Zavřít reklamu

Asi není třeba žádným způsobem připomínat přechod Applu z procesorů Intel na Apple Silicon. V současné době je na světě první Apple Silicon čip, a to s označením M1. Zmíněný čip se každopádně už nyní nachází ve třech jablečných počítačích, a to v MacBooku Air, Macu mini a 13″ MacBooku Pro. Apple se samozřejmě snaží své nové stroje uživatelům co nejvíce prodat, a tak neustále vyzdvihuje veškeré pozitivní stránky zmíněných procesorů. Největší nevýhodou každopádně naopak je, že čipy Apple Silicon běží oproti Intelu na odlišné architektuře, a tak je nutné, aby vývojáři své aplikace patřičně upravili a „přepsali“.

Apple přechod na vlastní Apple Silicon procesory oznámil již před půl rokem, a to na vývojářské konferenci WWDC20, která proběhla v červnu. Při této konferenci jsme se dozvěděli, že by se veškeré jablečné počítače měly dočkat procesorů Apple Silicon již do dvou let, od dnešního data tedy přibližně za rok a půl. Vybraní vývojáři už mohli na přepracování svých aplikací začít pracovat díky speciálnímu Developer Kitu, ti ostatní museli čekat. Dobrou zprávou je, že se seznam aplikací, které již nativně procesor M1 podporují, neustále zvětšuje. Ostatní aplikace je pak nutné spustit prostřednictvím překladače kódu Rosetta 2, který tady ale s námi taktéž nebude navždy.

Čas od času se na internetu objeví seznam vybraných populárních aplikací, které je již možné na M1 nativně spustit. Nyní tento seznam publikoval samotný Apple, a to v rámci svého App Storu. Konkrétně se u tohoto výběru aplikací nachází text Macy s novým čipem M1 mají přelomový výkon. Vývojáři můžou své aplikace optimalizovat pro ohromnou rychlost čipu M1 a všechny jeho možnosti. Začněte s těmito aplikacemi, které výkon čipu M1 využívají naplno. Mezi nejzajímavější aplikace, které se v seznamu nachází, patří třeba Pixelmator Pro, Adobe Lightroom, Vectornator, Affinity Designer, Darkroom, Affinity Publisher či Affinity Phorto a mnoho dalších. Kompletní prezentaci aplikací, kterou Apple vytvořil, si můžete nechat zobrazit pomocí tohoto odkazu.

m1_apple_aplikace_appstore
Zdroj: Apple

Redaktor (nejen) magazínu Jablíčkář, kterého baví informační technologie všeobecně. Kromě práce jsou jeho vášní také sportovní automobily. O společnosti Apple píše již několik let a život bez jablečných produktů už si nedovede představit.

Všechny články autora

Diskuze k článku

    Dokud nebude Homebrew, tak to neni moc pouzitelne :-(

    Na stránkách brew.sh z 1.12.2020 k verzi 2.6.0 : Today I’d like to announce Homebrew 2.6.0. The most significant changes since 2.5.0 are macOS Big Sur support on Intel, brew commands replacing all brew cask commands, the beginnings of macOS M1/Apple Silicon/ARM support and API deprecations.

celý text

Čtěte více.