Zavřít reklamu

Předpovědi o tom, že vyrobit iPhone 5s bude mnohem dražší než iPhone 5c, se ukázaly jako nepravdivé. Rozebrání obou nových jablečných telefonů ukázalo, že rozdíl v ceně za vyrobení iPhonu 5s a iPhonu 5c může být jen zhruba 500 korun.

iphone_5S_exploded

S výrobní cenou nových produktů Applu tradičně přišla společnost IHS, která s předstihem poskytla výsledky serveru AllThingsD.

Největší rozdíl mezi iPhonem 5s a iPhonem 5c je bezesporu v procesoru A7, snímačem otisku prstu a vylepšeným fotoaparátem. Tyto věci plastový iPhone 5c postrádá, ale přesto není jeho výrobní cena výrazně nižší, jak by se mohlo předpokládat.

Apple za komponenty pro 16GB iPhone 5s zaplatí minimálně 191 dolarů (3 700 korun), za 64GB verzi cena vzroste na 210 dolarů (4 000 korun). Když k tomu připočítáme 8 dolarů za sestavení, pohybuje se výrobní cena iPhonu 5s od 199 do 218 dolarů (3 800 až 4 200 korun).

Pro porovnání – loňský iPhone 5 stál podle údajů IHS zhruba 205 dolarů, tedy žádný velký rozdíl. Nedotované ceny iPhonu 5s se pohybují mezi 649 až 849 dolary, což znamená, že Apple v takovém případě na novém telefonu získá zhruba sedm až dvanáct tisíc korun.

Nejdražší součástkou iPhonu 5s je podobně jako u předchozích modelů displej, který dohromady vyjde na 41 dolarů. Podle IHS Apple odebírá displeje od Sharpu, Japan Display Inc. a LG Display.

Komponenty pro iPhone 5c IHS spočítalo na 173 až 183 dolarů, včetně sedmi dolarů za sestavení. U plastové verze se tak dostáváme na 3 300 až 3 500 korun za výrobu, přičemž nedotované ceny se pohybují v rozmezí 10 500 až 12 500 korun.

iphone_5c_exploded

Výrobní cenou se tedy nové iPhony příliš neliší. „Řekl bych, že to jsou prakticky stejné telefony, až na to, že 5s má snímač otisku prstu, A7 procesor a některé novější paměťové čipy, které spotřebovávají méně energie. Mimoto jsou však prakticky stejné,“ uvedl Andrew Rassweiler, analytik IHS.

Podle Rassweilera Apple také věnuje mnoho pozornosti čipům pro přijímání signálu. „Kde by jiné společnosti používaly různé dostupné čipy, Apple tlačí dodavatele, aby pro něj dělali to, co pro nikoho jiného,“ řekl Rassweiler. Zatímco iPhone 5 podporoval pouze 5 LTE pásem, iPhone 5s i 5c již dokáží pracovat až na třinácti, aniž by muselo jít o jinou verzi zařízení. Jednou tak možná bude Apple schopen vydat jediný telefon, který bude podporovat všechny světové frekvence.

Zdroj: AllThingsD.com

Šéfredaktor Jablíčkář.cz a uživatel jablečných produktů všeho druhu.

Všechny články autora

Diskuze k článku

  Zajímavé. Předpokládal jsem i znatelný rozdil v cenách obalu

  Podle toho co sám Apple ukazoval z výroby iP5C – tak bych se nedivil, kdyby výroba byla skutečně naprosto stejně drahá. Všechno se frézuje/vrtá do odlitku z AL/plastu – tedy zde nulový rozdíl, plast je sice levnější než Al, ale zase se dost složitě leští a lakuje – což bude asi dražší než úprava hliníku…
  pokud je rozdíl – určitě není tak dramatický, jak si asi hodně lidí myslí.

  No kdyby tak udělali takový „průzkum“ za kolik vyrobí, ať už noName nebo samsung a podobní, android founy.. to by možná bylo i zajímavější ;)

  Preco potom nedali do plastaku aspon procesor z 5S ale dali donho rok stary procesor? Ak nedokazu vyrobit 5S v dostatocnom mnozstve, tak by sa oplatilo kupovat o 100 USD lacnejsi plastak s rovnakym hardverom.

  Chtěl bych vidět kolik stojí výroba samsungu galaxy s4 nebo note 3 proč si autor článku srovnává pouze iPhone je jasné ze iPhone vyrobej za takovou cenu ale co samsungy tie vyrabej ze zlata? Taky výroba stojí hovno a prodávají ho za 15.000 tak kolik si za svoj plastovej zázrak nechá zaplatit samsung to by mě taky zajímalo a n jenom mne,prosím pana autora za zveřejněni aj informace o výrobě samsungu o Applu jsme to už všichni sliseli

  Na webu uvedeném jako zdroj tohoto článku určitě najdete i informace kolik stojí výroba Samsungu a dalších.

  Počítat jen cenu HW mi připadá dost zavádějící. Přeci jen cena musí zahrnovat trochu víc než jen součástky a monáž. Zatímco pro 5S musely vytvořit zcela nové součástky a tady investovat do vývoje, testování atd.. V 5C vytvořili v podstatě pouze nový kryt a ostaní vývoj se již zaplatil prodejem iPhonu 5.

  Cenový skok mezi variantou 16GB a 64GB je daný snahou odlišit produkty ve výrobkové řadě. Kdyby byl v obchode rozdíl 19$ tedy asi 400Kč, tak by se nemuseli obtěžovat výrobou různých variant. Takhle získávají další peníze za „nadstandartní výbavu“.

  Fantastická dedukce autora, že Apple má na jednom telefonu „sedm až dvanáct tisíc“. To jako že obchodníci prodávají s nulovou marží a pracují tak jen pro dobrý pocit? Sice neznám dohody s obchodníky, ale takových 30% pro ně bych očekával. A těch nutných výdajů je tam víc, ani inženýži v Apple nepracují pro dobrý pocit atd.

  Telefon bude stat tolik,kolik za nej clovek utrati,kdyby se za 18k nekupoval,sel by dolu ;)jakykoli,ale lide umi jen brblat a stejne si ho pak vezmou na splatky,tudiz bude jeste drazsi,lide jsou hloupi.

celý text

Čtěte více.