Zavřít reklamu
iWant

iPhone X vydělává Applu více než iPhone 8, i přes vyšší náklady na výrobu

iWant

Bylo jen otázkou času, než se na webu objeví první studie o tom, kolik vlastně Apple platí za výrobu jejich nové vlajkové lodi. Tyto odhady je vždy nutné brát se značnou rezervou, neboť jejich autoři často počítají pouze s cenami za jednotlivé komponenty, zatímco v reálu se do výsledných nákladů započítávají i položky jako vývoj, marketing apod. I tak se ovšem na světlo světa dostaly informace o tom, kolik by mohl Apple platit za výrobu jednoho iPhonu X. Co se výrobní ceny týče, jedná se o nejdražší telefon, který kdy Apple vyráběl. I tak z něj má ovšem společnost více peněz, než z iPhonu 8.

Komponenty pro iPhone X vyjdou společnost Apple na 357,5 dolarů (dle citované studie). Prodejní cena je 999 dolarů, Apple tak z jednoho telefonu „vytěží“ zhruba 64% prodejní hodnoty. I přes vyšší náklady je však marže oproti iPhonu 8 vyšší. Druhý letošní model, který se prodává za 699 dolarů, Apple prodává s marží kolem 59%. Společnost odmítla poskytnout jakékoliv komentáře k této studii přesně tak, jak jsme zvyklí.

Oficiální iPhone X galerie:

Zdaleka nejdražším dílem nové vlajkové lodi je jeho displej. 5,8″ OLED panel, společně s přidruženými součástkami, vyjde Apple na 65 dolarů a 50 centů. Displejový modul iPhonu 8 stojí zhruba polovinu (36 dolarů). Další dražší položkou v seznamu komponent je kovový rám telefonu, který stojí 36 dolarů (oproti 21,5 u iPhonu 8).

V případě marží u spotřební elektroniky to obvykle bývá tak, že se marže zvyšují postupem času, co si produkt odbývá svůj životní cyklus. Náklady na výrobu jednotlivých komponent klesají, čímž je výroba zařízení čím dál výhodnější. Je zajímavé sledovat, že zcela nový produkt, který disponuje velkým množstvím novinek, se daří Applu prodávat s vyšší marží, než nižší a méně vybavenější model v nabídce. Děje se tak samozřejmě díky ceně, která začíná na 1000 dolarech (30 tisících korunách). Vzhledem k enormnímu úspěchu nového telefonu se můžeme jen domnívat, jak si jej Apple vyloží a jak bude přistupovat k cenové politice budoucích modelů. Uživatelé nemají se zvýšenými cenami očividně problém a Apple na tom vydělává více, než kdy dřív.

Zdroj: Reuters