Zavřít reklamu

V této pravidelné rubrice se každý den díváme na ty nejzajímavější novinky, které se točí kolem kalifornské společnosti Apple. Soustředíme se zde výhradně na hlavní události a vybrané (zajímavé) spekulace. Jestliže se tedy zajímáte o aktuální dění a chcete být v obraze o jablečném světě, rozhodně věnujte pár minut následujícím odstavcům.

Apple Pay míří do Srbska

Platební metoda Apple Pay je mezi jablíčkáři jednou z nejoblíbenějších vůbec. Umožňuje nám totiž velice rychle a bezpečně zaplatit s pomocí našich produktů s logem nakousnutého jablka. Jak jistě všichni víte, Česká republika zpočátku neměla velké štěstí na příchod této platební metody. Ačkoliv lidé v západních zemích mohli zvesela platit svými iPhony či Apple Watch, my jsme měli stále smůlu. V únoru minulého roku jsme se ale konečně dočkali i my a o pár měsíců poté, konkrétně tedy v červnu, i sousední Slováci. Na Apple Pay jsme bezesporu čekali skutečně dlouho. Je ale nutné si přiznat, že některé státy nemají ani takové štěstí a zmiňovaná metoda u nich není dostupná dodnes.

Apple Pay Srbsko
Zdroj: Twitter

Podobný případ se ještě včera týkal nedalekého Srbska. Tam totiž došlo ke spuštění Apple Pay teprve dnes, kdy podporu oznámila banka ProCredit. O této novince informovala tamní stránka Mastercard. Banka ProCredit by ale neměla být jediná. Podle doposud zveřejněných zpráv by se již brzy mohli radovat i zákazníci Raiffeisen.

Jablíčkáři si budou moci užít Netflix ve 4K HDR

V minulém týdnu jsme se dočkali představení revoluce mezi jablečnými systémy. Apple nám totiž poprvé ukázal chystaný macOS 11 Big Sur, který přinese několik designových změn a řadu dalších novinek. Pokud jste sledovali úvodní Keynote ke konferenci WWDC 2020, nebo pravidelně čtete naše články, určitě vám neunikl fakt, že se větších změn dočkal také nativní prohlížeč Safari. Konkrétně se jedná například o celkové zrychlení, zvýšenou pozornost na soukromí uživatele ukázáním trackerů a řadu dalších. Jablečný prohlížeč se také konečně dočkal podpory HDR videí. A jak se nyní ukázalo, tato novinka také ovlivnila přehrávání obsahu na Netflixu.

Netflix logo
Zdroj: Netflix

Nejdražší plán od Netflixu za 319 korun vám umožní sledování až čtyř obrazovek v reálném čase, a to v rozlišení 4K HDR. Jablíčkáří doposud ale ostrouhali. Safari totiž nedokázal dekódovat dané video a přehrával ho tak pouze v rozlišení 1920×1080 pixelů. Problém spočíval především v kodeku HEVC, který Netflix používá. Ačkoliv jsou dnes novější Macy plně kompatibilní se zmiňovaným kodekem a měly by tak být schopné 4K video přehrát, tak nemohou, a to z důvodu neaktualizovaného prohlížeče. Změna naštěstí nastala s příchodem operačního systému macOS 11 Big Sur, kde se Safari konečně dočkal zasloužené proměny. Nově si tak jablíčkáři budou moci vychutnat kvalitní obraz v rozlišení 4K HDR s podporou Dolby Vision.

Neradujte se ale předčasně. Abyste si mohli i vy pustit váš oblíbený film či seriál ve vyšším rozlišení, budete muset splnit tři podmínky. Nejprve musíte logicky mít příslušný plán, který vám streamování 4K videa vůbec umožní. Následně je nutné, abyste měli k dispozici aktualizovaný prohlížeč Safari, přičemž v tomto směru se nabízí dvě možnosti. Buďto si stáhnete první vývojářskou beta verzi macOS Big Sur, u které ale narazíte na řadu chyb, nebo počkáte na vydání plnohodnotné verze, která přijde pravděpodobně v říjnu. V poslední řadě budete muset vlastnit Mac, který si vůbec dokáže poradit se streamováním HDR videa. Podle Applu se jedná o jablečné počítače představené od roku 2018.

Dolby Atmos míří do aplikace Apple TV na televizích LG

Majitelé vybraných televizorů značky LG mají důvod k oslavám. Tyto televize se totiž dočkaly podpory Dolby Atmos pro jablečnou aplikaci Apple TV. A co vlastně Dolby Atmos dělá? Jedná se o vytříbenou technologii, která dokáže perfektně ovlivnit zvuk a co možná nejlépe jej rozmístit do prostoru kolem vás. Příchod této novinky společnost LG potvrdila již v únoru letošního roku, ale doposud nebylo jasné, kdy se podpory dočkáme. Jak jsme již zmínili výše, jedná se pouze o vybrané modely. Konkrétně jde o všechny televize LG z roku 2020 a některé modely z loňského roku – pouze na těchto produktech je totiž k dispozici aplikace Apple TV, která uživatelům umožňuje například přistupovat k jejich předplatnému ve službě  TV+.

.