Zavřít reklamu

Výdrž iPhonů nebyla nikdy nijak oslnivá. S příchodem iPhonu XR (recenze) se ale leccos změnilo a paradoxně právě nejlevnější loňský model nabízí vůbec nejdelší výdrž na jedno nabití. Jenže podle britské organice pro ochranu spotřebitelů Which? (lze přirovnat k tuzesmkému dTestu) jsou schopnosti baterie iPhonu XR značně přeceněné a Applem udávané hodnoty se výrazně rozchází s realitou.

Řeč je konkrétně o výdrž při volání, kdy by měl iPhone XR podle Applu nabídnout 25 hodin hovorů. Jenže na základě testů provedených organizací Which? se skutečná hodnota liší od té deklarované až o 8,5 hodiny – naměřená výdrž činila pouze 16 hodin a 32 minut, což mimo jiné znamená, že Apple svůj údaj nadhodnotil o 51 %.

Ve Which? přitom vyzkoušeli celkem devět různých kousků iPhonu XR a ve všech případech se jednalo o nové telefony, které byly maximálně nabité. Ani jedno z testovaných zařízení však nedosáhlo na udávaných 25 hodin, přičemž i ten nejlepší výsledek byl nadhodnocen o 18 procent.

K výsledkům se už vyjádřil i Apple, který ve svém prohlášení uvádí, že si za vlastními deklarovanými hodnotami stojí, protože telefon sám podrobil několika testům:

„Naše produkty pečlivě testujeme a stojíme za našimi nároky na životnost baterií. Díky úzké integraci hardwaru a softwaru je iPhone navržen tak, aby inteligentně řídil spotřebu energie a maximalizoval životnost baterie. Na základě toho je navržena i metodika našich testů

Which? s námi nesdíleli postup svých testů , takže jejich výsledky nemůžeme srovnávat s našimi. Sdílíme naši metodiku pro testování, kterou kompletně popisujeme na https://www.apple.com/iphone/battery.html.

Apple však není jediným výrobcem, u jehož telefonů se udávaná výdrž rozchází s reálnými výsledky. Which? otestoval také smartphony od HTC, u kterých se však výsledek lišil jen o 5 %. Naproti tomu baterie telefonů od Nokia a Samsungu vydržela právě tak dlouho, jak uvádí jejich výrobci. A smarphony od Sony dokonce vykázaly o 21 % delší výdrž, než tvrdí oficiální specifikace.

iPhone-XR-camera FB

zdroj: Which?

.