Zavřít reklamu

Jablečné počítače jsou v poslední době čím dál tím více vyhledávané hackery – a není se čemu divit. Uživatelská základna macOS zařízení se neustále rozrůstá a pro útočníky se tak jedná o zlatý důl. Existuje nespočet různých možností, pomocí kterých se hackeři mohou zmocnit vašich dat. Proto byste rozhodně měli vědět, jakým způsobem se na vašem macOS zařízení můžete chránit a čemu byste se při jeho používání měli vyvarovat.

Aktivujte FileVault

Při nastavování nového Macu či MacBooku si můžete zvolit, zdali na něm chcete aktivovat FileVault či nikoliv. Pokud patříte mezi ty jedince, kteří FileVault neaktivovali, jelikož například vůbec nevěděli, co dělá, tak zbystřete. FileVault se prostě a jednoduše stará o zašifrování všech vašich dat, které se nachází na disku. To znamená, že pokud by vám například někdo Mac ukradl a chtěl se k datům dostat, tak se mu to bez šifrovacího klíče nepodaří. Chcete-li mít klidné spaní, doporučuji FileVault aktivovat, a to v Předvolby systému -> Zabezpečení a soukromí -> FileVault. Před aktivací je nutné se autorizovat zámečkem vlevo dole.

Nepoužívejte pochybné aplikace

Mnoho různých hrozeb pochází z pochybných aplikací, které jste například mohli omylem stáhnout z podvodných stránek. Taková aplikace na první pohled vypadá bezproblémově, po instalaci se ale nemusí spustit – namísto ní se totiž nainstaluje nějaký škodlivý kód. Pokud chcete mít stoprocentní jistotu toho, že váš Mac prostřednictvím nějaké aplikace nenakazíte, tak využívejte pouze takové aplikace, které najdete v App Storu, popřípadě je stahujte jen z ověřených portálů a stránek. Škodlivého kódu se totiž po infikování těžko zbavuje.

Nezapomeňte na aktualizace

Existuje nespočet uživatelů, kteří se z prapodivných důvodů štítí aktualizací svých zařízení. Pravdou je, že nové funkce nemusí všem uživatelům nutně vyhovovat, což je pochopitelné. Bohužel s tím ale nic moc nezmůžete a nezbude vám nic jiného než si zvyknout. Aktualizace ale rozhodně nejsou pouze o nových funkcích – důležité jsou také opravy všemožných bezpečnostních chyb a bugů. Pokud tedy váš Mac pravidelně nezálohujete, tak veškeré tyto bezpečnostní chyby zůstávají odkryté a útočníci je mohou využít pro svůj prospěch. Operační systém macOS můžete jednoduše aktualizovat tak, že přejdete do Předvolby systému -> Aktualizace softwaru. Zde stačí aktualizaci vyhledat a nainstalovat, popřípadě můžete aktivovat automatické aktualizace.

Uzamykejte a odhlašujte se

V současné době se většina z nás nachází v režimu home office, na pracovištích je tedy pusto a prázdno. Jakmile se ale celá situace uklidní a všichni se do pracovišť vrátíme, tak byste si měli dávat pozor na to, abyste váš Mac uzamykali a odhlašovali se. Uzamčení byste měli provádět pokaždé, když od zařízení odejdete – a je jedno jestli jen na záchod, anebo třeba pro něco do auta. Mac v těchto případech sice opustíte jen na několik minut, pravdou ale je, že se za tuto dobu může odehrát opravdu mnoho věcí. Kromě toho, že se nějaký kolega, kterého nemáte v lásce, může zmocnit vašich dat, tak může do zařízení například nainstalovat nějaký škodlivý kód – a vy si ničeho nevšimnete. Mac můžete rychle uzamknout stisknutím Control + Command + Q.

MacBooky s M1 koupíte zde

macbook tma

Pomoci může antivirus

Pokud vám někdo řekne, že je operační systém macOS kompletně chráněn před viry a škodlivým kódem, tak dotyčnému rozhodně nevěřte. Operační systém macOS je na viry a škodlivý kód náchylný stejně jako Windows a v poslední době, jak už bylo zmíněno výše, jej hackeři vyhledávají čím dál tím více. Nejlepším antivirem je samozřejmě selský rozum, pokud však chcete další nutnou dávku ochrany, tak po nějakém antiviru rozhodně sáhněte. Osobně již delší dobu rád využívám Malwarebytes, který dokáže ve verzi zdarma provést sken systému, v té placené vás pak chrání v reálném čase. Seznam nejlepších antivirů najdete ve článku pod tímto odstavcem.

.