Zavřít reklamu

Od chystaných MacBooků, kterých bychom se měli dočkat už 18. října, se toho očekává poměrně hodně. Vyjma mini-LED displeje, dvou velikostí jeho uhlopříček, portu na HDMI, slotu na paměťové karty a samozřejmě implementaci M1X čipu možná dojde i na rozloučení se s Touch Barem. Touch ID však zůstane, ale dozná jistého přepracování. 

Touch Bar jedni nesnášejí a druhý milují. Bohužel druzí o této funkci MacBooků Pro příliš nemluví, proto převládá dojem, že se jedná o zbytečnost, která navíc zhoršuje uživatelský zážitek. Ať už patříte do první nebo druhé skupiny, a ať už jej Apple zachová, nebo místo něho vrátí v celém portfoliu klasické funkční klávesy, je jisté, že Touch ID zůstane.

Tento senzor pro snímání otisků prstů je v MacBoocích Pro přítomen již od roku 2016. Nově jej ale obsahuje např. i MacBook Air nebo klávesnice k vyšší konfiguraci 24“ iMacu. Výhoda takového ověřování je zřejmá – nemusíte zadávat heslo, podle otisku se může na jednom počítači pohodlněji přihlašovat více uživatelů a funkce má návaznost i na Apple Pay v rámci plateb. Podle různých úniků informací bude společnost Apple chtít na tuto klávesu klást větší důraz. Také proto by v nových MacBoocích Pro měla být podsvětlená za pomoci LED. Výhod má toto řešení hned několik, a to nehledě na to, jestli zůstane Touch Bar zachován, nebo ne.

Možné funkce Touch ID 

Předně půjde o jasné upozornění na to, kdy je třeba tlačítko použít. Po otevření víka zařízení může pulzovat, aby dalo jasně najevo, že právě s ním máte v interakci s počítačem začít. Pokud pak máte platit něco na webu nebo v aplikacích, může se rozsvítit určitou barvou. Po úspěšné transakci může probliknout zeleně, po neúspěšné naopak červeně. Touto barvou může upozornit i na neoprávněný přístup, nebo pokud se mu prostě jen nepodaří ověřit uživatele.

imac

Divočejší spekulace pak jsou např. taková, že Apple na tlačítko naváže různé notifikace. Mohlo by vás tak různou barvou informovat o zmeškaných událostech. Přiložením prstu, třeba jiného než toho určeného k ověření, byste se pak dostali do speciálního rozhraní systému, kde byste měli o notifikacích přehled.

Jestli tomu tak skutečně bude, se dozvíme už v pondělí 18. října, kdy v 19. hodin našeho času začíná událost Unleashed. Vyjma nových MacBooků Pro ve velikostech 14 a 16 palců se definitivně očekává i příchod AirPodů. Odvážnější hovoří i o větším iMacu, výkonnějším Macu mini nebo MacBooku Air. 

.