola, který se tu jen ztrapňuje. A můžeš to psát velkým písmem, klidně i tučně, ale jsi naprosto průhledný. Ty vůbec nerozumíš focení – tys sem jen přišel dělat chytráka a hádat se. Chdáku, je mi tě líto.

 • jh

  Dovolím si komentář. O pixelech je to do určité hranice. Jistě, 1mpix je relativně málo, ale když se dosáhne určité hranice, tak dále již počet pixelů opravdu není na prvním místě. Důležité je na jak velkém čipu je tento počet, tedy, jak velké pixely jsou. Pakliže je čip miniaturní, nemá cenu hnát se za počtem, pro 99% uživatelů to skutečně nic nepřinese. Pokud máme dostatečně velký čip, rozumný počet pixelů, pak je vše jen a jen o skle! Proto také těla fotoaparátů cenově klesají velmi rychle, kdežto POVEDENÉ objektivy jsou kolikrát dražší, než tělo a cenové téměř vůbec neklesají.

  • FMX

   Ano to je přesně o čem mluvím. Děkuji.

  • Bentlik

   TAK POKUD NEKDO NAPISE TAKOVY BLUD TAK BY TO MELO BYT TRESTNE!!
   JE TO JAKO PSAT ZE MIT NA VYPLATU STACI 5000, OROTOZE JE TO MEKDY VOC NEZ 100.000
   BOZE BOZE
   TOLIK HLUPAKU SEM CHODI KTERI ZASTAVAJI NAZOR ZE 1PIXEL JE LEOSI JAK 30 PROTOZE JE TO VOD EPLU

  • Bentlik

   TAK POKUD NEKDO NAPISE TAKOVY BLUD TAK BY TO MELO BYT TRESTNE!!
   JE TO JAKO PSAT ZE MIT NA VYPLATU STACI 5000, OROTOZE JE TO MEKDY VOC NEZ 100.000
   BOZE BOZE
   TOLIK HLUPAKU SEM CHODI KTERI ZASTAVAJI NAZOR ZE 1PIXEL JE LEOSI JAK 30 PROTOZE JE TO VOD EPLU

   • FMX

    Má cenu se takto ztrapňovat? Nečtete (nebo nechápete) co píšou ostatní, reagujete na věci, které vznikly pouze ve vaší hlavě a navíc o dané problematice nevíte zhola nic. Předpokládám, že jste si přišel pouze zanadávat na Apple a hádat se v diskuzi. Udělejte prosím službu ostatním a běžte s těmito výlevy někam jinam.

    • Lolipop

     Bentlik je jen buzik, co se sem prisel hadat, protoze tady stejne nicemu nerozumi. Kdyby to tu bylo o autech, tak by byl za závodníka, kdyby o letadlech, tak by byl za mistra sveta v letecke akrobacii atd. Tohle mu nesmite zrat. Leda ze by to tu bylo o hovnech – to bych jeho mistrovstvi nevyvracel. 😂

 • Martin Topinka

  Je zajímavé, kolik expertů a profesionálů s dlouholetou zkušeností smíchá páté přes deváté, jen aby si obhájili svůj názor.