Zavřít reklamu

Od chystaných MacBooků, kterých bychom se měli dočkat už 18. října, se toho očekává poměrně hodně. Vyjma mini-LED displeje, dvou velikostí jeho uhlopříček, portu na HDMI, slotu na paměťové karty a samozřejmě implementaci M1X čipu možná dojde i na rozloučení se s Touch Barem. Touch ID však zůstane, ale dozná jistého přepracování. 

Touch Bar jedni nesnášejí a druhý milují. Bohužel druzí o této funkci MacBooků Pro příliš nemluví, proto převládá dojem, že se jedná o zbytečnost, která navíc zhoršuje uživatelský zážitek. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, a ať už jej Apple zachová, nebo místo něho vrátí v celém portfoliu klasické funkční klávesy, je jisté, že Touch ID zůstane.

Tento senzor pro snímání otisků prstů je v MacBoocích Pro přítomen již od roku 2016. Nově jej ale obsahuje např. i MacBook Air nebo klávesnice k vyšší konfiguraci 24“ iMacu. Výhoda takového ověřování je zřejmá – nemusíte zadávat heslo, podle otisku se může na jednom počítači pohodlněji přihlašovat více uživatelů a funkce má návaznost i na Apple Pay v rámci plateb. Podle různých úniků informací bude společnost Apple chtít na tuto klávesu klást větší důraz. Také proto by v nových MacBoocích Pro měla být podsvětlená za pomoci LED. Výhod má toto řešení hned několik, a to nehledě na to, jestli zůstane Touch Bar zachován, nebo ne.

Možné funkce Touch ID 

Předně půjde o jasné upozornění na to, kdy je třeba tlačítko použít. Po otevření víka zařízení může pulzovat, aby dalo jasně najevo, že právě s ním máte v interakci s počítačem začít. Pokud pak máte platit něco na webu nebo v aplikacích, může se rozsvítit určitou barvou. Po úspěšné transakci může probliknout zeleně, po neúspěšné naopak červeně. Touto barvou může upozornit i na neoprávněný přístup, nebo pokud se mu prostě jen nepodaří ověřit uživatele.

imac
Zdroj: apple.com

Divočejší spekulace pak jsou např. taková, že Apple na tlačítko naváže různé notifikace. Mohlo by vás tak různou barvou informovat o zmeškaných událostech. Přiložením prstu, třeba jiného než toho určeného k ověření, byste se pak dostali do speciálního rozhraní systému, kde byste měli o notifikacích přehled.

Jestli tomu tak skutečně bude, se dozvíme už v pondělí 18. října, kdy v 19. hodin našeho času začíná událost Unleashed. Vyjma nových MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců se definitivně očekává i příchod AirPodů. Odvážnější hovoří i o větším iMacu, výkonnějším Macu mini nebo MacBooku Air. 

Diskuze k článku

celý text

Čtěte více