Zavřít reklamu

V obecném měřítku by se dalo říci, že iPhone vydrží na jedno nabití průměrně den. Pochopitelně záleží na mnoha faktorech jako frekvence používání, typ spouštěných aplikací, a v neposlední řadě také na konkrétním modelu iPhonu. Zatímco tedy jedni si bezproblémově vystačí s vestavěnou baterií, druzí musí během dne sáhnout po externím zdroji napájení. Pro ty má Apple v nabídce Smart Battery Case, obal s baterií, se kterým iPhone získá téměř dvojnásobnou výdrž. A právě na jeho novou verzi, jež společnost před pár týdny představila, se podíváme v dnešní recenzi.

Design

Smart Battery Case je jedním z nejkontroverznějších produktů v nabídce Applu. Už při svém debutu před třemi lety si vysloužil značnou dávku kritiky, která směřovala především k jeho designu. Ne zcela bezdůvodně se tak ujalo označení „obal s hrbem“, kdy se terčem posměchu stala hlavně vystouplá baterie na zadní straně.

S novou verzí obalu pro iPhony XS, XS Max a XR, kterou Apple začal prodávat v průběhu ledna, přišel i nový design. Ten je přinejmenším uhlazenější a líbivější. Stále ale po designové stránce nejde o žádný skvost, který by každému uživateli padl do oka. Nicméně Applu se podařilo téměř odstranit kritizovaný hrb a vystouplá část je nyní protažena až ke stranám a spodnímu okraji.

Změnou prošla i přední část, odkud zmizel spodní okraj a výdechy pro reproduktor i mikrofon se přesunuly na spodní hranu po bok lightning portu. Změna přináší i tu výhodu, že tělo telefonu sahá až ke spodními okraji obalu – tím zbytečně nenarůstá délka celého zařízení a především se pak iPhone snáze ovládá.

Vnější část je převážně z jemného silikonu, díky kterému obal dobře padne do ruky, neklouže a je poměrně dobře chráněný. Zároveň je ale povrch háklivý na různé nečistoty a je doslova magnetem na prach, kdy především v případě černé varianty je vidět v podstatě každé smítko. Bílé provedení je v tomto ohledu bezesporu lepší, naopak je ale háklivější na sebemenší znečištění.

Telefon se do obalu vkládá ze shora, k čemuž slouží pant z měkkého elastomeru. Vnitřní výstelka z jemného mikrovlákna pak funguje jako další stupeň ochrany a svým způsobem leští skleněná záda a ocelové hrany iPhonu. Kromě zmíněného najdeme uvnitř Lightning konektor a diodu, jež vás informuje a stavu nabíjení v momentě, kdy v obalu není iPhone umístěný.

iPhone XS Smart Battery Case LED

Rychlé a bezdrátové nabíjení

Po designové stránce se udály spíše minoritní změny, ty o poznání zajímavější se odehrály uvnitř samotného obalu. Zvětšila se nejenom kapacita samotné baterie (nově obal disponuje dvěma články), ale především se pak rozšířily možnost nabíjení. Apple se totiž zaměřil zejména na praktické využití a novou verzi Battery Case obohatil o podporu bezdrátového a rychlého nabíjení.

V praxi to znamená, že iPhone s nasazeným Smart Battery Case můžete kdykoli položit na bezdrátovou nabíječku s certifikací Qi a obě zařízení se budou dobíjet – do 80 % kapacity primárně iPhone a poté i baterie v obalu. Nabíjení není nikterak rychlé, ale pro dobití přes noc vám bezdrátová forma poslouží dobře.

Jestliže sáhnete po výkonném USB-C adaptéru od MacBooku či iPadu, pak je rychlost nabíjení o poznání zajímavější. Stejně jako loňské a předloňské iPhony, i nový Battery Case podporuje USB-PD (Power Delivery). Za použití již zmíněného adaptéru s vyšším výkonem a USB-C / Lightning kabelu můžete obě zcela vybitá zařízení nabít naráz za dvě hodiny.

Právě zde se pak projeví i chytrá funkce obalu (ono slovo „Smart“ v názvu), kdy se opět primárně nabíjí iPhone a veškerá přebytečná energie míří do obalu. V redakci jsme rychlé nabíjení testovali s 61W USB-C adaptérem od MacBooku Pro a zatímco telefon se za hodinu nabil na 77 %, Battery Case na 56 %. Kompletní výsledky měření přikládáme níže.

Rychlé nabíjení 61W USB-C adaptérem (iPhone XS + Smart Battery Case):

 • za 0,5 hod. na 51 % + 31 %
 • za 1 hod. na 77 % + 56 %
 • za 1,5 hod. na 89 % + 81 %
 • za 2 hod. na 97 % + 100 % (po 10 minutách také iPhone na 100 %)

Jestliže nevlastníte bezdrátovou podložku a nechcete si pořizovat výkoný adaptér a USB-C / Lightning kabel, pak samozřejmě můžete použít základní 5W nabíječku, kterou Apple přibaluje k iPhonům. Nabíjení bude pomalé, ale během noci se bezproblémově dobijí iPhone i obal.

Rychlost nabíjení samotného Smart Battery Case různými způsoby:

0,5 hod. 1 hod. 1,5 hod. 2 hod.  2,5 hod. 3 hod. 3,5 hod.
5W adaptér 17 % 36 % 55 % 74 % 92 % 100 %
Rychlé nabíjení 43 % 80 % 99 %*
Bezdrátové nabíjení 22 % 41 % 60 % 78 % 80 % 83 % 93 %**

* po 10 minutách na 100 %
** po 15 minutách na 100 %

Výdrž

V podstatě dvojnásobná výdrž. I tak by se dala v krátkosti shrnout hlavní přidaná hodnota, kterou po nasazení Battery Case získáte. V praxi se skutečně dostáváte z jednodenní výdrže iPhonu XS na dvoudenní. Pro leckoho možná zbytečnost. Nejspíš si právě říkáte: „Vždyť stejně vždy připojím iPhone večer k nabíječce a ráno ho mám připravený plně nabitý.“

Musím souhlasit. Battery Case podle mého názoru není ideální na denní používání, a to už jen vzhledem k jeho hmotnosti. Možná jej tak někdo používá, já osobně si to však nedovedu představit. Pokud se ale chystáte na celodenní výlet a víte, že budete používat náročnější aplikace (časté focení nebo využívání map), pak se ze Smart Battery Case rázem stává skutečně užitečné příslušenství.

Osobně se mi během testování líbila především jistota toho, že mi telefon skutečně vydrží celý den při aktivním používání, když jsem byl na cestách od ranních šesti hodin do večerní dvaadvacáté hodiny. Samozřejmě podobně můžete použít i powerbanku a ještě ušetříte. Battery Case je zkrátka jen o pohodlnosti, kdy v podstatě máte dvě zařízení v jednom a neřešíte žádné kabely, žádnou další baterií, ale externí zdroj máte přímo na telefonu v podobě obalu, který jej dobíjí i chrání.

Téměř dvojnásobnou výdrž dokazují i čísla přímo od Applu. Konkrétně iPhone XS získá s Battery Case navíc až 13 hodin volání, nebo až 9 hodin prohlížení internetu, nebo až 11 hodin přehrávání videa. Pro úplnost přikládáme oficiální čísla pro jednotlivé modely:

iPhone XS

 • Až 33 hodin volání (až 20 hodin bez obalu)
 • Až 21 hodin používání internetu (až 12 hodin bez obalu)
 • Až 25 hodin přehrávání videa (až 14 hodin bez obalu)

iPhone XS Max

 • Až 37 hodin volání (až 25 hodin bez obalu)
 • Až 20 hodin používání internetu (až 13 hodin bez obalu)
 • Až 25 hodin přehrávání videa (až 15 hodin bez obalu)

iPhone XR

 • Až 39 hodin volání (až 25 hodin bez obalu)
 • Až 22 hodin používání internetu (až 15 hodin bez obalu)
 • Až 27 hodin přehrávání videa (až 16 hodin bez obalu)

Pravidlem je, že iPhone vždy nejdříve využívá baterii v obalu a teprve až ji kompletně vybije, přejde na vlastní zdroj. Telefon se tak neustále nabíjí a po celou dobu ukazuje 100 %. Zbývající kapacitu Battery Case můžete kdykoli snadno zkontrolovat ve widgetu Baterie. Indikátor se také objeví na uzamčené obrazovce při každém připojení obalu nebo jakmile jej začnete nabíjet.

Smart Battery Case iPhone X widget

Závěr

Smart Battery Case možná není pro každého. To ale ještě nutně neznamená, že nejde o užitečné příslušenství. S podporou bezdrátového a zejména rychlého nabíjení dostává dobíjecí obal od Applu větší smysl než kdykoli předtím. Vhodný je zejména pro ty, kteří jsou často na cestách, a to ať už za turismem nebo třeba do práce. Osobně mi už několikrát dobře posloužil a po stránce funkčnosti mu nemám v podstatě co vytknout. Jedinou překážkou se tak stává cena atakující 3 500 Kč. Zdali se dvoudenní výdrž a pohodlnost za takovou cenu vyplatí si už musí každý odůvodnit sám.

iPhone XS Smart Battery Case FB

Všechny články autora

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více.